גליצריל טריניטראט (ניטרוגליצרין)

שייך לקבוצת:
ניטראטים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גליצריל טריניטראט נמצא בשימוש מסוף המאה ה-19. הוא שייך לקבוצת תרופות מרחיבות כלי דם הנקראות ניטראטים והמשמשות להקלת הכאב של התקפי תעוקה. גליצריל טריניטראט אינו מרפא מחלת לב; הוא יכול רק להקל על התסמינים. מרחיבי כלי דם מקבוצת הניטראטים משמשים לעיתים להורדת לחץ דם בזמן ניתוח ולטיפול באי ספיקת לב. לגליצריל טריניטראט פעולה מהירה ביותר, אך היא נמשכת זמן קצר. התרופה עלולה לגרום למיגוון של תסמינים קלים, כגון הסמקה וכאב ראש, אשר על רובם ניתן להתגבר על ידי התאמת המינון. את הנטילה הראשונה של גליצריל טריניטראט רצוי לעשות בישיבה. עלול להופיע עילפון בעקבות הנפילה בלחץ הדם. גליצריל טריניטראט קיים גם במשחה המשמשת לטיפול בפיסורות אנאליות כרוניות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות להורדת לחץ דם]: תרופות אלה מגבירות את האפשרות של לחץ דם נמוך מדי או עילפון כאשר נוטלים אותן יחד עם גליצריל טריניטראט. [תרופות סימפאתומימטיות]: בגלל השפעתן המאיצה את קצב הלב, תרופות אלה מפחיתות את השפעתו של גליצריל טריניטראט.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, משחה, מדבקות להחדרה דרך העור, תרסיס. תדירות וזמן נטילה: מניעת התקפי תעוקה: מדבקות להחדרה דרך העור - פעם ביום ל-8 שעות. להקלה בהתקפי תעוקה: יש להשתמש בתרסיס עם תחילת ההתקף או מייד לפני מאמץ. ניתן לקחת מנה נוספת תוך 5 דקות. טווח המינון: מבוגרים: למניעת התקפי תעוקה : מדבקות להחדרה דרך העור: 5-10 מ"ג ליום. להקלת התקפי תעוקה: תרסיס: 0.4 מ"ג למנה, לפי הוראות רופא. תחילת השפעה: תרסיס וזריקות: תוך דקות אחדות. מדבקות להחדרה דרך העור ומשחה: 1-3 שעות. משך השפעה: תרסיס: 20-30 דקות; מדבקות להחדרה דרך העור: עד 24 שעות. תזונה: אין הגבלות.אחסון: את הטבליות יש לשמור במיכל סגור היטב עם מכסה מתכתי מתברג, במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור. אין לחשוף לחום. להשליך לאחר 8 שבועות מפתיחת המיכל. לגבי תכשירים אחרים - בדוק את תנאי האיחסון המופיעים על התווית.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים או לפי הצורך. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים , קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: לעולם אין לשתות אלכוהול כאשר נוטלים גליצריל טריניטראט. אלכוהול עלול להגביר את הסחרחורת שנגרמת בגלל הורדת לחץ הדם.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: השפעות התרופה נחלשות במקצת בטיפול ממושך עם הסתגלות הגוף. ניטור: בדרך כלל דרושות מדידות תקופתיות של לחץ הדם. הערה: כאשר משתמשים במדבקות, יש להקפיד ולהוריד את המדבקה מהעור לאחר 8 שעות, כדי למנוע התפתחות של הסתגלות הגוף לתרופה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של חוסר דם (אנמיה), ברקית (glaucoma), מחלות בלוטת התריס, חבלה בגולגולת בזמן האחרון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעת הלוואי החמורה ביותר היא לחץ דם נמוך מדי, וייתכן שיהיה צורך לערוך ניטור תקופתי של לחץ הדם. תופעות לוואי אחרות חולפות בדרך כלל לאחר שימוש סדיר, וניתן גם להתגבר עליהן על ידי התאמת המינון.

שמות מסחריים

דפוניט NT Deponit NT גלקסו סמית קליין ניטרודרם TTS Nitroderm TTS נוברטיס ניטרוגליצרין Nitroglycerine תרו תעשייה רוקחית ניטרולינגואל ספריי Nitrolingual Spray מגהפארם רקטוג'סיק Rectogesic פריגו