אמינופילין

שייך לקבוצת:
מרחיבי סימפונות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמינופילין, תרופה מרחיבת סימפונות ממשפחת המתילקסאנתינים, המשמשת להקלה סימפטומטית או למניעה של אסתמה ולטיפול בעווית סימפונות הפיכה המלווה דלקת כרונית של הסימפונות (ברונכיטיס) ונפחת (אמפיזמה). אמינופילין היא למעשה קומפלקס של תאופילין עם אתילן דיאמין, כאשר בתנאים הפיסיולוגים בגוף ישנו שחרור של תאופילין המקל על קוצר הנשימה והצפצופים האופייניים למחלות נשימה אלו. מרבית תופעות הלוואי של אמינופילין הכוללות: עצבנות, כאב ראש, רעד בידיים, קצב לב מהיר והפרעה בשינה, קשורות לרמת התרופה בדם. מכאן שיש לנטר בקפידה את רמות התרופה בדם וכפועל יוצא מכך יקבע המינון שלה.

תגובה עם תרופות אחרות: [אריתרומיצין, קלאריתרומיצין, אינטרפרון, סימטידין, פלובוקסאמין, מתוטרקסאט, אלופורינול, ציפרופלוקסאצין, פרופראנולול, וראפאמיל, גלולות למניעת הריון]: תרופות אלו מעכבות את הפירוק של אמינופילין ולכן עשויות להעלות את רמת אמינופילין בדם ומכאן סיכון מוגבר לתופעות הלוואי שלה. [חוסמי בטא, קארבאמאזפין, פניטואין, בארביטוראטים, ריפאמפיצין, ניקוטין]: תרופות אלו עשויות להוריד את רמת אמינופילין בדם ומכאן השפעתה מופחתת. [אפדרין]: במתן משולב עם אמינופילין גובר הסיכון לתופעות לוואי כגון: בחילה, עצבנות וקשיי שינה. [אדנוזין, בנזודיאזפינים, דיפירידאמול, ליתיום]: השפעתן של תרופות אלו עשויה לפחות במתן משולב עם אמינופילין.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תוך-ורידית.תדירות וזמן נטילה: התרופה ניתנת בתדירות של 3-4 פעמים ביום.טווח המינון: המינון ינתן בהתאם למצבו של החולה, תגובתו לטיפול ורמות התרופה בדם. מינון התחלתי מקובל הוא 16 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף (או 400 מ"ג), עבור 24 שעות - בחלוקה למנות הניתנות כל 6-8 שעות. במידת הצורך המינון ניתן להעלות המינון כל 3 ימים.תחילת השפעה: עד 30 דקות מהמתן.משך השפעה: 4-8 שעות.תזונה: מומלץ להפחית את צריכת המשקאות והמזונות המכילים קפאין כגון: קפה, תה, קקאו, קולה ושוקולד.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה ניתנת בהזרקה במרפאה או בבית החולים.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מהרופא.מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: בלבול, ירידה בהשתנה, קצב לב מהיר או לא סדיר, כאב ראש, צימאון מוגבר, אובדן התיאבון, בחילה, עצבנות, פרכוסים, שלשול והקאה דמית. בחשד למינון עודף יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לבצע בדיקות תקופתיות של רמות התרופה בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של צריכת אלכוהול, עישון, מחלת כבד, אי ספיקת לב (heart failure), יתר לחץ דם, פעילות יתר של בלוטת התריס, אפילפסיה (כפיון), כיב עיכולי, ברקית (glaucoma), סוכרת, הפרעות קצב בלב, ציסטיק פיברוזיס (CF)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: השתנה מרובה ושינויים בהתנהגות. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית במקרה של תופעות אלרגיה, בלבול, שלשול, סחרחורת, קצב לב מהיר או לא סדיר, בחילה, כאב ראש, פרכוסים, ישנוניות, הקאה ורעד.

שמות מסחריים

אמינופילין Aminophylline טבע אמינופילין IV פרזניוס Aminophyllin IV - Fresenius מדיק-תרים