פנולפתלאין

שייך לקבוצת:
תרופות משלשלות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

פנולפתלאין הינו חומר משלשל מקבוצת המשלשלים המגרים, המכווצים את המעי וגורמים להגברת התנועתיות שלו. פנולפתלאין מתאים לשימוש מוגבל בעצירות לאחר שטיפולים אחרים נכשלו או כאשר דרושה פעולה מהירה. פנולפתלאין נמכר בעבר ללא מרשם רופא, אך לאחר שהוכח כגורם מסרטן בחיות מעבדה כאשר הוא ניתן במינונים גבוהים מאוד, הוא נמכר כיום רק באמצעות מרשם. שימוש סדיר ממושך בתרופה זו עלול לפגום בפעולת מעיים תקינה, ולגרום שלשול קשה ומתמשך. דבר זה עלול לערער את מאזן האשלגן בגוף, להשפיע על פעילות העצבים והשרירים ולגרום חולשה ותשישות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות משתנות, דיגוקסין ותרופות משלשלות אחרות]: סיכון מוגבר להפרת מאזן האלקטרוליטים בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום. במידה והנטילה פעם ביום, ההמלצה היא לפני השינה.טווח המינון: מבוגרים וילדים בגיל 12 ומעלה: 30-200 מ"ג ביום. ילדים בגילאי 6-11: 30-60 מ"ג ביום. ילדים בגילאי 2-5: 15-30 מ"ג ביום.תחילת השפעה: השפעה מתקבלת תוך 4-8 שעות מהנטילה.משך השפעה: 12-24 שעות. במידה ובעיית העצירות נמשכת מעבר ל-7 ימי טיפול, או במידה ואין בכלל יציאה לאחר 3 ימי טיפול יש להפסיק נטילת התרופה ולפנות לרופא.תזונה: על מנת להקל על בעיית העצירות מומלץ להרבות בשתיית נוזלים (לפחות 2 ליטר ביום) ולצרוך מזונות עשירים בסיבים תזונתיים כגון: דגנים מלאים, קטניות, ירקות ופירות. אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום לכאב בבטן התחתונה או להתיבשות. יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש סדיר ממושך בתרופה זו עלול לפגום בפעולת מעיים תקינה, ולגרום שלשול קשה ומתמשך. דבר זה עלול לערער את מאזן האשלגן בגוף, להשפיע על פעילות העצבים והשרירים ולגרום חולשה ותשישות. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה זו, דימום לא מוסבר מהחלחולת, חוסר איזון אלקטרוליטים בדם

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: שלשול, בחילה, הקאה ועוויתות בבטן. במקרה של תופעות חמורות כגון: דימום מפי הטבעת, הזעה, קצב לב מהיר, עייפות, סחרחורת ועילפון - יש להפסיק הטיפול ולפנות לקבלת עזרה רפואית.

שמות מסחריים

איזילקס Easylax סם-און