קאבאזיטאקסל

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קאבאזיטאקסל הינה תרופה כמותרפית המיועדת לטיפול בסרטן ערמונית מתקדם אשר נמצא עמיד לטיפולים הורמונליים ולטיפול כמותרפי קודם (דוסטאקסל). הטיפול ניתן באינפוזיה תוך-ורידית והוא מלווה בטיפול סטרואידי (פרדניזון) הניתן דרך הפה. קאבאזיטאקסל מונעת את צמיחתם והתחלקותם של התאים הסרטניים ועל-ידי כך מביאה למותם. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, קאבאזיטאקסל גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: עלולים להגביר את רעילותה של קאבאזיטאקסל. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי. [סימטידין, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: תרופות אלו עלולות לעכב פירוק של קאבאזיטאקסל בכבד דבר העלול להביא להצטברות של קאבאזיטאקסל בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. [היפריקום, ריפאמפיצין, דקסאמתאזון ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מזרזות את פירוק קאבאזיטאקסל וכתוצאה פעילותו מופחתת.

מידע

אופן נטילת התרופה: אינפוזיה תוך-ורידית.תדירות וזמן נטילה: אינפוזיה תוך-ורידית במשך שעה, בתדירות של פעם ב-3 שבועות.טווח המינון: 25 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, פעם ב-3 שבועות בשילוב עם מתן פומי יומי של 10 מ"ג פרדניזון.תחילת השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. הפסקת הטיפול תיעשה בהוראת הרופא המטפל.מינון עודף: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בקאבאזיטאקסל מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה זו, דיכוי חיסוני, ספירת דם נמוכה, אי ספיקת כליות (renal failure), מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות הלוואי עשויות לכלול: אנמיה, חום, זיהום, שלשול, הקאה, בחילה, עלפון, עצירות, כאב בטן, כאב גב, אנורקסיה, שיעול, ירידה בתיאבון, שינויים בתחושת הטעם ונשירת שיער. כמו כן, תיתכן פגיעה כלייתית שבאה לידי ביטוי בהפחתת כמות השתן ונפיחות בפנים או בגוף.

שמות מסחריים

ז'בטאנה Jevtana סנופי אוונטיס