פובידון יודין

שייך לקבוצת:
חומרי חיטוי, תכשירים לטיפול בבעיות עור
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פובידון יודין הינו חומר בעל פעילות אנטיספטית, המיועד לחיטוי פצעים וכוויות קלות ולטיפול בזיהומי עור הנגרמים על-ידי חיידקים ופטריות. פובידון יודין קיים במגוון רחב של תכשירים כגון: קרם, משחה, תמיסה, תרסיס, סבון, שטיפה ופתילות וגינאליות. יש להימנע משימוש בתכשירים השונים על אזורים נרחבים של העור ובמקרים של פצע עמוק או כוויה קשה. כמו כן, במידה והפצע אינו מגיב לטיפול תוך מספר ימים, יש להיוועץ ברופא. תופעות הלוואי בשימוש בפובידון יודין הינן נדירות וכוללות פריחה וגירוי מקומי.

תגובה עם תרופות אחרות: אין מידע.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, משחה, סבון, תמיסה, תרסיס, שטיפה ופתילות וגינאליות.תדירות וזמן נטילה: מספר פעמים ביום, בהתאם לסוג התכשיר.טווח המינון: כל התכשירים המשמשים לטיפול חיצוני בעור: 2-5 פעמים ביום. פתילות וגינאליות: פתילה אחת ביום למשך 7 ימים. תחילת השפעה: השפעה מיידית. במידה ולא חל שיפור במצב העור תוך מספר ימי טיפול יש לפנות לרופא המטפל.משך השפעה: מספר שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק הטיפול בתכשיר במידה ואין בו צורך יותר. במקרה של פריחה וגירוי מקומי מתמשך יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.מינון עודף: לא סביר שיופיעו השפעות סיסטמיות כיוון שמדובר בשימוש חיצוני.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אך במינונים הרגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: אין בעיות מיוחדות.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: באופן כללי לא קיימת בעיה בשימוש ארוך טווח, אך במידה והבעיה שלשמה ניתן הטיפול מתמשכת מומלץ להיוועץ ברופא.ניטור:

דווח לרופא במקרה של הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, אלרגיה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי עשויות לכלול גירוי של העור. במקרים נדירים בהם מתפתחת פריחה, גירוי או נפיחות מתמשכים יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

יודו-ויט תמיסה Iodo-vit solution ויטמד פולידין טינקטורה Polydine tincture דר פישר פולידין פתילות וגינליות Polydine vaginal pessaries דר פישר יודיפלור סבון תרחיץ Iodiflor soap cleanser פלוריש פולידין משחה Polydine ointment דר פישר פוליספט משחה Polysept ointment רקח יודיספריי Iodispray פלוריש יודו-ויט משחה Iodo-vit ointment ויטמד יודיפלור תמיסה Iodiflor solution פלוריש פולידין תרחיץ Polydine cleanser דר פישר פולידין תמיסה Polydine solution דר פישר פוליספט תמיסה Polysept solution רקח פוליסקין תמיסה Polyskin solution פלוריש יודו-ויט וטרינרי משחה Iodo-vit Veterinary ointment ויטמד יודו-ויט וטרינרי תמיסה Iodo-vit Veterinary solution ויטמד יודיקאר משחה Iodicare ointment ויטמד יודיקאר תמיסה Iodicare solution ויטמד פוליסקין ספריי (לייף) Polyskin spray (life) פלוריש פוליספט שטיפה וגינאלית Polysept vaginal douche ויטמד יודיפלור משחה Iodiflor ointment פלוריש פוליסקין משחה (לייף) Polyskin ointment (life) פלוריש