פגביסומנט

שייך לקבוצת:
תרופות להפרעות בבלוטת יותרת המוח
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פגביסומנט משמש לטיפול בחולים הסובלים מאקרומגליה אשר לא הגיבו כראוי לטיפול ניתוחי ו/או קרינתי, ובחולים אשר טיפול תרופתי עם אנלוג סינטטי של סומטוסטטין לא הצליח לאזן את רמות הורמון הגדילה IGF-1 או שהחולה לא סבל את הטיפול. פגביסומנט הינו אנטגוניסט סלקטיבי לרצפטור של הורמון הגדילה, כך שחסימת פעולת הורמון הגדילה מובילה לירידה ברמת IGF-1. הטיפול בפגביסומנט נסבל היטב, רוב תופעות הלוואי הן קלות וחולפות עם הזמן. התופעות הנפוצות ביותר כוללות: תסמינים דמויי שפעת, בחילה, שלשול, סחרחורת, עלייה קלה במשקל ותגובות באזור ההזרקה. עם תחילת הטיפול בפגביסומנט תיתכן ירידה ברמות הגלוקוז בדם במטופלים מסויימים. כיוצא מכך, עקב החשש להיפוגליקמיה (תת-סוכר בדם) בקרב חולי סוכרת יש לנטר רמות גלוקוז בדם והתאמה מחדש של מינון התרופות נוגדות הסוכרת.

תגובה עם תרופות אחרות: [אינסולין, תרופות לטיפול בסוכרת]: פגביסומנט עשויה לגרום לרמות נמוכות של גלוקוז בדם. ייתכן ותידרש הפחתת המינון של התרופות נוגדות הסוכרת. [משככי כאב נארקוטיים]: תרופות אלו מפחיתות את יעילות פגביסומנט. במידה ושילוב זה הכרחי יש צורך במינון גבוה מהרגיל של פגביסומנט.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תת-עורית.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: מינון התחלתי - 40 מ"ג ביום. מינון תחזוקתי - 10-30 מ"ג ביום.תחילת השפעה: הירידה של IGF-1 מתרחשת תוך כשבועיים. משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לדלג עליה ולהמשיך למנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תיעשה לפי הוראות הרופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף תיתכן עייפות מוגברת. בחשד למינון עודף יש להפסיק הטיפול בתרופה ולהמשיך רק כאשר רמות ההורמון IGF-1 עולות בחזרה מעל הנורמה.

אזהרות

הריון: אינו מומלץ לשימוש. ההשפעה אינה ידועה. יש להתייעץ עם רופא. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול  ולפניו  יבוצעו בדיקות דם, מעקב אחר רמות IGF-1 ותפקודי כבד. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, סוכרת, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

אזהרות מיוחדות

לפני התחלת הטיפול ובמהלכו יש לבדוק תפקודי כבד.

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: תסמינים דמויי שפעת, בחילה, שלשול, סחרחורת, אגירת נוזלים ועלייה קלה במשקל. במקרה של תופעות חמורות כגון: תגובה אלרגית, הצהבה של העור והעיניים, הקאה, כאב בטן, עייפות מוגברת, איבוד תיאבון, גירוד ושתן כהה יש להפסיק הטיפול ולפנות לקבלת עזרה רפואית.

שמות מסחריים

סומאברט Somavert פייזר ישראל