ויגבטרין

שייך לקבוצת:
פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ויגבטרין הינה תרופה נוגדת פרכוסים הניתנת בשילוב עם תרופות אחרות נוגדות פרכוסים, בחולי אפילפסיה אשר אינם מגיבים בצורה מספקת לטיפול. מנגנון פעילותה הוא בעיכוב סלקטיבי בלתי הפיך של האנזים GABA טרנסאמינאז, האחראי על פירוקו של המעביר העצבי GABA, כך שרמותיו במוח עולות וכתוצאה מתקבל אפקט מוגבר של דיכוי הפעילות העצבית במוח. ויגבטרין איננה מיועדת לשימוש בילדים מתחת למשקל גוף של 10 ק"ג ולמטופלים שסבלו בעבר מפסיכוזות או מהפרעות התנהגותיות. תופעות הלוואי העיקריות של ויגבטרין כוללות פגיעה בראייה, מסוג צמצום שדות הראייה ועלייה במשקל.

תגובה עם תרופות אחרות: [אלכוהול ותרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כגון: תרופות לשינה, להרגעה, לפרקינסון, לאפילפסיה]: בשילוב תרופות אלו עם ויגבטרין גובר הסיכון לדיכוי מערכת העצבים המרכזית הבאה לידי ביטוי בטשטוש, סחרחורת, בלבול ודיכוי נשימתי. [פניטואין]: ויגבטרין עלולה לגרום לירידה בריכוז פניטואין בפלסמה וכתוצאה לירידה בהשפעתה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: מינון למבוגרים: מינון התחלתי של 1 גרם ביום, כאשר ניתן לעלות במינון בהדרגה עד ל-2-3 גרם ביום. מינון לילדים: מינון התחלתי של 40 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף ביום, כאשר ניתן לעלות ל-80-100 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף ביום. תרופה זו מיועדת לילדים ממשקל 10 ק"ג ומעלה.תחילת השפעה: 1-2 שעות מהנטילה.משך השפעה: מספר ימים.תזונה: יש ליטול את התרופה לפני או אחרי הארוחות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה נטילת תרופה זו בזמן קצוב, יש ליטול מנה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל. הפסקת התרופה: אין להפסיק את השימוש בתרופה ללא הוראת הרופא. במידה והוחלט על הפסקת הטיפול בתרופה, היא תעשה תוך הפחתה הדרגתית של המינון במשך 2-4 שבועות.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תסמינים כגון: סחרחורת, קומה, כאב ראש, פסיכוזה, דיכוי נשימתי, קצב לב מואט, תת לחץ דם, בלבול, הפרעות בדיבור ושינויים בהתנהגות. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשל הסיכון לפתח הפרעות ראייה יש לבצע בדיקת שדות ראייה, בדיקה לתפקוד הרשתית ובדיקה לתקינות ההולכה בעצב הראייה - בתדירות של פעם ב-3 חודשים. גם לאחר הפסקת הטיפול בתרופה יש לבצע בדיקות ראייה כל 6 חודשים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלה של מערכת העצבים המרכזית, תפקוד כליתי לקוי, הפרעות בראייה, פסיכוזה, ברקית (glaucoma)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: נמנום, עייפות, סחרחורת, עצבנות, בלבול, פסיכוזה, הפרעות בזיכרון, טשטוש ראייה והפרעות בראייה, עלייה במשקל, הפרעות במערכת העיכול. בילדים נצפו בעיקר חוסר מנוחה וריגוש יתר. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: תופעות נוירולוגיות, ירידה בהמוגלובין במיוחד בילדים (נדיר): יש לפנות לרופא באופן מיידי.

שמות מסחריים

סברילן Sabrilan פריגו