קטמין

שייך לקבוצת:
הרדמה כללית, תרופות, חוסמי קולטני NMDA
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

קטמין הינה תרופה המשמשת כיום בעיקר להרדמה של בעלי חיים ברפואה הווטרינרית ולהרדמה בניתוחים של ילדים ובניתוחי שדה. לעיתים משתמשים בקטמין להתחלת תהליך ההרדמה לפני מתן של חומרים אחרים המשמשים להרדמה כללית. קטמין אינה מרפה שרירים, לכן במידה ויש צורך בהרפיית שרירים בנוסף להרדמה יש לשלב עם קטמין תרופות נוספות להרפיית השרירים ובמקביל יש לספק תמיכה נשימתית. מנגנון פעילותה של קטמין הוא בחסימת קולטנים מסוג NMDA של המעביר העצבי המעורר גלוטמאט, קולטנים המצויים בתאי המוח ומעורבים בתהליכי למידה וזיכרון. מכאן, קטמין גורמת לדיכוי פעילות מוחית, לפגיעה בזיכרון, לתחושת התנתקות מהסביבה ואף לשיכוך כאבים. זו הסיבה שבשנים האחרונות נהפכה קטמין לסם מסיבות פופולרי. בנסיבות רגילות קטמין אינה גורמת לדיכוי מערכת הרפלקסים הכוללת את מערכת הלב והנשימה. בעת ההתעוררות מההרדמה ייתכנו תופעות לוואי קשות כגון: הזיות, הרגשת שהות מחוץ לגוף, חרדה, פחד ובלבול - תופעות אלו ניתנות לשליטה במתן משולב של קטמין עם תרופה ממשפחת הבנזודיאזפינים. מינון גבוה או מתן מהיר מידי של קטמין או שילובה עם אלכוהול עשויים לגרום לפרכוסים, דיכוי ההכרה והנשימה ומוות.

תגובה עם תרופות אחרות: [בארביטוראטים, משככי כאב נארקוטיים]: תרופות אלו מאריכות את משך הפעילות המרדימה של קטמין. ייתכן הצורך בהתאמת המינון מחדש של קטמין. [לבותירוקסין]: מתן משולב עם קטמין מגביר את הסיכון ליתר לחץ דם וטכיקרדיה. [אמיודארון]: במתן משולב עם קטמין ייתכנו הפרעות מסכנות חיים בקצב הלב.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה תוך ורידית או תוך-שרירית.תדירות וזמן נטילה: לפי הצורך.טווח המינון: השראת הרדמה: 0.5-2 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף בעירוי תוך ורידי או 4-6 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף בהזרקה תוך-שרירית. תחילת השפעה: הזרקה תוך-ורידית: 0.5-1 דקה. הזרקה תוך-שרירית: 3-4 דקות.משך השפעה: משך הפעולה לאחר מתן תוך-ורידי של 2 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף הוא 5-10 דקות. משך הפעולה לאחר מתן תוך-שרירי של 9-13 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף הוא 12-25 דקות. משך ההרדמה נקבע על ידי המינון. מינון גבוה או מתן תרופות נוספות יאריך את משך הפעולה של קטמין.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא רלבנטי.הפסקת התרופה: לא רלבנטי.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו פרכוסים, דיכוי ההכרה והנשימה ומוות.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך ההליך הכירורגי יש לנטר תפקודי לב בקפידה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, תגובה אלרגית לתרופה זו, יתר לחץ דם, התמכרות לאלכוהול, אי ספיקת לב (heart failure), שימוש לרעה באלכוהול או בסמים בעבר, הפרעה נפשית, פציעת ראש

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: ראייה מטושטשת, בלבול, סחרחורת, שינויים בלחץ הדם ובקצב הלב, שינויים במצב הרוח, סיוטי לילה, בחילה והקאה. תיתכן ירידה זמנית בנשימה למספר דקות לאחר מתן בולוס תוך-ורידי.

שמות מסחריים

קטאלר Ketalar פייזר ישראל קטמין Ketamine ג'נמדיקס קטסט וטרינרי Ketaset veterinary קלורקטם תמיסה להזרקה וטרינרי Clorketam solution for injection veterinary קטמין % 10 להזרקה וטרינרי Ketamine 10 % injection veterinary