בנאזפריל

שייך לקבוצת:
מעכבי ACE
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בנאזפריל משתייכת לקבוצת תרופות מרחיבות כלי דם הנקראות מעכבי ACE (קיצור ל- Angiotensin Converting Enzyme) הניתנות לטיפול ביתר לחץ דם ובאי ספיקת לב. המטופלים בבנאזפריל אשר סובלים מהקאה, שלשול או הזעה מוגברת עשויים להגיע למצב של התייבשות אשר עשויה להוביל לירידה מוגברת בלחץ הדם, הפרת מאזן האלקטרוליטים או אי ספיקת כליות. לכן, במהלך הטיפול בבנאזפריל יש להרבות בשתייה. התרופה נסבלת היטב על ידי רוב החולים. תופעות הלוואי העיקריות כוללות שיעול וטשטוש. כמו כן, בימים הראשוניים לטיפול ייתכנו ירידות חדות בלחץ הדם, סחרחורות או עילפון.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות להורדת לחץ הדם, משתנים]: תרופות אלו מגבירות את ההשפעה של בנאזפריל. שילוב זה אפשרי ומקובל, אולם יש להזהר מפני ירידה גדולה וחדה מידי בלחץ הדם, שיכולה לבוא לידי ביטוי בסחרחורת או התעלפות. יש להתאים המינון במידה וניתן שילוב זה. [תוספי אשלגן, משתנים משמרי אשלגן]: שילוב זה עלול לגרום ליתר אשלגן בדם המלווה בתסמינים כגון: בלבול והפרעות בקצב הלב. שילוב זה מחייב מעקב צמוד של ריכוזי אשלגן בדם למניעת היפרקלמיה. [נוגדי דלקת לא סטרואידים]: תרופות אלו עלולות להפחית מהשפעתן של תרופות המעכבות את האנזים ACE. [ליתיום]: בנאזפריל עלול להעלות רמת ליתיום בדם וכתוצאה להוביל לתופעות טוקסיות כגון: בלבול, עייפות, דיבור איטי, חולשת שרירים או תגובות לא רצוניות, פרכוסים, איבוד הכרה וקומה. יש לנטר את רמת הליתיום בדם ולהתאים את המינון. [תרופות לטיפול בסוכרת]: בנאזפריל עלולה להגביר את הסיכון לתופעות הלוואי של התרופות נוגדות הסוכרת, כגון: תחושת רעב, חולשה, סחרחורת, כאב ראש והזעה. ייתכן ותידרש התאמת מינון מחדש.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: מומלץ לקחת את התרופה באותו הזמן בכל יום בבוקר - לפני, במהלך או אחרי ארוחת הבוקר. לעיתים המינון היומי יחולק ל-2 מנות.טווח המינון: מינון התחלתי - 10 מ"ג ביום. מינון תחזוקתי - 20-40 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 1-2 שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין להשתמש בתוספות אשלגן או תחליפי מלח המכילים אשלגן ללא התייעצות עם הרופא.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה נטילת תרופה זו בזמן הקצוב, יש ליטול מנה מייד כשנזכרים, אולם אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה, יש לדלג על המנה שנשכחה ולקחת את המנה הבאה בזמן הקצוב. הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול שהומלץ על ידי הרופא. גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנה עודפת גדולה עלולה לגרום סחרחורת או עילפון. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם, שתן, תפקוד כליות וכן יש לעקוב אחרי לחץ הדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, הקאות, שלשולים, הפרעות קצב בלב, מחלת כבד, היפרקלמיה, סוכרת, דיכוי חיסוני

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות: שיעול (יבש, בעיקר בלילה), סחרחורת (בעיקר במהלך הימים הראשונים לטיפול) או עילפון, כאב ראש, עצירות, בחילה, שלשול, הקאה, עצבנות, נדודי שינה, כאב בטן, גלי חום או עייפות. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר, יש להיוועץ ברופא אם הן נמשכות או מטרידות. תופעות חמורות עשויות לכלול: קצב לב לא סדיר, גלי- חום, סימפטומים דמויי שפעת, השתנה תכופה. תופעות נדירות: איבוד טעם, צלצולים באוזניים, כאב במפרקים, כאב בשרירים, צהבת.

שמות מסחריים

ציבאצן Cibacen פרמה-אקסל בנאזפריל טבע Benazepril Teva טבע