דפריפרון

שייך לקבוצת:
תכשירים קושרי מתכות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דפריפרון הינה תרופה הניתנת דרך הפה ומשמשת לטיפול ברמה גבוהה של ברזל בדם (עומס ברזל) במבוגרים ובילדים מעל גיל 6 הנגרמת מעירויי דם בקרב חולים הסובלים מתלסמיה. מנגנון פעילותה של דפריפרון הוא בקישור הברזל תוך יצירת קומפלקס הניתן לפינוי מהדם תוך מספר שעות. תופעות הלוואי של דפריפרון כוללות הפרעות עיכול, נויטרופניה (המגבירה את הנטייה לזיהומים) ועלייה ברמות אנזימי הכבד בדם. מכאן, במהלך הטיפול יש לנטר בקפידה את רמות הנויטרופילים בדם ואת תפקודי הכבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [סותרי חומצה המכילים אלומיניום]: יש לחכות פרק זמן של שעתיים לפחות בין נטילת דפריפרון לבין נטילת סותרי חומצה המכילים אלומיניום. [קושרי ברזל נוספים]: אין לשלב עם דפריפרון תכשירים קושרי ברזל נוספים. [ויטמין C]: ויטמין C עשוי להגביר את השפעתה של דפריפרון. מומלץ להימנע משילוב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום.טווח המינון: המינון המקובל הוא 25 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, 3 פעמים ביום. (מינון מקסימלי = 100 מ"ג ביום)תחילת השפעה: 1-2 שעות מהנטילה.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: נטילת התרופה לאחר האוכל עשויה להפחית את תופעות הלוואי במערכת העיכול.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תיעשה לאחר התייעצות עם הרופא המטפל.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו הפרעות נוירולוגיות כגון: הפרעות ראייה, ריצוד עיניים, היפוטוניה.יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יש לבצע ספירת דם באופן שגרתי (בפרט מדידת רמות נויטרופילים, פעם בשבוע). כמו כן יש לבצע מעקב אחר התפקוד הכבדי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, ספירת דם נמוכה, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, הריון, הנקה, מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות כוללות הפרעות במערכת העיכול כגון: כאב בטן, בחילה ו/או הקאה - תופעות אלו חולפות עם הזמן והן ניתנות להקלה בנטילת התרופה לאחר האוכל. תופעה נפוצה נוספת היא נויטרופניה, המגבירה את הסיכון לזיהומים. כמו כן ייתכנו כאב ראש, תיאבון מוגבר, כאבי פרקים, מחסור באבץ ועלייה ברמות אנזימי הכבד בדם.

שמות מסחריים

פריפרוקס Ferriprox לוקסמבורג