גליבנקלאמיד (גליבוריד)

שייך לקבוצת:
סוכרת, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גליבנקלאמיד היא אחת התרופות נגד סוכרת הניתנת דרך הפה. כמו תרופות אחרות מסוג זה גליבנקלאמיד מגרה יצירה והפרשה של אינסולין מאיי לאנגרהנס אשר בלבלב, וממריץ קליטת סוכר לתוך תאי הגוף, וכך מוריד את רמת הסוכר בדם. משתמשים בו לטיפול בסוכרת של מבוגרים, בשילוב עם תזונה דלת פחמימות ושומנים. במצבים של מחלה קשה, פציעה או לחץ, התרופה עלולה לאבד מיעילותה בגירוי ליצירת אינסולין בלבלב; במקרים אלה יש לתת אינסולין בהזרקה.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: מיגוון של תרופות עלולות להפחית את ההשפעה של גליבנקלאמיד, וכך להעלות את רמת הסוכר בדם. תרופות אלה כוללות קורטיקוסטרואידים, אסטרוגנים, משתנים, ריפאמפיצין, פנותיאזינים, תרופות תירואיד, אסטרוגנים, פניטואין, חומרים סימפאתומימטיים, חוסמי סידן ואיזוניאזיד. תרופות אחרות מגבירות את הסיכון של רמת סוכר נמוכה מדי; אלה כוללות וארפארין, סולפונאמידים, אספירין, חוסמי בטא ומעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI). [פלורוקווינולון, מיקונאזול דרך הפה]: מגבירות את פעולתו של גליבנקלאמיד ועלולות להביא לריכוז סוכר נמוך מדי בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם או פעמיים ביום.טווח המינון: 2.5-15 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 3 שעות.משך השפעה: 10-15 שעות.תזונה: על מנת שהתרופה תשפיע ביעילות, יש לשמור על תזונה דלת פחמימות ודלת שומנים. יש למלא אחר הוראות הרופא.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת לפני הארוחה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להחמיר את הסוכרתמינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. אם מופיעים תסמינים מוקדמים המזהירים מרמת סוכר נמוכה מדי, כגון עילפון, הזעה, רעד, בלבול או כאב ראש, קח מייד מזון או משקה עתיר סוכר. דרושה פעולת חירום במקרה של עוויתות או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: לא ניתן בדרך כלל. משפיע על גדילת עצמות העובר בחיות מעבדה, אך אין די מידע בבני אדם. אין להשתמש בתקופת ההריון, אלא אם הטיפול מצדיק את הסיכון לעובר. מכיון שמידע עדכני מצביע על כך שרמות לא סדירות של גלוקוז בדם בזמן ההריון קשורות בסיכון גבוה יותר למומים בעובר. מומחים רבים ממליצים להשתמש באינסולין בזמן ההריון כדי לשמור על רמת גלוקוז בדם קרובה ככל האפשר לרמה התקינה. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן .קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: בדרך כלל אין בעיה. יש להימנע מנהיגה אם מופיעים סימני אזהרה של רמת סוכר נמוכה מדי בדם.אלכוהול: יש להימנע. משקאות אלכוהוליים עלולים להפר את איזון הסוכרת.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות ניטור: דרוש ניטור סדיר של רמות סוכר בשתן או בדם.ניטור: ניתוח עלול לשנות את ההשפעה של גליבנקלאמיד על הסוכרת; ייתכן שיהיה צורך להחליף את הגליבנקלאמיד באינסולין.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, מחלות בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי קשות הן נדירות. תסמינים שכיחים יותר, המלווים לעתים קרובות ברעב, עלולים להוות סימנים של רמת סוכר נמוכה מדי בדם, בגלל מחסור במזון או בגלל נטילת מנה גדולה מדי של התרופה. לעיתים יש ירידה ברמות מלח הנתרן בדם, תופעה שעלולה לגרום לבלבול והקאות.

שמות מסחריים

גלובן Gluben דקסל