טרבופרוסט
שייך לקבוצת:
עיניים, לטיפול, פרוסטגלנדינים, תרופות לטיפול בגלאוקומה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טרבופרוסט הינו אנלוג סינתטי של פרוסטגלנדין בעל יכולת הורדת לחץ תוך עיני. טרבופרוסט ניתן בצורה של טיפות עיניים ומשמש לטיפול בגלאוקומה (ברקית) פתוחת זווית או בלחץ תוך עיני מוגבר, בחולים שלא הגיבו כראוי לתרופות אחרות להורדת לחץ תוך עיני. מנגנון פעילותו של טרבופרוסט הוא בהגברת זרימת הנוזלים מחלל העין וכתוצאה הפחתת הלחץ התוך-עיני. הטיפול בטרבופרוסט עלול לגרום להתכהות הריסים ולהתארכותם ולהתכהות של הקשתית והעפעף. כמו כן, התכשיר מכיל חומר משמר בנזלקוניום כלוריד, העלול להיספג על-ידי עדשות מגע רכות. על כן, יש להסיר העדשות לפני השימוש בתכשיר, כאשר ניתן להחזירן כעבור לא פחות מ - 15 דקות מהזלפת התרופה לעין.

תגובה עם תרופות אחרות: [טיפות עיניים אחרות]: יש להמתין 5 דקות לפחות בין הזלפת טרבופרוסט להזלפת טיפות עיניים אחרות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בערב.טווח המינון: טיפה אחת, פעם ביום, בערב. אין להשתמש יותר מפעם ביום, כיוון שהדבר מקטין את יעילות התרופה.תחילת השפעה: שעתיים.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. אין להשתמש בתרופה יותר מחודש ימים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונה.מנה שנשכחה: יש לדלג על מנה שנשכחה ולהמשיך הטיפול כרגיל. במידה ונשכחות מספר מנות במהלך החודש יש ליידע את הרופא המטפל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום לבעיות. אם בולעים את התרופה בטעות יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך השימוש בתרופה זו יש לערוך בדיקות עיניים שגרתיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הרכבת עדשות מגע, הנקה, הריון, דלקת בעיניים

תופעות לוואי

תופעות הלוואי עשויות לכלול: עיניים אדומות, חוסר נוחות בעיניים, תחושה של עצם זר בעין, כאב וגירוד בעין, דלקת בעפעף, טשטוש ראייה, קטרקט, יובש בעיניים, תחושת צריבה, דלקת הקרנית, רגישות לאור, שטפי דם בעין, כאבים בחזה, קשיי נשימה, איבוד שליטה במתן שתן, סינוסיטיס, הפרעות בקצב הלב, דלקת בדרכי שתן, עליה בלחץ הדם, עליה ברמת הכולסטרול בדם, חום, כאב גרון, כאב ראש, דלקת פרקים וסחרחורת - יש להמשיך בטיפול ולפנות לרופא. כמו כן, הטיפול בטרבופרוסט עלול לגרום להתכהות הריסים ולהתארכותם ולהתכהות של הקשתית והעפעף - שינויים שעשויים להפוך קבועים.

שמות מסחריים

טרבתן Travatan לוקסמבורג