פלופנתיקסול
שייך לקבוצת:
פסיכוזה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


פלופנתיקסול היא תרופה השייכת לקבוצת התרופות האנטי פסיכוטיות, ונכללת במשפחת נגזרות התיוקסנטנים, משפחה שלה מבנה דומה למשפחת הפנותיאזינים. מנגנון הפעילות שלה עובד דרך חסימת הרצפטורים לדופאמין במוח ונעשה בה שימוש בטיפול בסכיזופרניה, מניה-דפרסיה ודיכאון. פלופנתיקסול ניתנת בצורת טבליות וכן בזריקות לשריר להשפעה ממושכת (פלואנקסול דפו). השימוש בזריקות נועד בעיקר למצבים בהם ישנה היענות נמוכה לטיפול האורלי. החיסרון העיקרי של פלופנתיקסול הוא תופעות הלוואי הקשות שגורם השימוש בה: תופעות אקסטראפרמידאליות כגון דיסקינזיה, אקתיזיה ופרקינסוניזם. אלו הן תנועות בלתי רצוניות וקישיון בפנים והגפיים. בנוסף, יש לה השפעות אנטיכולינרגיות הכוללות נמנום, ראייה מטושטשת ויובש בפה. יש לנקוט זהירות בנתינתה לאנשים הסובלים מגלאוקומה והגדלה שפירה של הערמונית.תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כמו אלכוהול, אנטי היסטמינים, משככי כאבים נרקוטיים - אופיאטים, תרופות אנטי חרדתיות, תרופות לשינה, אנטי דיכאוניים, ותרופות נגד פסיכוזה. שילוב של תרופות אלו עם פלופנתיקסול מגביר את הדיכוי של מערכת העצבים המרכזית מה שמביא לתופעות כמו: תחושת טשטוש, סחרחורות, בלבול ודיכוי נשימתי. [ליתיום]: בשילוב עם פלופנתיקסול עלול לגרום לאנצפאלופאתיה ולהופעת תופעות נוירולוגית הגורמות לתופעות לוואי קשות כמו חולשה, חום, רעד, בלבול ותנודות בתמונת הדם, יחד עם נזק מוחי בלתי הפיך. יש לעקוב מקרוב אחרי חולים הנוטלים שילוב תרופות זה ולהפסיק את הטיפול באופן מיידי עם הופעת סימנים מוקדמים של רעילות נוירולוגית. [אפינפרין, תרופות להורדת לחץ דם]: תרופות אלו במשולב עם פלופנתיקסול עלולות לגרום לירידה מסוכנת בלחץ הדם המלווה בקצב לב מהיר. בעת שילוב זה יש לעקוב אחר לחץ דם ותפקוד לבבי. [לבודופה]: פעילותה של פלופנתיקסול מתנגדת לפעילותה של לבודופה. לכן יש להימנע ממתן שילוב זה. [כינידין]: שילוב ינידין ולופנתיקסול עלול לגרום לתופעות לבביות לא רצויות. במידה ואין ברירה אלא לתת שילוב זה, יש לנטר פעילות לבבית.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, הזרקה תוך שרירית.תדירות וזמן נטילה: תדירות נטילת הטבליות היא 3 פעמים ביום. את המנה היומית האחרונה יש ליטול לפני השעה 16:00 אחה"צ. תדירות הזריקות היא כל 2-4 שבועות.טווח המינון: טבליות - מינון התחלתי: 1 מ"ג, 3 פעמים ביום. מינון תחזוקתי: 3-6 מ"ג ביום. זריקות - 20-40 מ"ג בהזרקה תוך שרירית.תחילת השפעה: זריקות - 24-72 שעות מההזרקה. טבליות - 3 שעות מהנטילה. ככלל אין לצפות שההשפעה הטיפולית של התרופה תתבטא במלואה מייד עם התחלת הטיפול, אלא כעבור מספר שבועות של טיפול רציף.משך השפעה: זריקות - 2-4 שבועות. טבליות - 8 שעות.תזונה: אין ללעוס את התרופה. יש לבלוע עם מעט מים.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה נטילת התרופה בזמן קצוב יש ליטול מנה מייד כשנזכרים, אך בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק נטילת התרופה ללא הוראה מהרופא המטפל.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו: ישנוניות, קומה, תופעות אקסטראפרמידאליות (דיסקינזיה, אקתיזיה ופרקינסוניזם), בלבול, ירידת לחץ דם, שוק ושינויים בטמפרטורת הגוף. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול בתרופה יש לערוך בדיקות דם, תפקודי כבד, לחץ דם ותפקוד לבבי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, מחלת לב, מחלת כלי דם, ברקית (glaucoma), מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, הפרעות בקרישת הדם, אפילפסיה (כפיון), חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), סוכרת, רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), מחלת פארקינסון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי האפשריות הן: פריחה בעור או גירוי, בחילות, סחרחורות, נדודי שינה, הפרעות בראייה, עייפות, נמנום, עלייה בתדירות ההשתנה, כאבי ראש. תופעות שהופעתן דורשת התייחסות מיוחדת הן: רעד, התכווצויות פתאומיות בשרירי הצוואר, הלסת או הלשון, נוקשות בשרירים המורגשת במיוחד בעת תנועה, תחושת אי שקט פנימי, אי יכולת לשבת במקום, עוויתות לא רצוניות בשרירים מסביב לאזור הפה, תנודות בלחץ הדם, הזעת יתר, חוסר שליטה בהשתנה.

שמות מסחריים

פלואנקסול Fluanxol לונדבק פלואנקסול דפו Fluanxol Depot לונדבק