פלודרבין

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלודרבין היא תרופה כמותרפית המשמשת לטיפול בלוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) כטיפול בקו ראשוני או לאחר שנרשמה עמידות לטיפול קודם. טיפול בקו ראשוני יינתן לחולים עם מחלה מתקדמת המלווה בתסמינים כגון: ירידה במשקל, עייפות חמורה, זיעה לילית ו/או חום. פלודרבין משמשת גם לטיפול בלימפומה מסוג Non-Hodgkin ממאירה בשלב 3-4 בחולים שלא הגיבו לטיפול הסטנדרטי עם לפחות אחת מגורמי האלקילציה (Alkylating agents) או שהמחלה התקדמה במהלך או אחרי הטיפול הסטנדרטי. פלודרבין זמינה בצורה של טבליות או בעירוי תוך-ורידי. פלודרבין גורמת נזק לחומר הגנטי של התאים הסרטניים ועל-ידי כך מונעת את צמיחתם והתחלקותם של תאים אלו, ומביאה למותם. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, פלודרבין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. מתן של פלודרבין בעירוי תוך-ורידי במינון גבוה עשוי להוביל לתופעות נוירולוגיות כגון: עיוורון, קומה ומוות.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: עלולים להגביר את רעילותה של פלודרבין. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תמיסה להזרקה לוריד.תדירות וזמן נטילה: מחזור טיפולי = פעם ביום, עבור 5 ימים. ניתן לחזור על המחזור הטיפולי כל 28 ימים בהוראת הרופא המטפל.טווח המינון: טבליות: 40 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, פעם ביום, עבור 5 ימים. הזרקה: 25 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, בעירוי לוריד במשך 30 דקות, פעם ביום עבור 5 ימים. כל אחד מהפרוטוקולים הללו מהווה מחזור טיפולי שניתן לחזור עליו כל 28 ימים עפ"י הוראות הרופא המטפל.תחילת השפעה: ההשפעה מיידית, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה נטילת מנה בזמן קצוב, יש לפנות לרופא להתייעצות.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מפורשת מהרופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף (בעיקר בעירוי תוך-ורידי) תיתכן רעילות נוירולוגית בלתי הפיכה הכוללת עיוורון, קומה ואפילו מוות. כמו כן גובר דיכוי מוח העצם. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D) בקרב גברים ונשים בגיל הפוריות, יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה בתקופת הטיפול בתרופה ובמשך חצי שנה לאחר מכן.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם באופן סדיר.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, אנמיה, מחלת כבד, כיב קיבה, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דיכוי מוח עצם בעבר

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: חום, צמרמורת, ירידה בייצור תאי הדם ע"י מוח העצם (אנמיה וזיהומים), אצירת נוזלים (בצקת), עייפות, חולשה, חוסר תחושה בגפיים, הפרעות ראייה, אובדן התיאבון, הקאה, שלשול ופריחה בעור. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: דם בשתן או בצואה, קשיי נשימה, שיעול. לעיתים נדירות ייתכנו תופעות הקשורות למערכת העצבים המרכזית כגון: איבוד הכרה, פרכוסים, חוסר מנוחה ובלבול.

שמות מסחריים

פלודרה Fludara סנופי אוונטיס פלודרבין Fludarabine פארמלוג'יק