אלדסלאוקין

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אלדסלאוקין הינה תרופה ביולוגית, אשר הופקה בטכנולוגיה של הנדסה גנטית, הדומה לחלבון אינטרלוקין-2 המצוי באופן טבעי בגוף ומעורר תאי דם להילחם בזיהומים. אלדסלאוקין משמשת לטיפול בסרטן גרורתי של הכליות Renal Cell Cancer, ובמלנומה גרורתית. אלדסלאוקין ניתנת בהזרקה תת-עורית או תוך-ורידית ותופעות הלוואי השכיחות ביותר שלה כוללות: חום, בחילה, הקאה, כאב ראש, עלייה במשקל, תת לחץ דם ושלשול. אלדסלאוקין עשויה לגרום להפרעות בקצב הלב והפרעות נשימה, לכן אין להשתמש בתרופה בקרב חולים הסובלים מבעיות לב ומחלות ריאות. אלדסלאוקין נמצאה גם כעשויה לגרום למצב מסכן חיים המכונה capillary leak syndrome, המתאפיין בסחרחורת חמורה, עילפון, קצב לב לא סדיר, כאב בחזה, קשיי נשימה, שינויים בכמות השתן ושינויים במצב הרוח. בדומה לתרופות אחרות נוגדות סרטן, אלדסלאוקין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [חוסמי בטא ותרופות להורדת לחץ דם]: בשילוב תרופות אלו עם אלדסלאוקין גובר הסיכון לתת לחץ דם. [דוקסורוביצין]: בשילוב עם אלדסלאוקין גובר הסיכון לרעילות לבבית. [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית, כגון: אנטי-היסטאמינים, נוגדי חרדה, תרופות לשינה, נוגדי דיכאון, משככי כאב נארקוטיים ותרופות נוגדות פסיכוזה]: תרופות אלו מגבירות את הסיכון לתופעות הלוואי של אלדסלאוקין המערבות את מערכת העצבים המרכזית כגון בלבול, דיכאון ושינויים במצב הרוח. [אמינוגליקוזידים, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)]: בשילוב תרופות אלו עם אלדסלאוקין גובר הסיכון לנזק לכליות. [איזוניאזיד, מתוטרקסאט]: בשילוב תרופות אלו עם אלדסלאוקין גובר הסיכון לנזק כבדי. [קורטיקוסטרואידים]: תרופות אלו מפחיתות את השפעת אלדסלאוקין. למרות זאת יש שימוש לעיתים קרובות בקורטיקוסטרואידים להקלת תופעות הלוואי של תרופות נוגדות סרטן. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: עלולים להגביר את רעילות אלדסלאוקין. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [מעכבי האנזים protease]: אלדסלאוקין עשויה לגרום לעלייה ברמות תרופות אלו בדם ולהגברת השפעתן וסיכון מוגבר לתופעות הלוואי שלהן.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה תוך-ורידית או תת-עורית.תדירות וזמן נטילה: כל מחזור טיפול כולל: מנה כל 8 שעות עבור 5 ימי טיפול (מקסימום 14 מנות) שלאחריהן 9 ימי מנוחה ולאחר מכן עוד 5 ימי טיפול. מקסימום 28 מנות למחזור טיפולי.טווח המינון: המינון נקבע על-פי התאמה אינדוידואלית למטופל. מנה בדרך כלל תינתן לפי החישוב הבא: 0.037 מ"ג עבור כל ק"ג.תחילת השפעה: נסיגה במחלה תיתכן החל מ-4 שבועות לאחר סיום המחזור הטיפולי הראשון, כתלות במהלך המחלה האינדווידואלית של כל מטופל.משך השפעה: מנה משפיעה ל-8 שעות בממוצע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה ניתנת במרפאה או בבית החולים.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מהרופא המטפל.מינון עודף: תסמיני מינון עודף כוללים: בחילה, הקאה, בלבול, קצב לב לא סדיר, קשיי נשימה ושינויים במתן שתן. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול בתרופה יש לבצע ספירת דם, תפקודי כליות וכבד ותפקודי ריאות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת ריאות, מושתלי איברים, תפקוד כליתי לקוי, פרכוסים, כיב עיכולי, אפילפסיה (כפיון), היפרקלצמיה (יתר סידן בדם), זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, מחלות חיסון עצמי (autoimmune diseases)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות חרדה, סחרחורת, שיעול, סימני זיהום, איבוד התיאבון, חולשה, בלבול, דיכאון, שלשול, קצב לב לא סדיר, שינוי בתדירות ההשתנה, בחילה, הקאה ועלייה במשקל.

שמות מסחריים

פרולאוקין Proleukin מגהפארם