קלדריבין
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלדריבין היא תרופה כמותרפית הניתנת בדרך כלל כטיפול בלוקמיה של תאים שעירים (hairy cell leukemia) ולעיתים רחוקות כטיפול בלוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) או בלימפומה מסוג Non Hodgkin's lymphoma. קלדריבין נמצאת כיום במחקר לטיפול בטרשת נפוצה (multiple sclerosis). קלדריבין גורמת נזק לחומר הגנטי של התאים הסרטניים ועל-ידי כך מונעת את צמיחתם והתחלקותם של תאים אלו, ומביאה למותם. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, קלדריבין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. קלדריבין עשויה לגרום גם לשינויים בתפקודי הכבד והכליות, לעלייה ברמות חומצת השתן ולתופעות נוירולוגיות כגון: אובדן התחושה בזרועות או ברגליים, או תחושת בלבול או נימנום.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: עלולים להגביר את רעילותה של קלדריבין. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה לוריד.תדירות וזמן נטילה: מחזור טיפולי = אינפוזיה פעם ביום עבור 5 ימים או אינפוזיה מתמשכת עבור 5-7 ימים. מספר המחזורים הנדרשים יקבעו עפ"י הרופא המטפל.טווח המינון: מינון יומי של 0.09-0.1 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף באינפוזיה מתמשכת ל-5-7 ימים או מינון יומי של 0.14 מ"ג עבור ק"ג משקל גוף באינפוזיה למשך שעתיים ביום עבור 5 ימים.תחילת השפעה: השפעה מיידית, אך עשויים לחלוף 10-12 שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן בבית החולים ע"י צוות רפואי. במקרה ונשכחה מנה יש ליצור קשר עם הרופא המטפל.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תיעשה עפ"י החלטתו של הרופא המטפל.מינון עודף: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן בבית החולים ע"י צוות רפואי מנוסה. תסמיני מינון עודף כוללים: שינוי בתדירות וכמות השתן, נימול או תחושת שיתוק בידיים או ברגליים. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יש לבצע ספירות דם, בדיקות תפקודי כבד וכליות ומעקב אחר רמות חומצת השתן.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה זו, הריון, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דיכוי מוח עצם בעבר

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: עצירות, ירידה בתיאבון, שלשול, סחרחורת, כאב ראש, עייפות, כאבי שרירים או מפרקים, בחילה והקאה. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: תופעות אלרגיה, שתן דמי, שיעול, חום או צמרמורת, קצב לב לא סדיר, אובדן תחושה בידיים או ברגליים, קשיי נשימה והצהבה של העור והעיניים.

שמות מסחריים

ליטק 10 Litak 10 פארמלוג'יק