דרונדרון

שייך לקבוצת:
נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class III)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דרונדרון הינה תרופה נוגדת הפרעות בקצב הלב (אריתמיות), המפחיתה תמותה ואשפוזים עקב אירועים במערכת הלב וכלי הדם בחולים הסובלים מפרפור עליות. תפקידה של דרונדרון הוא להחזיר את קצב הלב לקצב סינוס ולמנוע הישנות של פרפור העליות. דרונדרון דומה מבחינת המבנה שלה לאמיודארון ופועלת על תעלות של יונים שונים בהולכה העצבית של הלב. להבדיל מאמיודארון שהיא תרופה ליפופילית ומכילה יוד, דרונדרון אינה מכילה יוד, כך שתופעות הלוואי על בלוטת התריס אינן קיימות והיא אינה ליפופילית ולכן פגיעה באברים כגון כבד וריאות היא נדירה ביותר. בנוסף לאישורה של דרונדרון לשיווק בארה"ב, קנדה ושוויץ היא אושרה לאחרונה לשיווק במדינות האיחוד האירופאי והיא נמצאת בהליכי רישום מתקדמים גם בישראל.

תגובה עם תרופות אחרות: [חוסמי בטא ובולמי סידן]: דרונדרון עשויה להגביר את הרמות בדם של תרופות אלו וכתוצאה את השפעתן על הלב. במתן משולב זה חשוב לבצע ECG שלאחריו יקבע המינון המתאים של התרופות. [דילטיאזם , וראפאמיל]: תרופות אלו מגבירות את ההשפעה של דרונדרון. [תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת ה-SSRIs, סירולימוס, טאקרולימוס]: דרונדרון מעכבת את הפירוק בכבד של תרופות אלו וכתוצאה רמתן בדם עולה ומכאן גם השפעתן והסיכון לתופעות הלוואי שלהן. [פנובארביטאל, פניטואין, קארבאמאזפין, ריפאמפיצין, היפריקום]: תרופות אלו מגבירות את הפירוק של דרונדרון וכתוצאה רמתה בדם יורדת ומכאן גם השפעתה. יש להימנע ממתן משולב זה. [סימטידין, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: תרופות אלו עלולות לעכב פירוק של דרונדרון בכבד, דבר העלול להביא להצטברות של דרונדרון בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. יש להימנע משילוב זה. [דיגוקסין]: במתן משולב עם דרונדרון רמת דיגוקסין בדם עולה ועשויה להוביל להרעלה. על כן יש להפחית את מינון דיגוקסין ב-50% לפחות ולנטר בקפידה את רמת דיגוקסין בדם. [נוגדי הפרעות בקצב הלב class I+III, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים, פנותיאזינים, נוגדי דיכאון טריציקליים]: אין לשלב תרופות אלו עם דרונדרון עקב החשש להפרעות מסכנות חיים בקצב הלב. [סטאטינים - מעכבי HMG-CoA reductase]: במתן משולב עם דרונדרון גובר הסיכון לתופעות הלוואי של תרופות אלו. [וארפארין]: הרמה בדם של וארפארין עולה במתן משולב עם דרונדרון ומכאן גובר הסיכון לדימומים. יש לנטר INR במתן משולב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, בוקר וערב עם האוכל.טווח המינון: 400 מ"ג, פעמיים ביום, בוקר וערב עם האוכל.תחילת השפעה: 3-6 שעות.משך השפעה: 13-19 שעות בממוצע.תזונה: מיץ אשכוליות או הפרי עצמו עשויים להגביר את השפעת התרופה, מכאן יש להימנע מצריכתם בסמוך לנטילת התרופה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא הוראה מהרופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו התסמינים הבאים: עייפות, קצב לב איטי ועילפון. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: יש עדות ממחקרים שנעשו בבעלי-חיים או בבני-אדם לנזק רציני לעובר. מכאן השימוש בתרופה זו בהריון אסור. (X)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך השימוש בתרופה יש לנטר רמות אלקטרוליטים בדם, ECG ולחץ דם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אי ספיקת לב (heart failure), מחלת כבד, מחלת לב, הריון, הנקה, היפומגנזמיה, היפוקלמיה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שייתכנו כוללות: ברדיקרדיה, הארכת מקטע QT, כאב בטן, בחילה, הקאה, שלשול, פריחה ועלייה ברמת קריאטינין בדם.

שמות מסחריים

מולטאק Multaq סנופי אוונטיס