ציקלוסרין
שייך לקבוצת:
נוגדי שחפת, אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ציקלוסרין היא תרופה אנטיביוטית המשמשת לטיפול בשחפת, כחלק מטיפול משולב, לאחר כשלון של טיפול תרופתי קודם. מנגנון פעילותה הוא בעיכוב בניית דופן החיידק. ציקלוסרין עשויה לגרום להרעלה של מערכת העצבים המרכזית הבאה לידי ביטוי בתסמינים כגון: פרכוסים, פסיכוזה, ישנוניות, דיכאון, כאב ראש, רעד או סחרחורת. הסיכון להופעת תסמינים אלו גובר בקרב הסובלים מאפילפסיה, דיכאון, חרדה, פסיכוזות, תפקוד כלייתי לקוי ואלכוהוליזם. כמו כן, ציקלוסרין עשויה לגרום להפרעות בתפקודי הכבד. על כן במהלך הטיפול בתרופה יש לנטר בקפידה רמות אנזימי הכבד בדם.

תגובה עם תרופות אחרות: [אלכוהול]: אלכוהול עשוי להגביר את הסיכון לתופעות טוקסיות במערכת העצבים המרכזית, בעיקר גובר הסיכון לפרכוסים. מומלץ להימנע משילוב זה. [איזוניאזיד]: מתן משולב של איזוניאזיד עם ציקלוסרין עשוי להוביל לתופעות טוקסיות במערכת העצבים המרכזית, כגון סחרחורת או ישנוניות. ייתכן ויהיה צורך בהתאמת המינון מחדש.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: בדרך כלל פעמיים ביום (כל 12 שעות).טווח המינון: המינון ההתחלתי הוא לרוב 250 מ"ג, פעמיים ביום (כל 12 שעות) למשך שבועיים. מינון תחזוקתי הוא לרוב 0.5-1 גרם ביום בחלוקה למנות לפי רמות התרופה בדם. תחילת השפעה: שיפור במצב הבריאותי צפוי תוך 2-3 שבועות של טיפול. במידה ולא חל שיפור תוך פרק זמן זה יש לפנות לרופא המטפל.משך השפעה: טיפול במחלת השחפת עשוי להימשך כשנה עד שנתיים.תזונה: יש ליטול התרופה לאחר הארוחה במידה והיא גורמת לאי נוחות בקיבה.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה נטילת מנה בזמן הקצוב יש ליטול אותה מייד כשנזכרים, אלא הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם הרופא. הפסקת הטיפול מוקדם מידי עשויה להוביל להישנות תסמיני המחלה.מינון עודף: במקרה של מינון עודף תיתכן הרעלה של מערכת העצבים המרכזית הבאה לידי ביטוי בתסמינים כגון: כאב ראש, סחרחורת, בלבול ופסיכוזה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סיכון מוגבר של נזק לכבד. יש לנטר בקפידה אנזימי כבד.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה יש לערוך בדיקות דם כולל בדיקות לקביעת כמות התרופה בדם והפרשה מהכליות. כמו כן יש לעקוב אחר תפקודי הכבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אפילפסיה (כפיון), דיכאון, פסיכוזה, תפקוד כליתי לקוי, התמכרות לאלכוהול, אנמיה, הפרעות בקרישת הדם

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: ישנוניות, סחרחורת, כאב ראש. במקרה של תחושת דיכאון או מחשבות אובדניות, חרדות, בלבול, חוסר מנוחה, רעידות, עוויתות או התכווצויות שרירים, עצבנות, סיוטי לילה, שינויים במצב הרוח, חוסר תחושה, עקצוצים, חולשה בידיים או ברגליים, פריחה בעור, קשיי נשימה (נדיר) יש להמשיך בטיפול אך לפנות מייד לרופא המטפל.

שמות מסחריים

ציקלוסרין Cycloserine אילי לילי