גליפיזיד
שייך לקבוצת:
סוכרת, נוגדי , סולפונילאוראה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גליפיזיד, תרופה לטיפול בחולי סוכרת שאינה תלויה באינסולין, מגרה הפרשת אינסולין מהלבלב. היא נחשבת ל"דור שני" במשפחת הסולפונילאוראה (יחד עם גלימפיריד וגליבוריד). תרופות אלו נחשבות יעילות יותר בהורדת רמות הסוכר, לעומת תרופות מן הדור הישן במשפחה זו (כגון: טולבוטאמיד וכלורפרופאמיד). משתמשים בתרופה זו בשילוב עם תזונה דלת פחמימות ושומנים. התרופה אינה מתאימה לטיפול בחולי סוכרת התלויה באינסולין (סוכרת נעורים). הטבליה משחררת את תוכנה בצורה מבוקרת ואיטית, ובגלל המבנה שלה אין ללעוס, לרסק או לחצות אותה. יש לבלוע את הטבליה בשלמותה. לעתים ניתן למצוא בצואה את מעטפת הטבליה. אין לחשוש מכך, החומר הפעיל השתחרר.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: מיגוון של תרופות עלולות להפחית את ההשפעה של גליפיזיד, וכך להעלות את רמת הסוכר בדם. תרופות אלה כוללות קורטיקוסטרואידים, אסטרוגנים, משתנים וגלולות נגד הריון. תרופות אחרות מגבירות את הסיכון של רמת סוכר נמוכה מדי; אלה כוללות נוגדי דלקת לא סטרואידים כמו אספירין, סולפונאמידים, וארפארין וחוסמי בטא.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום. לפני ארוחת הבוקר.טווח המינון: מנת התחלה: 5 מ"ג. מנת אחזקה: 5-40 מ"ג.תחילת השפעה: 1-3 שעות.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: על מנת שהתרופה תשפיע ביעילות, יש לשמור על תזונה דלת פחמימות ושומנים.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת לפני הארוחה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להביא לעלייה ברמת הסוכר.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. אם מופיעים תסמינים מוקדמים המזהירים מרמת סוכר נמוכה מדי, כגון חולשה, הזעה, רעד, בלבול , קח מייד מזון או משקה עתיר סוכר. דרושה פעולת חירום במקרה של עוויתות או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: בטיחות השימוש לא נקבעה. מומלץ להשתמש באינסולין (C)הנקה: לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב האם. מומלץ להימנע.תינוקות וילדים: לא ניתן.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: בדרך כלל אין בעיה. יש להימנע מנהיגה אם מופיעים סימני אזהרה של רמת סוכר נמוכה מדי בדם.אלכוהול: יש להימנע. משקאות אלכוהוליים עלולים להפר את איזון הסוכרת.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות. דרוש ניטור סדיר של רמת הסוכר.ניטור: ניתוח עלול לשנות את ההשפעה של גליפיזיד על הסוכרת; ייתכן שיהיה צורך להחליף את התרופה באינסולין. יש ליידע את המנתח או המרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת מעי, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי קשות הן נדירות. תסמינים שכיחים יותר, המלווים לעתים קרובות ברעב, עלולים להיות סימנים של רמת סוכר נמוכה מדי בדם.

שמות מסחריים

גלוקו-רייט Gluco-Rite פריגו