חומצה ניקוטינית

שייך לקבוצת:
תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

חומצה ניקוטינית (ניאצין או ויטמין B3) הינה תרופה המשמשת במינון גבוה (מספר גרמים ביום) להורדה של הרמות בדם של הכולסטרול הרע (LDL) ושומנים מזיקים נוספים המכונים טריגליצרידים. כמו כן היא תורמת להעלאה של הרמות בדם של הכולסטרול הטוב (HDL). חומצה ניקוטינית ניתנת לרוב בשילוב עם סטאטינים ובשילוב עם דיאטה ופעילות גופנית. ישנם תכשירים שונים המכילים חומצה ניקוטינית, כאשר החדישים שבהם מהונדסים כך שיתרמו להפחתת תופעות הלוואי של החומצה הניקוטינית, בעיקר תופעת ההסמקה. בהם תכשיר המאפשר שחרור הדרגתי של החומצה הניקוטינית (Niaspan) או תכשיר המשלב בנוסף מעכב של הקולטן לפרוסטגלנדינים - לרופיפרנט (Tredaptive). תופעות הלוואי של חומצה ניקוטינית כוללות: הסמקה, גירוד, סחרחורת, בחילה והחמרה של כיב עיכולי. כמו כן, במינונים גבוהים גובר הסיכון לשיגדון, נזק לכבד, ורמות גבוהות של סוכר בדם, הגורמות עצבנות וצמא קיצוני.

תגובה עם תרופות אחרות: [ניטראטים, בולמי סידן, חוסמי אלפא, חוסמי בטא]: שילוב של חומצה ניקוטינית עם תרופות אלו עשויה להגביר את הסיכון לתת-לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה. יש לנטר את הלחץ הדם במתן משולב זה. [לובאסטאטין, סימבאסטאטין]: שילוב של חומצה ניקוטינית עם לובאסטאטין וסימבאסטאטין עשויה להגביר את הסיכון לפגיעה קשה בשרירים. במתן משולב זה המינון של החומצה הניקוטינית לא יעלה על 2 גרם ביום ושל לובאסטאטין וסימבאסטאטין לא יעלה על 40 מ"ג ביום. [אספירין]: אספירין עשוי להפחית את הפינוי של חומצה ניקוטינית מהגוף וכך פעילותה והסיכון לתופעות הלוואי שלה גובר. [קולסטיפול, כולסטיראמין]: תרופות אלו עשויות להפחית את ספיגתה של החומצה הניקוטינית לכן יש ליטול תרופות אלו כ-4-6 שעות לפני או אחרי נטילתה של החומצה הניקוטינית.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות לשחרור מושהה.תדירות וזמן נטילה: בערב, לפני השינה.טווח המינון: המינון המומלץ הוא לרוב 0.5-2 גרם ביום. תחילת השפעה: מספר שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה עם האוכל. על מנת להפחית את הסיכוי להסמקה יש להמעיט בצריכת אלכוהול, משקאות חמים ומאכלים חריפים.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: במידה והופסקה נטילת התרופה יש לפנות להתייעצות עם הרופא המטפל טרם נטילה מחודשת. ייתכן ויידרש מינון התחלתי נמוך מהרגיל.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תסמינים כגון: הסמקה, כאב ראש, גרד, בחילה, סחרחורת, בחילה, שלשול, כאב בטן וכאב גב. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 16 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יש לבצע בדיקות דם ותפקודי כבד וכליות באופן שגרתי. בקרב סוכרתיים יש לנטר בקפידה רמות סוכר בדם מכיוון שחומצה ניקוטינית עשויה להעלות את רמות הסוכר בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של כיב קיבה, מחלת כבד, תגובה אלרגית לתרופה זו, תפקוד כליתי לקוי, סוכרת, שיגדון, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), תעוקת חזה, התקף לב או שבץ לאחרונה, צהבת

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: סחרחורת, הסמקה, גירוד, יובש בעור, בחילה, שלשול, התכווצות שרירים, נדודי שינה. תופעות חומורות כוללות: עילפון, קצב לב מהיר או לא סדיר, קשיי נשימה, הצהבה של העור והעיניים וכאבי שרירים.

שמות מסחריים

ניאספן Niaspan אבוט