בטאקסולול

שייך לקבוצת:
חוסמי בטא, עיניים, לטיפול, תרופות לטיפול בגלאוקומה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בטאקסולול הינו חוסם בטא סלקטיבי (עובד על קולטנים מסוג בטא1) המשמש לטיפול בגלאוקומה כרונית עם זווית פתוחה ובלחץ תוך עיני גבוה. הטיפול בגלאוקומה הוא באמצעות הפחתת ייצור הנוזל בלשכה הקדמית ושיפור הניקוז מהעין, ועל ידי כך הפחתת הלחץ התוך עיני. יתרונו על טימולול הוא בהעדפתו לטיפול בגלאוקומה בקרב חולי אסתמה וברונכיטיס. למרות שבטאקסולול ניתן בטיפות עיניים, גם הוא עלול להיספג לזרם הדם ולגרום לתופעות לוואי סיסטמיות. על כן אין להשתמש בקרב חולים הסובלים מהפרעות בקצב הלב הגורמות להאטה בקצב הלב ואי ספיקת לב. התכשיר מכיל חומר משמר בנזלקוניום כלוריד, העלול להיספג על ידי עדשות מגע רכות. לכן יש להסיר את עדשות המגע לפני השימוש בתכשיר וניתן להחזירן כעבור לא פחות מ-15 דקות מהזלפת התרופה לעין.

תגובה עם תרופות אחרות: [טיפות עיניים אחרות]: יש להמתין 5 דקות בין הזלפת בטאקסולול להזלפת טיפות עיניים אחרות. [וראפאמיל]: יש להימנע משילוב זה כאשר תפקוד הלב אינו תקין. בחולים אלו, בטאקסולול עלול להגביר את השפעתו של וראפאמיל ולגרום לירידה חדה מדי בדופק ובלחץ הדם. [חוסמי בטא אחרים הניטלים דרך הפה וטיפות עיניים]: שילוב בטאקסולול עם חוסמי בטא אחרים עלול להוביל לירידה מוגברת של לחץ הדם ולירידה מוגברת בלחץ התוך עיני. [תרופות הגורמות לירידה בקטכולאמינים בדם, כגון רזרפין]: בשילוב עם בטאקסולול גובר הסיכון לירידת לחץ דם והאטה בקצב הלב. [תרופות נוגדות פסיכוזה]: השילוב בין בטאקסולול יחד עם תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית מגביר את הסיכון לירידה בלחץ הדם ו/ או דיכוי מוגבר של מערכת העצבים המרכזית.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, יש להמתין פרק זמן של 12 שעות בין המנות.טווח המינון: 1-2 טיפות, פעמיים ביום.תחילת השפעה: מספר דקות.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: אחסון במקום קריר ויבש. אין להשתמש בתרופה יותר מחודש ימים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונה.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא המטפל. הפסקת הטיפול תיעשה בהדרגה, על פי הוראות הרופא.מינון עודף: טיפה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך במקרה שהוזלפה מנה גדולה יש ליידע את הרופא. במקרה שהתרופה נלקחה בטעות דרך הפה ייתכנו תופעות סיסטמיות כגון: אי ספיקת לב, תת לחץ דם וקצב לב איטי.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות לחץ תוך עיני.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, הפרעות קצב בלב, הפרעות בכלי הדם, ברקית (glaucoma), הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, סוכרת, חולשת שרירים, הרכבת עדשות מגע

תופעות לוואי

תיתכן תחושת אי נוחות בעין. במקרים מועטים דווחו תופעות כגון: טשטוש ראיה, גודש בעיניים, כאב ראש, עיקצוץ, דלקת של הקרנית, הרגשת גוף זר בעין, רגישות לאור ויובש בעין. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: האטה בקצב הלב ואי ספיקת לב (נדיר), הפרעות בנשימה (נדיר) - יש להפסיק הטיפול ולפנות מייד לרופא המטפל. כמו כן ייתכנו נדודי שינה, סחרחורת, דיכאון (נדיר) - יש להמשיך הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

בטאופטיק אס Betoptic-S לוקסמבורג