פולידוקנול

שייך לקבוצת:
חומרים מטרשים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פולידוקנול הינה תרופה המשמשת לטיפול במחלת הדליות בתהליך רפואי המכונה סקלרוטרפיה (טיפול הטרשה) בהנחיית אולטרסאונד, תהליך המהווה פתרון אלטרנטיבי להוצאת הוריד החולה באופן ניתוחי. פולידוקנול הינו חומר מוקצף המוזרק באמצעות מחט עדינה באופן ישיר לתוך הוריד הפגום. מנגנון פעילותו הוא בגרימת כיווץ מיידי של הוריד שלאחריו השריית תהליך דמוי דלקתי מבוקר המוגבל לדופן הפנימית. תהליך זה גורם לבסוף לפיברוזיס והידבקות דפנות הוריד, ולספיגתו על ידי הגוף באופן הדרגתי. בנוסף לפעולתו המטרשת, הפולידוקנול הינו גם חומר מאלחש, המפחית את הכאב שבהזרקה.

תגובה עם תרופות אחרות: [גלולות למניעת הריון, טיפול הורמונלי חלופי]: תרופות אלו מגבירות את הסיכוי להופעה חוזרת של ורידים מורחבים גם לאחר הטיפול עם פולידוקנול.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה ישירה לוריד.תדירות וזמן נטילה: סקלרוטרפיה מתבצעת בסדרת טיפולים (עפ"י חומרת המצב), במרווחים של מספר שבועות, בין טיפול לטיפול. תקופת הטיפול הכוללת עשויה להימשך כ-3-6 חודשים.טווח המינון: המינון נקבע באופן אינדווידואלי בהתאם לסוגו וגודלו של הוריד הפגום. תחילת השפעה: השפעה מטיבה מתקבלת תוך מספר ימים מההזרקה.משך השפעה: 2-7 ימים לאחר ההזרקה. תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן ע"י רופא מומחה במרפאה.הפסקת התרופה: לא רלבנטי כיוון שהטיפול ניתן ע"י הרופא במרפאה והוא זה שיחליט על הפסקת הטיפול.מינון עודף: לא סביר שיקרה, התרופה ניתנת תחת פיקוח רפואי.

אזהרות

הריון: השימוש בתרופה זו במהלך הריון איננו מומלץ, יש להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין מידע.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של זיהום עור כלשהו, סוכרת, אסתמה, הפרעות בקרישת הדם, הריון, מחלת לב, מחלת ריאות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שייתכנו הן בעיקר תופעות מקומיות באיזור ההזרקה הכוללות: דימום או שינוי בצבע העור באיזור המטופל, כאב או דלקת ויצירת קרישי דם. במקרים נדירים ייתכנו תופעות חמורות כגון: קשיי נשימה, בחילה קשה, הפרעות בראייה, חום, כאב ראש חזק, סחרחורת ועילפון.

שמות מסחריים

אתוקסיסקלרול Aethoxysklerol