קרבופלטין
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קרבופלטין הינה תרופה כמותרפית הניתנת לרוב לטיפול בסרטן השחלה וסרטן הריאות, אך לעיתים היא משמשת לטיפול בסוגים אחרים של סרטן כגון סרטן כליות בילדים. קרבופלטין ניתנת בדרך כלל בשילוב עם תרופות כמותרפיות אחרות כאשר היא ניתנת בעירוי לוריד במשך כשעה. קרבופלטין נקשרת לחומר הגנטי של התא, גורמת לו נזק וכך מפריעה לצמיחתם והתחלקותם של התאים הסרטניים. בדומה לתרופות אחרות נוגדות סרטן, קרבופלטין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגליקוזידים]: בשילוב תרופות אלו עם קרבופלטין ייתכנו תופעות כגון: הפרעות בתפקוד הכליות ובעיות שמיעה. [פניטואין]: ריכוזי פניטואין בדם עלולים לרדת בהשפעת קרבופלטין, ולהקטין את השפעת התרופה. ניתן להשתמש בזהירות תוך ניטור רמות הפניטואין והתאמת המינון במידת הצורך. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי. [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: השימוש בקרבופלטין בשילוב עם תרופות אחרות נגד סרטן הוא מקובל, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [אמפותריצין]: במתן משולב עם קרבופלטין תיתכן פגיעה מצטברת בכליות. שילוב כזה אינו מומלץ. [פורוסמיד]: במתן משולב עם קרבופלטין תיתכן פגיעה מצטברת בשמיעה. שילוב כזה אינו מומלץ. [תרופות נוגדות קרישה, אספירין ותרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים]: בשילוב תרופות אלו עם קרבופלטין גובר הסיכון לדימומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: עירוי לוריד.תדירות וזמן נטילה: הטיפול ניתן, במרבית המקרים, פעם ב-4 שבועות למשך 6 מחזורי טיפול.טווח המינון: המינון המקובל הוא: 300-400 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף בעירוי לוריד במשך כשעה. תחילת השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: התרופה בדרך כלל ניתנת במספר מחזורי טיפול לאורך מספר חודשים. משך הטיפול ומספר המחזורים תלויים בסוג הסרטן וברמת התפתחותו. תזונה: חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים. מומלץ מאוד להרבות בשתייה לפני הטיפול, במשך הטיפול וגם לאחריו.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה נעשית רק על-פי הוראת הרופא.מינון עודף: מינון יתר עלול להיות מסוכן ודורש התערבות רפואית מיידית. תסמיני מינון עודף כוללים: בחילה והקאה חמורה, פגיעה בשמיעה, פגיעה בראייה, דופק מהיר, קוצר נשימה והתעלפות.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בנשים הרות, אולם ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. אין להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול בתרופה זו יש לבצע ספירת דם ובדיקות תפקודי כבד וכליות באופן שגרתי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דיכוי מוח עצם בעבר, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, דימום, הפרעות בשמיעה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות: עצירות, שלשול, נשירת שיער, איבוד התיאבון, בחילה, הקאה, כאב בקיבה וחולשה. תופעות חמורות נוספות עשויות לכלול: שיעול, ירידה בכמות השתן, חום, חוסר תחושה או עקצוץ בכפות הידיים והרגליים, פגיעה בשמיעה או צלצולים באוזניים, כאב גרון, דימומים או חבלות ספונטניות והפרעות בראייה.

שמות מסחריים

קרבופלטין Carboplatin טבע קרבופלטין "אבווה" Carboplatin "EBEWE" פארמלוג'יק