אולופטדין

שייך לקבוצת:
נוגדי היסטמינים, עיניים, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אולופטדין הינה תרופה אנטיהיסטמינית המשמשת בצורת טיפות עיניים למניעה זמנית של גירוי בעין העלול להופיע בעקבות דלקת אלרגית של הלחמית. מנגנון פעילותה הוא במניעת שחרור היסטמין הגורם לתגובה אלרגית ובמניעת פעילותו בתהליך יצירת הדלקת. התכשיר מכיל חומר משמר העלול להיספג ע"י עדשות מגע רכות ולכן יש להסיר העדשות לפני השימוש בתכשיר ולהמתין כ-15 דקות לפחות מהזלפת התרופה לעין. כמו כן, במקרה של אדמומיות בעין אין להרכיב עדשות מגע בכלל.

תגובה עם תרופות אחרות: [טיפות עיניים אחרות]: יש לאפשר מרווח של 5 דקות בין שימוש בטיפות אלו ואולופטדין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום (כל 6-8 שעות).טווח המינון: 1-2 טיפות, פעמיים ביום.תחילת השפעה: במידה ואין שיפור במצב העין לאחר מספר ימי טיפול יש לפנות לרופא המטפל.משך השפעה: מנה משפיעה ל-6-8 שעות בממוצע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לאחסן בטמפרטורת החדר. אין להשתמש בתרופה יותר מחודש ימים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונה.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול שהומלץ ע"י הרופא. גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא המטפל.מינון עודף: אין חשש במינון עודף בשימוש תוך עיני.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מיועד לשימוש מתחת לגיל 3.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין מידע.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הרכבת עדשות מגע, אלרגיה, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי עשויות לכלול: טשטוש הראייה, כאב ראש, עקצוץ או תחושת גוף זר בעין, אודם או גירוי חולף בעין, נזלת, יובש בעין, סינוסיטיס או הפרעה בחוש הטעם. תופעות אלו עשויות לחלוף תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר, במידה והן נמשכות יש לפנות לרופא. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: נפיחות, גירוי או צריבה מתמשכת בעין, אודם בעין, דלקת הקרנית, דלקת הלוע ועייפות (נדיר) - יש להפסיק הטיפול ולפנות לקבלת עזרה רפואית.

שמות מסחריים

פטנול Patanol לפידות פטדיי Pataday לפידות