גנטמיצין (גנטתרים)

שייך לקבוצת:
אמינוגליקוזידים, אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גנטמיצין הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות להזרקה גנטמיצין-איקא, גנטמיצין ב.בראון; בקרם גנטתרים ובטיפות עיניים אופטי-גנטה, לקרומיצין. גנטמיצין הוא אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזיד, שפועלת נגד מספר סוגי חיידקים שרגישים לקבוצה זו של אנטיביוטיקה.


יעיל לטיפול ב: 

טיפות גנטמיצין מיועדות לטיפול בזיהומים חיידקיים בעיניים. 

קרם ומשחה על בסיס גנטמיצין משמשים גם לטיפול מקומי בזיהומי עור כמו פצעים או כוויות מזוהמים. 

כמו כן, קיימים תכשירים נוספים לטיפול מקומי בעור שמכילים גנטמיצין בשילוב עם חומרים אנטי-פטרייתיים וקורטיקו-סטרואידים, כמו ציקלודרם C, טרידרם, אפלומיצין, בטקורטן G, דיפרוג'נטה. תכשירים אלו מיועדים לטפל בדלקות ובגירוי בעור, שמלווים בזיהום חיידקי.

גנטמיצין בהזרקה (ניתן לטיפול במסגרת בית חולים), משמש לטיפול בזיהומים קשים או מסובכים, בדרך כלל יחד עם סוג נוסף של אנטיביוטיקה (לרוב, מקבוצת פניצילין). זיהומים אלו כוללים דלקת ריאות, זיהומים בעור וברקמות רכות כמו אחרי כוויות קשות או ניתוחים, דלקת הצפק (פריטוניטיס), זיהום מסתם הלב (אנדוקארדיטיס) ואלח דם. 

גנטמיצין לבדו ניתן רק לטיפול בזיהומים חוזרים בדרכי השתן שגרמו לסיבוכים.


הנחיות חשובות: 

עליכם להקפיד על הוראות הרופא ולסיים את כל המנה, גם אם אתם מרגישים טוב, אחרת הזיהום עלול לחזור. יש לחזור לרופא, אם לא חל שיפור במצבך בתוך שבוע.


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בגנטמיצין במקרים הבאים:

- רגישות לגנטמיצין עצמו, למרכיבים אחרים בתרופה או לתרופות אנטיביוטיות אחרות ממשפחה זו. במקרה כזה, עליכם להימנע גם מטיפות עיניים או משחות.

- יש להיוועץ ברופא לפני השימוש אם את בהריון או מניקה.

- אם אתם סובלים ממיאסטניה גראביס.תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: תרופות רבות מגבירות את הסיכון של איבוד השמיעה ו/או אי ספיקת הכליות עם גנטאמיצין. תרופות אלה כוללות אמינוגליקוזידים אחרים, אנטיביוטיקות מסוג צפאלוספורינים, פורוסמיד, ציקלוספורין, ציספלאטין, נאומיצין, ו- ונקומיצין.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, טיפות עיניים, קרם ומשחה לעור. תדירות וזמן נטילה: זריקות: כל 8-24 שעות. תכשירים לעור: 3 פעמים ביום. טיפות עיניים: כל 4-8 שעות. טווח המינון: מבוגרים: זריקות: לפי המשקל והתיפקוד הכלייתי. תכשירי עיניים ועור: לפי הוראות הרופא. ילדים: מינון מופחת לפי המשקל. תחילת השפעה: 4-12 שעות.משך השפעה: 8-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: תכשירי עיניים ועור - יש לקחת מייד כשנזכרים. הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו .גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והוא עלול לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: לא סביר בהזרקה, משום שהטיפול נעשה תוך ניטור קפדני. לגבי תכשירים אחרים, מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בתכשירי גנטמיצין מבלי להיוועץ ברופא.
נמצא שגנטמיצין עובר את השיליה ומגיע לריכוז של כ- 40% מהריכוז בדם האם. בחיות מעבדה נמצא שהתרופה עלולה להקטין את משקל הגוף והכליות של העוברים. בבני אדם בטיחות השימוש לא הוכחה. למרות שסטרפטומיצין, השייך לאותה משפחת האנטיביוטיקה, גורם נזק לעצב השמיני ולאיבוד יכולת השמיעה, לא נמצאו השפעות זהות עבור גנטאמיצין. יש להיוועץ ברופא
הנקה: אין עדות לסיכון עם תכשירים לטיפול מקומי. בהזרקה התרופה עלולה לעבור לחלב אם. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהזרקה.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. דרוש ניטור קפדני של רמת התרופה בדם.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התרופה אינה ניתנת בדרך כלל לתקופה מעל 10 ימים. קיים סיכון של השפעות שליליות על השמיעה, שיווי המשקל והתיפקוד הכלייתי. ניטור: בטיפול בהזרקה יש לבדוק רמות התרופה בדם ותפקודי כליות. ניטור: ייתכן שיהיה צורך להפסיק את התרופה לפני הרדמה כללית.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, הפרעות בשמיעה, חולשת שרירים, תגובה אלרגית לאמינוגליקוזידים בעבר, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי הן נדירות, אך אלה המופיעות עם מתן זריקות עלולות להיות קשות. יש לדווח מיד על סחרחורת, איבוד שיווי משקל (ורטיגו), שמיעה פגומה וריבוי שתן. תגובות אלרגיות, הכוללות פריחה וגרד, הן תסמינים העלולים להופיע עם כל התכשירים המכילים גנטאמיצין.

שמות מסחריים

גנטמיצין Gentamicin טבע גנטתרים Gentatrim תרימה אופטי-גנטה Opti-Genta ויטמד לקרומיצין Lacromycin דר פישר