לבטלול
שייך לקבוצת:
חוסמי בטא, יתר לחץ דם, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לבטלול הינו חוסם בטא המשמש לטיפול ביתר לחץ דם, הניתן לבדו או בשילוב עם תרופות משתנות. מנגנון פעילותו של לבטלול הוא בהרחבת כלי הדם ובהאטת קצב הלב לשם הפחתת לחץ הדם. בדומה לחוסמי בטא אחרים, לבטלול עשוי להחמיר תסמיני אי ספיקת לב, למסך רמות סוכר נמוכות ולהחמיר אסתמה. לבטלול עלול גם לגרום לרגישות למזג אוויר קר, לכן יש לדאוג ללבוש חם ולהימנע מחשיפה ממושכת לקור. כמו כן, תיתכן ירידה בלחץ הדם המלווה בעילפון בעיקר בעת קימה ממצב של שכיבה או ישיבה.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי דיכאון טריציקליים]: בשילוב תרופות אלו עם לבטלול תיתכן הופעת רעד. מומלץ להימנע משילוב זה. [אגוניסטים בטא אדרנרגיים]: לבטלול חוסם את האפקט של תרופות אלו. יש להימנע משילוב זה. במקרים המחייבים מתן שתי התרופות יחד, ייתכן הצורך בהעלאת המינון של אגוניסטים בטא אדרנרגיים. [סימטידין]: תרופה זו עשויה להגביר את פעילותה של לבטלול. על כן, במתן משולב זה ייתכן הצורך בהפחתת המינון של לבטלול. [בולמי סידן]: בולמי סידן עשויים להגביר את השפעתו של לבטלול ומכאן תיתכן ירידה חדה בלחץ הדם. שילוב זה יינתן בזהירות תוך שינוי מינון התרופות בהתאמה. [משתנים, נוגדי יתר לחץ דם אחרים]: בשילוב עם לבטלול תיתכן ירידה מוגברת של לחץ הדם ומכאן הצורך בהפחתת מינון התרופות. [תרופות דיגיטאליס]: במתן משולב של תרופות אלו עם לבטלול תיתכן האטה בקצב הלב. יש לנטר תפקוד לבבי בקפידה במתן משולב זה. [קלונידין]: הפסקה פתאומית של קלונידין תוך כדי המשך טיפול בלבטלול, עלולה לגרום ליתר לחץ דם אקוטי. [תרופות לטיפול בסוכרת, אינסולין]: לבטלול עלול למסך תסמיני רמות סוכר נמוכות. מומלץ לעקוב אחר רמות הסוכר בחולים המקבלים טיפול בסוכרת וגם בחולים שאינם סובלים בדרך כלל מסוכרת. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: בשילוב מעכבי מונואמין אוקסידאז עם לבטלול תיתכן עלייה מסכנת חיים בלחץ הדם. יש לאפשר כשבועיים הפסקה בין נטילת תרופות אלו. [תכשירים סימפאתומימטיים]: תרופות אלו מחלישות את ההשפעה של לבטלול. מומלץ להימנע ממתן משולב זה או להתאים המינון מחדש.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: טבליות - פעמיים יום. טווח המינון: בטבליות - טיפול התחלתי של 100 מ"ג, פעמיים ביום. טיפול תחזוקתי הוא לרוב 200-400 מ"ג, פעמיים ביום. לטיפול בחולים עם יתר לחץ דם חמור יידרשו 1200-2400 מ"ג ביום. בהזרקה לוריד - 20-300 מ"ג בהזרקה תוך ורידית בקצב של 2 מ"ג לדקה.תחילת השפעה: בהזרקה לוריד - תוך 5 דקות מהמתן. בנטילת טבליות - 1-3 שעות.משך השפעה: בהזרקה לוריד - 6-18 שעות. בנטילת טבליות - 12 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה עם הארוחה. יש להקפיד על תזונה דלת נתרן.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם נותרו 4 שעות או פחות למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול מבלי הוראה מהרופא. בחולים הסובלים ממחלת לב איסכמית יש להפסיק את התרופה בהדרגתיות.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תסמינים כגון: סחרחורת, עילפון, קשיי נשימה, פרכוסים וברדיקרדיה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות לחץ דם, תפקודי כבד ופעילות לבבית.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, לחץ דם נמוך, הפרעות קצב בלב, אסתמה, הפרעות נשימה, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, דיכאון, סוכרת, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, אי ספיקת לב (heart failure)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: כאב ראש, סחרחורת, מצב רוח ירוד, גודש באף, הזעת יתר, עייפות, הרגשת דקירות בקרקפת. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. תופעות נוספות כוללות: בחילה, הקאה, ירידה בתפקוד המיני, הפרעות שינה, כאבי בטן עליונה, ראייה מטושטשת, עליה בערך תפקודי כבד, צהבת, התכווצויות שרירים. במקרים אלו יש להיוועץ ברופא. במקרה של תופעות אלרגיה או יובש תוך עיני, נדיר - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. בהופעת קשיים במתן שתן, נפיחות בקרסוליים וברגליים, ידיים ורגליים קרות, דיכאון, דופק איטי, נדיר - יש להמשיך בטיפול ולפנות מייד לרופא.

שמות מסחריים

טרנדייט Trandate גלקסו סמית קליין