אסטרמוסטין
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אסטרמוסטין הינה תרופה כמותרפית המשמשת לטיפול בקו שני בסרטן הערמונית בשלבים מתקדמים, כאשר הטיפולים המקובלים הפסיקו להועיל. אסטרמוסטין ניתנת בכמוסות, כאשר היא מהווה שילוב של אסטרוגן ומכלוראתאמין. מנגנון הפעולה המדויק שלה איננו מובן לחלוטין אך נראה שהיא מפריעה לגדילה של התאים הסרטניים המובילה בסופו של דבר להרג שלהם. אין להשתמש באסטרמוסטין בחולים הסובלים ממחלות כבד חמורות, מחלות לב וכלי דם חמורות כגון איסכמיה, תרומבואמבוליזם או סיבוכים הקשורים לאגירת נוזלים. אסטרמוסטין עשויה לגרום לירידה בסבילות לגלוקוז לכן יש לנטר רמות סוכר בקרב חולי סוכרת. כמו כן, היא עשויה להוביל לעליית לחץ הדם, לכן בקרב הסובלים מיתר לחץ דם יש לנטר לחץ דם במהלך הטיפול בתרופה. תופעות הלוואי הנפוצות של אסטרמוסטין כוללות בחילה, הקאה, גדילת השדיים (גינקומסטיה), אימפוטנציה ואגירת נוזלים.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים המכילים סידן, מגנזיום או אלומיניום]: תכשירים אלו עשויים להפחית את הספיגה וכתוצאה את ההשפעה של אסטרמוסטין. יש לאפשר טווח של שעתיים לפחות בין נטילת תרופות אלו. [קלודרונאט]: תרופה זו מעלה את הריכוז של אסטרמוסטין בדם וכתוצאה את השפעתה. [נטליזומאב]: בשילוב אסטרמוסטין עם נטליזומאב גובר הסיכון ללקות בדלקת מוח נגיפית (PML), האופיינית לחולים בעלי מערכת חיסונית ירודה. יש להימנע משילוב זה. [נוגדי דיכאון טריציקליים]: אסטרמוסטין מגבירה את ההשפעה של נוגדי דיכאון טריציקליים והסיכון לתופעות הלוואי שלהם גובר. יש לנטר תופעות לוואי ובמידת הצורך להתאים המינון מחדש של נוגדי הדיכאון. [מעכבי ACE]: בשילוב אסטרמוסטין עם מעכבי ACE גובר הסיכון להתפתחות בצקת אלרגית (Angioneurotic edema).

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום. שעה לפני או שעתיים אחרי האוכל.טווח המינון: המינון ניתן בהתאמה אישית למטופל על פי מצב המחלה. המינון היומי הוא לרוב 7-14 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, בחלוקה ל-3-4 מנות ביום.תחילת השפעה: שיפור במצב הבריאותי נראה לאחר מספר שבועות. במידה ואין שיפור במצב המחלה לאחר 4-6 שבועות של טיפול ההמלצה היא להפסיק את הטיפול.משך השפעה: מנה משפיעה למספר שעות.תזונה: יש ליטול התרופה לפחות שעה לפני ארוחה או שעתיים לאחריה. כמו כן, יעילות התרופה נפגעת אם נוטלים אותה בו זמנית עם מזון או תרופות המכילות סידן, לכן אין ליטול התרופה עם חלב או מוצריו או עם מזון אחר המכיל סידן כגון: סרדינים, סלמון וברוקולי או עם תרופות אחרות המכילות סידן, מגנזיום או אלומיניום.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה נטילת התרופה בזמן הרצוי, יש לדלג על נטילתה ולהמשיך כרגיל למנה הבאה.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק את נטילת התרופה ללא התייעצות עם רופא. מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול נפיחות, קשיי נשימה, כאב בחזה או נימול פתאומי של אחד מאיברי הגוף. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: למרות שהתרופה נלקחת על ידי גברים בלבד, ישנו סיכון בגרימת פגמים מולדים לעובר במידה והיא נלקחת בזמן ההפריה. על כן יש להשתמש באמצעי הגנה מכניים במהלך הטיפול בתרופה זו.הנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: חולי סוכרת, חולים עם יתר לחץ דם וחולים עם בעיות כבד צריכים להיות תחת מעקב רופא בתקופת הטיפול בתרופה זו.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כלי דם, מחלת לב, יתר לחץ דם, מחלה של כלי הדם במוח, תפקוד כליתי לקוי, סוכרת, מיגרנה, אפילפסיה (כפיון), מחלת עצם, היפרקלצמיה (יתר סידן בדם)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: פריחה בעור, שלשול, בחילה, הקאה, נמנום, כאב ראש, חולשה, אי נוחות במערכת העיכול, נדודי שינה, דיכאון, בלבול, כאבי רגליים, גדילת השדיים (גינקומסטיה), אימפוטנציה, קוצר נשימה ובצקת. במקרה של התפתחות תרומבואמבוליזם, מחלות לב איסכמיות או אי ספיקת לב (נדיר) - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

אסטרציט Estracyt פייזר ישראל