קלובאזאם
שייך לקבוצת:
בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי


קלובאזאם היא תרופה השייכת למשפחת הבנזודיאזפינים, ומשמשת בטיפול קצר מועד (2-4 שבועות) במצבים של חרדה חמורה, אליהם נלווים לעיתים נדודי שינה (אינסומניה) או מחלת נפש לא כרונית. בקרב חולים הסובלים מחרדה המלווה בדיכאון, יש הכרח לתת קלובאזאם בשילוב עם תרופה אחרת נגד דיכאון, שכן הטיפול בקלובאזאם בלבד (או כל תרופה אחרת ממשפחת הבנזודיאזפינים) עלול לגרום למחשבות אובדניות בחולים אלו. 
כמו בנזודיאזפינים אחרים, קלובאזאם עלולה להביא לפיתוח התמכרות בשימוש ממושך או בשימוש במינונים גבוהים. משום כך, אין ליטול קלובאזאם לעיתים קרובות או במשך תקופה ארוכה ללא השגחת רופא, ואין לתת את התרופה לחולים בעלי הסטוריה של התמכרות לתרופות או לאלכוהול. בנוסף אין להשתמש בקרב חולים הסובלים מחולשת שרירים חמורה (מיאסתניה גרביס) משום שעלולה להיווצר החמרה של חולשת השרירים ואצל חולים הלוקים במחלות נשימה מפני שהיא עלולה להחמיר את מצבם הבריאותי.תגובה עם תרופות אחרות: [אלכוהול ותרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כמו: תרופות הרגעה, תרופות אלרגיה, כדורי שינה, תרופות לפרקינסון, תרופות לאפילפסיה, חומרי הרדמה לניתוחים, משככי כאבים נרקוטיים, פנותיאזינים, מרפי שרירים ותרופות נגד דיכאון]: תרופות אלו עלולות לחזק את ההשפעה המדכאת של קלובאזאם על מערכת העצבים המרכזית. [פניטואין]: קלובאזאם עלול להביא לתנודות ברמות של פניטואין בדם. [סימטידין, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין, גלולות למניעת הריון ומיץ אשכוליות]: תרופות אלו יכולות להאט את הפירוק של קלובאזאם בכבד, מה שעלול לגרום להצטברות הקלובאזאם בדם ולהעלות את הסיכון לתופעות לוואי. [היפריקום, ריפאמפיצין ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מאיצות את הפירוק של קלובאזאם, וכתוצאה מכך פעילותו מופחתת. [ליתיום]: ליתיום יכול להביא לרעילות נוירולוגית במידה וניתן בשילוב עם קלובאזאם. התופעות הנוירולוגיות באות לידי ביטוי בחולשה, חום, רעד, בלבול, אפאתיה, תנודות בתמונת הדם ונזק מוחי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: במידה והתכשיר נלקח מספר פעמים במשך היום, יש ליטול את המנה הגדולה בערב. יש לפנות לרופא לאחר 2-4 שבועות של טיפול.טווח המינון: המינון המומלץ: 20-30 מ"ג ליום. ניתן להעלות את הכמות עד 60 מ"ג ליום. המינון המומלץ לקשישים: 10-20 מ"ג ליום. המינון לילדים בגילאי 3-15 שנים: 5-10 מ"ג ליום.תחילת השפעה: מספר שעות.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: רצוי ליטול התרופה על קיבה ריקה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא. הפסקת הטיפול בתרופה תעשה באופן הדרגתי, שכן הפסקת הטיפול באופן פתאומי ובלתי מבוקר מלווה בתופעות גמילה כגון: מתח, עצבנות, בלבול, רעד, נדודי שינה, כאבי בטן, הקאות, בחילות, זיעה ועויתות. כמספר ימים לאחר הפסקת הטיפול בתכשיר, ייתכנו תופעות של חוסר שקט, חרדה ונדודי שינה. תופעות אלו נעלמות לרוב אחרי 3-2 שבועות.מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: סחרחורת, בלבול, ירידת לחץ דם, דיכוי נשימתי ואף קומה. יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: בנזודיאזפינים עלולים לגרום מומים ביילוד אם נוטלים אותם בתחילת ההריון. מומלץ להימנע משימוש בתרופה בתקופת ההריון במיוחד בשליש הראשון וסמוך ללידה, אלא אם אין ברירה אחרת. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מיועד לשימוש מתחת לגיל 3.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול מיועד לשימוש קצר טווח בלבד. שימוש ממושך בתרופה עלול לגרום להפחתת השפעתה. לעיתים, שימוש ממושך בתרופה עלול לגרום לשינויים בדפוסי התנהגות, למחשבות טורדניות ולתופעה קשה של תלות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לתרופות, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), מחלות דרכי הנשימה, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, מחלת עצבים

תופעות לוואי

בעת השימוש בתרופה זו עלולות להופיע תופעות לוואי כמו: ישנוניות, נמנום, בלבול, כאבי ראש, יובש בפה, עצירות, איבוד תיאבון , בחילות, סחרחורות, חולשת שרירים, רעד קל באצבעות, שיכחה, פריחה בעור, איבוד זיכרון. תופעות שהופעתן דורשת התייחסות מיוחדת הן: אי שקט, התרגזות, חרדות, רעידות, הפרעות בשינה. במקרים אלו יש להפסיק את נטילת הטיפול ולפנות לרופא. בקרב קשישים המשתמשים בתרופה עלולים להופיע באופן נדיר הפרעות בהכרה בשילוב לעיתים עם בעיות נשימה. במקרים אלו יש לפנות לרופא. כמו כן עלולות להופיע הפרעות בנשימה, הפרעות בדיבור, הפרעות בפעילות מוטורית, עליה במשקל, הפרעות בראיה (ראיה כפולה), ובעיות בתפקוד המיני. התופעות הללו הן הפיכות.

שמות מסחריים

פריזיום Frisium סנופי אוונטיס