קוליסטין סולפומטאט

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קוליסטין סולפומטאט (או בשמה האחר: קוליסטימטאט) הינה תרופה אנטיביוטית המשתייכת למשפחת הפולימיקסינים, המשמשת לטיפול בזיהומים הנגרמים על-ידי מגוון חיידקים מסוג גראם שלילי. בהם זיהומים במערכת השתן, כגון: דלקת אגן הכליה (פיאליטיס) ודלקת השופכה. כמו כן היא משמשת לטיפול בפצעים או בכוויות ולטיפול בזיהומים בקרב חולי ציסטיק פיברוזיס (דוגמת אלח דם) הנגרמים על-ידי החיידק Pseudomonas aeruginosa. במהלך הטיפול ייתכנו הפרעות נוירולוגיות זמניות כגון: תחושת נימול או עיקצוץ בגפיים, גרד, סחרחורת ודיבור איטי. כמו כן, קוליסטין סולפומטאט עשויה לפגוע בתפקודי הכליות על כן יש לנטר תפקוד הכליות בקפידה.

תגובה עם תרופות אחרות: [פולימיקסין B סולפאט, נאומיצין]: תרופות אלו מפריעות לפעילותה התקינה של קוליסטין סולפומטאט. יש להימנע ממתן משולב זה. [אמינוגליקוזידים, אמפותריצין B, פולימיקסין B סולפאט, ונקומיצין]: מתן משולב של תרופות אלו עם קוליסטין סולפומטאט מגביר את הסיכון לרעילות נוירולוגית ולפגיעה כלייתית. יש להימנע ממתן משולב זה. [גלולות למניעת הריון]: קוליסטין סולפומטאט עשויה להפחית את יעילותן של הגלולות למניעת הריון. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה מכני במהלך הטיפול בתרופה וכ-7 ימים לאחר סיום הטיפול.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה תוך-ורידית או תוך-שרירית.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום, כל 8 שעות. משך הטיפול המומלץ הוא מינימום 5 ימים.טווח המינון: המינון היומי המומלץ לילדים ומבוגרים עד משקל של 60 ק"ג: 50000 יחידות עבור כל ק"ג משקל גוף, בחלוקה ל-3 מנות. המינון היומי המומלץ לילדים ומבוגרים מעל משקל של 60 ק"ג: 6 מיליון יחידות, בחלוקה ל-3 מנות.תחילת השפעה: הזרקה (בולוס) תוך-ורידית: תינתן בצורה איטית במשך 3-5 דקות, כל 8 שעות. עירוי תוך-ורידי: ניתן לאורך 6 שעות. משך השפעה: מנה משפיעה ל-8 שעות בממוצע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן בבית החולים על-ידי צוות רפואי מיומן.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תיעשה בהוראת הרופא המטפל. משך הטיפול המינימלי המומלץ הוא 5 ימים.מינון עודף: במקרה של מינון עודף תיתכן פגיעה בתפקוד הכליות, חולשת שרירים ודום נשימה (אפניאה). יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: כתוצאה משימוש ממושך ייתכן "זיהום על" בחיידק עמיד לתרופה או בפטריה. כמו כן, במהלך הטיפול יש לנטר בקפידה את תפקודי הכליות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, תפקוד כליתי לקוי, חולשת שרירים, אסתמה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: שיעול, קשיי נשימה, נימול או עיקצוץ בגפיים, גרד, חום, סחרחורת, רעד והליכה לא יציבה, ראייה מטושטשת, דיבור איטי, בלבול, קומה, פרכוסים ופסיכוזה.

שמות מסחריים

קולירצין Coliracin רפא