מיטומיצין C

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מיטומיצין C, הינה תרופה כמותרפית-אנטיביוטית המשתייכת למשפחת המיטומיצינים - משפחה של חומרים כימיים המופקים מהחיידק Streptomyces lavendulae. בהזרקה תוך-ורידית, מיטומיצין C משמשת לטיפול בסוגי סרטן שונים כגון: סרטן השד, המעי, הקיבה, הלבלב, הכבד, הריאות, שלפוחית השתן וסוגי סרטן נוספים. כמו כן מיטומיצין C משמשת כאנטיביוטיקה בניתוחי עיניים וכמדכאת צמיחה חוזרת של הלחמית לאחר טיפול ניתוחי בפטריגיום. מיטומיצין C פועלת באמצעות גרימת נזק לחומר הגנטי של התאים הסרטניים וכך מונעת את צמיחתם והתרבותם וכתוצאה גורמת למותם. תופעות הלוואי הנפוצות של מיטומיצין C כוללות: נשירת שיער, איבוד התיאבון, בחילה והקאה. כמו כן, בדומה לתרופות אחרות נוגדות סרטן, מיטומיצין C גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: עלולים להגביר את רעילות מיטומיצין C. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תוך ורידית.תדירות וזמן נטילה: טיפול במחלת הסרטן ניתן כל 6-8 שבועות, בהתאם להחלטת הרופא.טווח המינון: לטיפול בסרטן: 10-20 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, כל 6-8 שבועות. לטיפול בניתוחי עיניים: 0.2-0.5 מ"ג.תחילת השפעה: השפעה מלאה של התרופה מתקבלת תוך 3 שבועות מהמתן.משך השפעה: מנה משפיעה ל-6-8 שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תיעשה לפי החלטת הרופא המטפל .מינון עודף: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יש לבצע בדיקות של תפקודי כליות וספירת דם כללית.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של טרומבוציטופניה, ספירת דם נמוכה, דימום, הפרעות בקרישת הדם, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, הפרעות נשימה, דיכוי מוח עצם בעבר, תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: נשירת שיער, איבוד התיאבון, בחילה והקאה. תופעות חמורות נוספות כוללות: כאב בחזה, השתנה מועטה, סחרחורת, שיעול יבש, סימני זיהום (חום, צמרמורת וכאב גרון), קשיי נשימה ודימומים לא תקינים.

שמות מסחריים

מיטומיצין סי Mitomycin C דקסל