פרמיפקסול
שייך לקבוצת:
פרקינסון, נוגדי, תכשירים דופאמינרגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרמיפקסול הינו אגוניסט לקולטן לדופאמין המשמש לטיפול בתסמיני מחלת פרקינסון. בשלבים המוקדמים של המחלה פרמיפקסול ניתנת בדרך כלל לבד, אך בשלבים מתקדמים יותר נהוג לשלבה עם לבודופה. התחלת נטילתה מחייבת זהירות, תוך כדי העלאה הדרגתית ואיטית של המינון עד להשגת התגובה הרצויה. פרמיפקסול אושרה בארה"ב גם לטיפול בתסמונת הרגל העצבנית או Restless Leg Syndrome. וישנם מחקרים הסוברים כי פרמיפקסול יעילה גם להפחתת תסמיני פיברומיאלגיה. תופעות הלוואי הנפוצות של פרמיפקסול כוללות: טשטוש ראייה, עצירות, בחילה, כאב ראש, בלבול, הזיות, הפרעה בתנועה, תת לחץ דם והפרעות שינה. תופעות אלו חולפות לרוב תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. כמו כן היו דיווחים רבים כי השימוש בפרמיפקסול עשוי לגרום לשינויים בהתנהגות, בעיקר התמכרות להימורים.

תגובה עם תרופות אחרות: תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית (תרופות להרגעה, לשינה, לדיכאון, לאפילפסיה, לפרקינסון, לסכיזופרניה, משככי כאב אופיאטים)]: בשילוב עם פרמיפקסול גובר הסיכון להשפעה מרדימה מוגברת. [לבודופה]: פרמיפקסול מגביר את הסיכון לתופעות הלוואי של לבודופה. במתן משולב זה יש להפחית את המינון של לבודופה. [אמאנטאדין, סימטידין, דילטיאזם, כינידין, כינין, ראניטידין, וראפאמיל]: תרופות אלו מעכבות את הפינוי של פרמיפקסול ולכן מגבירות את הסיכון לתופעות הלוואי שלו. [האלופרידול, מטוקלופראמיד, פנותיאזינים, זוקלופנתיקסול, פלופנתיקסול]: פעילות תרופות אלו מנוגדת לפעילות פרמיפקסול ולכן הן עשויות להפחית מיעילות פרמיפקסול.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום.טווח המינון: מינון התחלתי - 0.125 מ"ג, 3 פעמים ביום. עליית המינון תיעשה באופן הדרגתי עד למינון יומי מקסימלי של 4.5 מ"ג.תחילת השפעה: פרמיפקסול נספג במהירות וביעילות ממערכת העיכול ומגיע לרמה מקסימלית בדם תוך שעתיים. עשויים לחלוף מספר שבועות עד חודשים עד שתורגש השפעת התרופה במלואה.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: ניתן ליטול התרופה עם או בלי אוכל. ניתן ליטול התרופה עם האוכל על מנת להקל על גירוי קיבתי.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה נטילת מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא. הפסקת הטיפול תיעשה באופן הדרגתי במשך מספר ימים תוך הורדת המינון. בהפסקה פתאומית של נטילת התרופה ייתכנו תופעות כגון: חום, שינויים במצב הרוח וקשיון שרירים.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: חרדה, כאב בחזה, בלבול, ירידה בלחץ הדם, הפרעות בתנועה, נמנום, בחילה והקאה. בהופעת תסמינים אלו יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: לא ניתן. התרופה עלולה להפריע לייצור החלב. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לנטר את לחץ הדם, בעיקר בתחילת הטיפול בתרופה. כמו כן, במהלך הטיפול בתרופה יש לבצע בדיקות עיניים במרווחים קבועים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות קצב בלב, הפרעות בכלי הדם, תפקוד כליתי לקוי, מחלה של מערכת העצבים המרכזית, פסיכוזה, הפרעות בראייה, לחץ דם נמוך, התמכרות לאלכוהול, נטייה להתעלפויות (סינקופה)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: טשטוש ראייה, עצירות, בחילה, בצקות, כאב ראש, בלבול, הזיות, הפרעה בתנועה, תת לחץ דם, הפרעות שינה, ישנוניות, עייפות, סחרחורת, חלומות מוזרים. תופעות אלו חולפות לרוב תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. במידה והן נמשכות יש לפנות לרופא. כמו כן השימוש בתרופה עשוי לגרום לשינויים בהתנהגות (דחף להימורים, הפרעות בחשק המיני, אכילה מופרזת) - יש לפנות לרופא המטפל. במקרה של הירדמות פתאומית עם או בלי תחושת עייפות (נדיר) - יש להמשיך בטיפול ולפנות לרופא מייד.

שמות מסחריים

סיפרול Sifrol רפא פרמיפקסול אינובמד Pramipexole Inovamed פרמיפקסול טבע Pramipexole Teva טבע תרימקסול Trimexol תרימה