אטומוקסטין (סטרטרה)
שייך לקבוצת:
מעכבי ספיגה חוזרת של נוראפינפרין (NRIs)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אטומוקסטין (סטרטרה) מעכב ספיגה חוזרת של נור-אפינפרין ומשמש לטיפול בהפרעת קשב וריכוז ובהיפראקטיביות (ADHD) בקרב ילדים ומבוגרים. העלאת רמות מתווכים עצביים מסייעת לשיפור הקשב וההתנהגות, אך עדיין לא יודעים בדיוק כיצד אטומוקסטין (סטרטרה) פועל.

בהשוואה לתרופות נוספות לטיפול בהפרעות קשב, הסיכון להתמכרות ולתלות בשימוש עם אטומוקסטין (סטרטרה) נמוך יותר והוא אינו פוגע בשינה או בתיאבון. 

חשוב לשים לב:
השפעת אטומוקסטין (סטרטרה) אינה מיידית, היא מורגשת כשבועיים לאחר התחלת השימוש יומיומי. יתכן שיעברו 2-6 שבועות עד שהשפעת אטומוקסטין (סטרטרה) תורגש במלואה.

מומלץ לעקוב אחרי שינויים כמו החמרת דיכאון, תוקפנות או מחשבות והתנהגות אובדנית, במיוחד אצל מתבגרים ואנשים צעירים עד גיל 25.


אין להשתמש באטומוקסטין (סטרטרה) במקרים הבאים:
רגישות לאטומוקסטין (סטרטרה) או למרכיבים אחרים בתרופה.בעיות לב מסוימות (כגון: מומי לב, בעיות בשריר הלב); קצב לב לא סדיר, בעיות חמורות בכלי הדם, לחץ דם גבוה חמור או לא מאוזן.גלאוקומה (לחץ תוך עיני) מטיפוס זווית צרה.

בטיפול עם מעכבי MAO. יש להמתין 14 ימים לאחר הטיפול בתרופות אלה לפני שמתחילים בטיפול באטומוקסטין (סטרטרה).

התרופה לא מיועדת לילדים מתחת לגיל 6.


תגובה עם תרופות אחרות: השילוב של אטומוקסטין (סטרטרה) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות מסוכנות:
מעכבי MAO: קיים חשש לעלייה מסוכנת של לחץ הדם. משום כך אין ליטול אטומוקסטין (סטרטרה) בשילוב עם תרופות אלו, או פחות משבועיים אחרי סיום הטיפול בהם.
SSRI כגון: פארוקסטין, פלואוקסטין; כינידין: עלולות לגרום לעלייה בריכוז אטומוקסטין (סטרטרה) בדם ולהגביר סיכון לתופעות לוואי. 
תרופות סימפאתומימטיות: עליה בסיכון ללחץ דם גבוה והפרעות קצב בלב. במתן משולב עם אטומוקסטין (סטרטרה) יש לנטר לחץ דם וקצב לב.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, לרוב בבוקר.טווח המינון: מינון יומי התחלתי של אטומוקסטין (סטרטרה): 0.5 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, כאשר המינון עולה בהדרגה עד ל- 1.2 מ"ג לק"ג משקל גוף. המינון המירבי היומי הוא 100 מ"ג. תחילת השפעה: השפעת אטומוקסטין (סטרטרה) מתחילה לאחר כשבועיים של נטילה יומיומית. ההשפעה המלאה של הטיפול באטומוקסטין (סטרטרה) מתקבלת לאחר כחודש- חודשיים. משך השפעה: 24 שעות.תזונה: ניתן ליטול התרופה לאחר האוכל על מנת להפחית את הגירוי הקיבתי ואת הופעת הבחילות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא התייעצות עם הרופא המטפל.מינון עודף: תופעות הלוואי הצפויות במקרה של מינון עודף כוללות: ישנוניות, שינויים בהתנהגות והפרעות במערכת העיכול. בנוסף היו מספר דיווחים על פרכוסים, יובש בפה וטכיקרדיה.

אזהרות

הריון: אין להשתמש באטומוקסטין (סטרטרה) בהריון ללא הוראה מפורשת של הרופההנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל שנתיים.קשישים: אין בעיות ידועות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה וסחרחורת.אלכוהול: אין בעיות ידועות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך יש לנטר תפקודי כבד, לחץ דם, פעילות לבבית ולעקוב אחר שינויים התנהגותיים.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, הפרעות קצב בלב, מחלת לב, מחשבות התאבדות, יתר לחץ דם, קשיי השתנה, הריון, הנקה, מחלה פסיכיאטרית, מחלה של כלי הדם ההיקפיים, בעיות בקרישת הדם, דימום, התמכרות לאלכוהול, נטילת תרופות אחרות, פרכוסים, מחלה פסיכיאטרית במשפחה

תופעות לוואי

התופעות הנפוצות ביותר בשימוש באטומוקסטין (סטרטרה) הן: צרבת, ירידה בכמות השתן, שינויים במחזור ובווסת, בחילות, הקאות ירידה באון המיני ובליבידו ועייפות. במטרה לצמצם את תופעות הלוואי ניתן מינון נמוך בתחילה ומעלים אותו בהדרגה.
בנוסף יתכנו גם: הפרעות במערכת העיכול, כאבי ראש, אי שקט, סחרחורות, שיעול, עצירויות, יובש בפה, הפרעות בשינה, הפרעות בזיקפה ואובדן תיאבון. באופן נדיר עלולות להופיע מחשבות אובדניות (בעיקר בקרב ילדים) ונזק כבדי (הפיך עם הפסקת השימוש).

יש לפנות מיד לרופא עם התפתחות תופעות לוואי הבאות בזמן הטיפול באטומוקסטין (סטרטרה):
פריחה בעור, דופק לא סדיר, גרד, נפיחות ואדמומית בפנים, ידיים או רגליים.


זקפה ממושכת וכואבת; פרכוסים; התעלפות; אבדן שליטה על שלפוחית השתן; שתן כהה; עוויתות שרירים או רעד בגפיים; כאבים באגן (גברים); כאב בטן בצד ימין עליון; צהבת.

שמות מסחריים

סטרטרה Strattera