קלציום קרבונט (טאמס)
שייך לקבוצת:
נוגדי חומצה
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלציום קרבונט (טאמס) הינו נוגד חומצה, הפועל לנטרל את החומציות בקיבה ולכן משמש להקלה במצבים של צרבת, כיב עיכולי וריפלוקס קיבתי-ושטי (GERD) . כמו כן, קלציום קרבונט (טאמס) משמש כתוסף סידן לתזונה. 

אין להשתמש בקלציום קרבונאט במקרים של עודף סידן בדם (היפרקלצמיה) או בשתן, אבנים בכליות, תסמונת זולינגר-אליסון, בעיות בבלוטת יותרת התריס. כמו כן, יש לפנות לרופא במידה ואין הטבה בתסמינים לאחר טיפול של שבועיים.

תופעות הלוואי הנפוצות של קלציום קרבונט (טאמס) כוללות בעיקר עצירות וכאב ראש. כמו כן, בעיקר במינונים גבוהים הוא עלול להוביל ליצירת אבנים בכליות ולבחילות והקאות.

תגובה עם תרופות אחרות:

באופן כללי, מומלץ להמתין 3-2 שעות בין נטילת קלציום קרבונאט לבין בליעת תרופות אחרות דרך הפה.


[קורטיקוסטרואידים, טטראציקלינים, פניטואין, קטוקונאזול, ביספוספונאטים, צפאלוספורינים, קווינולונים, דיגוקסין, תכשירי ברזל וסותרי חומצה אחרים המכילים אלומיניום]: קלציום קרבונט מפריע לספיגה של התרופות הללו, על כן יש להפריד נטילתו לפחות בשעתיים מנטילת תרופות אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות ללעיסה, טבליות תוססות.תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום. אין להשתמש בתרופה יותר משבועיים, אלא בהמלצה ופיקוח רפואי.טווח המינון: להקלת צרבת: 1000-2000 מ"ג בעת הצורך או לפי הוראת רופא, לא יותר מ-7500 מ"ג ביממה. אין להשתמש במינון הגבוה במשך יותר משבועיים, אל על פי הוראה מפורשת של הרופא ובפיקוחו.תחילת השפעה: תוך מספר דקות.משך השפעה: מנה משפיעה ל-3 שעות בממוצע. אם לא חל שיפור בצרבת תוך שבועיים, יש לפנות להתייעצות עם הרופא.תזונה:
בתקופת הטיפול בתרופות המכילות קלציום קארבונאט, מומלץ להפחית את צריכת החלב או מוצרי חלב.

בשימוש כתוספת סידן לתזונה יש ליטול התרופה שעה עד שעה וחצי אחרי הארוחה, רצוי לא עם חלב ומוצריו, תרד, סובין ומוצרי דגן. על מנת להפחית את הצרבת מומלץ להימנע משתייה מופרזת של משקאות המכילים קפאין ואלכוהול. כמו כן מומלץ להימנע מעישון. אחסון:

יש לאחסן קלציום קרבונאט (טאמס) בטמפרטורה של עד 30.

מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק השימוש בתרופה במידה ואין בה צורך יותר.מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: בחילה, הקאה, עצירות, אובדן התיאבון, בלבול, שינויים במצב הרוח ואיבוד ההכרה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ניתן ליטול קלציום קרבונט במהלך ההריון, אך אין לעבור על מינון של 5000 מ"ג קלציום קרבונאט ביממה (24 שעות). הנקה: ניתן לקחת. אין עדות לסיכון לתינוק.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות, אך אלכוהול עשוי להחמיר את המחלה עבורה ניתנת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה זו לעיתים קרובות או לתקופה ממושכת מבלי להיווץ ברופא. בטיפול ממושך בתרופה זו יש לערוך בדיקות רמות סידן בדם.ניטור:

דווח לרופא במקרה של היפרקלצמיה (יתר סידן בדם), אבנים בכליות (nephrolithiasis), תגובה אלרגית לתרופה זו, כאב בטן, הקאות, מחלת לב, מחלת כליה, מחלת כבד, סוכרת, טחורים, עצירות, התייבשות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של קלציום קרבונאט (טאמס) עלולות לכלול: עצירות, כאב ראש, גזים, פריחה בעור, בחילה, הקאה, ירידה בתיאבון, השתנה מרובה, יובש בפה וסחרחורת.

שמות מסחריים

טאמס EX ללא סוכר Tums EX sugar free גלקסו סמית קליין N-צרבת N-zarevet פריגו טאמס אולטרה בטעם פירות יער Tums ultra assorted berries גלקסו סמית קליין טאמס EX סמוטיס בטעם פירות טרופיים Tums smoothies EX assorted tropical fruit גלקסו סמית קליין קלצימור Calcimore תרו תעשייה רוקחית טאמס בטעמי פירות שונים Tums assorted fruit flavour גלקסו סמית קליין טאמס EX סמוטיס בטעם מנטה Tums smoothies EX peppermint גלקסו סמית קליין טאמס חוזק רגיל בטעם מנטה Tums regular strength peppermint גלקסו סמית קליין טאמס אולטרה בטעם מנטה Tums ultra spearmint גלקסו סמית קליין צרבת X בטעם מלון Tzarevet X melon flavour כצט צרבת X בטעם מנטה Tzarevet X mint flavour כצט גביסקון Gaviscon רקיט בנקיזר