גוסרלין

שייך לקבוצת:
אנלוגים של GNRH, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים, תרופות לטיפול בהפרעות וסת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גוסרלין הוא צורה סינתטית של ההורמון LHRH המכונה גם GNRH, והמשמש לטיפול בסרטן הערמונית (פרוסטטה). בנוסף משתמשים בתרופה זו לטיפול בנשים הסובלות מכאבים בשל אנדומטריוזיס (צמיחת רירית רחם במקומות לא טיפוסיים). כעת נחקרת השפעתה של גוסרלין בצורות מסוימות של סרטן השד. בנוסף, משתמשים בגוסרלין להקטנת פיברואידים (מיומות) ברחם לפני ניתוח. בנשים עלולה התרופה לגרום לשיבושים הורמונליים ולדלדול העצם (אוסטאופורוזיס). בגברים הסובלים מסרטן הערמונית נסבלת התרופה היטב. אין להשתמש בתרופה זו בשום אופן בהריון. בשלבים המוקדמים של הטיפול יש עלייה ברמת טסטוסטרון, ועל כן התסמינים עלולים דווקא להחמיר.

תגובה עם תרופות אחרות: לא ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה תת עורית.תדירות וזמן נטילה: פעם ב- 28 יום.טווח המינון: 3.6 מ"ג פעם ב- 28 יום.תחילת השפעה: 1 - 2 ימים. ייתכן שיחלפו מספר חודשים עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 28 יום.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש להיוועץ ברופא המטפל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: לא סביר. התרופה ניתנת בהשגחה. מנה עודפת מקרית לא תגרום לתסמינים מיוחדים.

אזהרות

הריון: לא ניתן בשום אופן. עלול לגרום להפלה (X)הנקה: לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב האם. אין לתת תרופה זו לנשים מניקות.תינוקות וילדים: יעילות ובטיחות התרופה לא הוכחה בילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך התרופה עלולה לגרום לשיבושים הורמונליים ולירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס).ניטור:

דווח לרופא במקרה של הריון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב הגברים סובלים את התרופה. תופעות הלוואי השכיחות כוללות הסמקה והפרעה בזקפה. בנשים נובעות תופעות הלוואי מירידה באסטרוגן.

כאבי ראש, שינויים תכופים במצב הרוח, נטייהלדיכאון, כאבים, נדודי שינה , הזעה, גלי חום, אי תפקוד מיני, ירידה בזקפה, ירידה בחשק המיני, הגדלת שדיים , דחיפות ותכיפות במתןשתן, דלקת בנרתיק, כאבים בקיום יחסי מין , זיהומים ,מערכת כליהדם , החמרה של אי ספיקת לב, הפרעות קצב, שבץ מוחי, יתר לחץ דם, אוטם בשרירהלב, מחלת כלי דם פריפריים, כאבים בחזה, טכיקרדיה, אדישות, עייפות, סחרחורות, בלבול, חרדה, חולשה, חום, ישנוניות עור: פריחה, התקרחות, עור יבש, שינוי בצבע העור ,ירידה בתיאבון, בחילות, עצירות, שלשולים, נפיחות, צרבות, הקאות, עלייה במשקל, יובש בפה .

שמות מסחריים

זולדקס Zoladex אביק זולדקס LA Zoladex LA אביק