ברינזולאמיד

שייך לקבוצת:
מעכבי carbonic anhydrase , עיניים, לטיפול, תרופות לטיפול בגלאוקומה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ברינזולאמיד מצוי בטיפות עיניים ומשמש להורדת לחץ תוך-עיני מוגבר המאפיין את מחלת הגלאוקומה (ברקית). מנגנון פעולתו של ברינזולאמיד הוא באמצעות עיכוב האנזים קרבוניק אנהידראז (Carbonic anhydrase) האחראי על ייצור יוני ביקרבונאט כאשר אלו אחראים לייצור הנוזל המיימי הממלא את העין מאחורי הקרנית, כך שעיכוב האנזים תורם לירידה בייצור הנוזל התוך עיני ומכאן ירידה בלחץ התוך עיני המוגבר האופייני לגלאוקומה. השימוש בברינזולאמיד נעשה כטיפול יחיד בחולים אשר אינם מגיבים לטיפול קודם בחוסמי בטא או כאלו שטיפול בחוסמי בטא מצוי עבורם בהתווית נגד או כטיפול משלים לטיפול בחוסמי בטא. מכיוון שמדובר על טיפול מקומי תוך-עיני הסיכון לתופעות לוואי סיסטמיות והפרת מאזן האלקטרוליטים בגוף קטן מאוד בהשוואה לטיפול במעכבי האנזים קרבוניק אנהידראז הנלקחים דרך הפה. אין להשתמש בטיפות במקביל להרכבת עדשות מגע, יש להסיר את העדשות לפני הזלפת הטיפות ולהמתין לפחות 15 דקות לפני הרכבתן מחדש.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים נוספים לטיפול עיני]: יש להבטיח מרווח של 5-10 דקות לפחות בין שימוש ברינזולאמיד לטיפות עיניים אחרות. [תרופות מקבוצת מעכבי האנזים קרבוניק אנהידראז הנלקחות דרך הפה]: בשילוב תרופות אלו עם ברינזולאמיד הסיכון לתופעות הלוואי שלהן גובר.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום.טווח המינון: טיפה אחת, 3 פעמים ביום.תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות.משך השפעה: מנה משפיעה ל-8 שעות בממוצע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. אין להשתמש בתרופה זו יותר מחודש ימים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונה.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש להזליף את המנה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לוותר על המנה שנשכחה ולהמשיך בטיפול כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: במקרים נדירים מינון עודף חריג עלול לגרום לחוסר איזון אלקטרוליטים בדם, חמצת והפרעות במערכת העצבים המרכזית.

אזהרות

הריון: השימוש אינו מומלץ הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו, יש לערוך באופן סדיר בדיקות לחץ תוך-עיני.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו (סולפונאמידים), מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, בעיות בקרנית העין או יובש בעין, אם יש לך צורה מסויימת של גלאוקומה שבה נחסם ניקוז הנוזלים.

תופעות לוואי


תופעות הלוואי כוללות: ראייה מטושטשת, טעם מר בפה, יובש בעין, תחושת גוף זר בעין, כאב ראש, הפרשה מהעין, כאב בעין ונזלת. תופעות נוספות עשויות לכלול: גודש בחזה, ירידה בתפקוד הלב, דפיקות לב מהירות או לא סדירות, אפאתיה, ביעותי לילה, חולשה כללית, פריחה עורית, שלשול, סחרחורת, יובש בפה ובחילה, משקעים בעין, סנוור. תופעות נדירות המחייבות התייחסות מיוחדת עשויות לכלול: . נפיחות בקרנית, ראייה מופחתת או ראייה כפולה, ליקוי ראייה ,הבזקי אור בשדה הראייה ,ירידה ברגישות העין,  נפיחות מסביב לעין, לחץ תוך עיני מוגבר, נזק לעצב הראייה, צפצופים, פריחה מגרדת, פגיעה בזיכרון, כאבים בחזה. 

שמות מסחריים

אלקון אזופט Alcon Azopt לוקסמבורג