אמיקצין

שייך לקבוצת:
אמינוגליקוזידים, אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמיקצין הינה תרופה אנטיביוטית המשתייכת למשפחת האמינוגליקוזידים. השימוש באמיקצין הוא לטיפול במגוון רחב של זיהומים, ביניהם: זיהומים בדרכי הנשימה, בעור, במערכת השתן, בדם ובעצמות. מנגנוון פעילותה הוא בעיכוב השכפול של החיידקים, בעיקר מסוג גראם שליליים כגון אלו הגורמים לזיהום בדרכי השתן, וחלק מהחיידקים הגראם חיוביים כמו אלו שגורמים לזיהום פנים הלב (אנדוקרדיטיס). אמיקצין משמשת לטיפול בקו שני בזיהומים בהם התגלתה עמידות לאנטיביוטיקות אחרות ממשפחת האמינוגליקוזידים כגון: גנטאמיצין וטוברמיצין. תופעות הלוואי העיקריות של אמיקצין, כגון הפרעה בתפקוד הכליות, נזק עצבי והפרעות שמיעה, קשורות לרמתה בדם או למשך הטיפול. מכאן במהלך הטיפול בתכשיר יש לנטר באופן קפדני את רמות התרופה בדם ואת התפקוד הכלייתי.

תגובה עם תרופות אחרות: [מרפי שרירים בעלי פעילות מרכזית, תכשירים החוסמים את הצומת שריר - עצב]: בשילוב עם אמיקצין גוברת פעולת חסימת הצומת שריר-עצב המתבטאת בחולשת שרירים, קשיי נשימה ואף שיתוק במקרים קיצוניים. [אמינוגליקוזידים אחרים, צפאלוספורינים, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID), אמפותיריצין, פורוסמיד, ציקלוספורין, ציספלאטין, נאומיצין, פולימיקסין, ונקומיצין]: מתן משולב של תרופות אלו עם אמיקצין עשוי להגביר את הסיכון לפגיעה בשמיעה ובתפקוד הכליות.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה לשריר או לוריד.תדירות וזמן נטילה: משך הטיפול בתרופה זו בדרך כלל לא יעלה על 7-10 ימים.טווח המינון: המינון נקבע באופן אינדווידואלי בהתאם למשקל הגוף ורמות התרופה בדם. לרוב מדובר במינון יומי של 15-22.5 מ"ג עבור כל ק"ג משקל, בחלוקה ל2-3 מנות (כל 8-12 שעות, בהתאמה). המינון המקסימלי לא יעלה על 1.5 גרם ביום.תחילת השפעה: במידה ואין שיפור במצב הבריאותי לאחר 3-5 ימי טיפול יש להפסיק את הטיפול בתרופה זו.משך השפעה: מנה משפיעה ל-8-12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן ע"י צוות רפואי בבית החולים.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו .גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והוא עלול לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי. בכל מקרה הפסקת הטיפול תיעשה על-פי החלטת הרופא המטפל.מינון עודף: לא סביר שיתרחש, משום שהטיפול נעשה תוך ניטור קפדני. תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: ירידה במתן שתן, קשיי נשימה, סחרחורת, צלצולים באוזניים, חולשת שרירים, פרכוסים וסחרחורת.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יש לנטר בקפידה את רמות התרופה בדם. כמו כן יש לבצע תפקודי כליות ובדיקות שמיעה. מעקב אחר פגיעה בתפקוד הכלייתי יעשה תוך מדידת רמת הקראטינין בדם באופן סדיר.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לאמינוגליקוזידים בעבר, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), תפקוד כליתי לקוי, הריון, הנקה, הפרעות בשמיעה, מחלת פארקינסון, התייבשות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: בחילה, הקאה ואיבוד שיווי המשקל. כמו כן ייתכנו תופעות חמורות כגון: קשיי נשימה, ירידה במתן שתן, סחרחורת, ירידה בשמיעה, חולשת שרירים, נימול או עיקצוץ בגפיים וצלצולים באוזנים.

שמות מסחריים

אמיקצין - פרזניוס Amikacin - Fresenius מדיק-תרים