ונקומיצין

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ונקומיצין היא אנטיביוטיקה המשמשת לטיפול בזיהומים חמורים אשר יש חשד שנגרמו על ידי החיידק סטפילוקוקוס העמיד למתיצילין (MRSA). בנוסף היא ניתנת לחולים אשר טיפול עם פניצילינים או צפלוספורינים כשל או לחולים הרגישים לתרופות אלו. ונקומיצין יעילה בטיפול בזיהומי סטפילוקוקוס כגון אנדוקרדיטיס, זיהומים בדרכי נשימה תחתונות, אלח דם וזיהומי עור ועצם. היא ניתנת לבדה או בשילוב עם תרופה אנטיביוטית נוספת ממשפחת האמינוגליקוזידים. במקרים נדירים ייתכן נזק כלייתי בעיקר בקרב חולים שקיבלו מינונים גבוהים או שהתפקוד הכלייתי שלהם היה לקוי מלכתחילה או שמקבלים ונקומיצין בשילוב תרופות אחרות העשויות לפגוע בכליות. כמו כן ונקומיצין עשויה לפגוע בשמיעה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות שעשויות לגרום לרעילות כלייתית: אמפותריצין B, פולימיקסין B סולפאט, באציטראצין, ציספלאטין, ציקלוספורין, טנופוביר, אדפוביר, אנטקאביר, טלביוודין ותרופות ממשפחת האמינוגליקוזידים והצפאלוספורינים]: בשילוב תרופות אלו עם ונקומיצין גובר הסיכון לרעילות כלייתית. יש לנטר תפקוד כלייתי במתן משולב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תוך ורידית.תדירות וזמן נטילה: מנה תינתן באינפוזיה של שעה, פעמיים ביום או 4 פעמים ביום. משך הטיפול יקבע על ידי הרופא בהתאם לסוג הזיהום, חומרתו ותגובת החולה לטיפול. טיפול באנדוקרדיטיס שנגרם על ידי סטפילוקוקוס נמשך לרוב 3 שבועות או יותר.טווח המינון: מינון במבוגרים: 2 גרם ביום בחלוקה למנות. 0.5 גרם, 4 פעמים ביום (כל 6 שעות) או 1 גרם, פעמיים ביום (כל 12 שעות). מינון בילדים: 10 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, 4 פעמים ביום.תחילת השפעה: מרבית החולים מראים סימני ריפוי תוך 2-3 ימי טיפול.משך השפעה: מנה משפיעה למספר שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים והוא עלול לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: לא סביר משום שהטיפול נעשה תוך ניטור קפדני, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה עשוי להוביל להתפתחות זיהום משני.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, הפרעות בשמיעה, מחלת מעי, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הן יחסית נדירות וכוללות: תופעות אלרגיה, כאב בחזה, הפחתה בכמות השתן או בתדירות מתן השתן, סימני זיהום (חום, צמרמרות, כאב גרון), נימול הרגליים או הזרועות, צלצולים באוזנים או הפרעות בשמיעה, סחרחורת, בחילה, הקאה, שלשול, כאב ראש, קשיי נשימה או דימומים לא תקינים.

שמות מסחריים

ונקו טבע Vanco-Teva טבע ונקומיצין מיילן Vancomycin Mylan ג'נמדיקס ונקואבניר Vancoavenir ביו-אבניר