קנבידיול + טטרה-הידרו-קנבינול
שייך לקבוצת:
משככי כאב הפועלים במערכת העצבים המרכזית
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

קנבידיול (CBD) וטטרה-הידרו-קנבינול (THC) הינם חומרים פעילים המופקים מצמח הקנאביס (מאריחואנה), אשר שולבו יחדיו בתרופת מרשם המכונה סטיבקס. התרופה הוגשה לסל הבריאות 2011 לאישורה לשימוש בקרב חולי סרטן הסובלים מכאב למרות משככי הכאבים שהם נוטלים ועבור חולי טרשת נפוצה הסובלים מכאב נוירופטי או מקשיות שרירים. סטיבקס, מסופקת כתרסיס (המותז מתחת ללשון) ומאפשרת לרופא ולחולה מינון מבוקר ונשלט. יתרונה על פני תרופות מקבילות מקבוצתה, הוא שילובם של שני החומרים הפעילים (THC + CBD) המפחית באופן משמעותי את תופעות הלוואי המוכרות של תרופות המכילות THC (סמי הזיה). כמו כן, בהשוואה לקנאביס הנמצא בשימוש רפואי, סטיבקס אינה מצריכה עישון ומונעת את נזקיו. בתחילת הטיפול ייתכנו טכיקרדיה ותת לחץ דם אורתוסטטי (במעבר משכיבה לישיבה). לכן התרופה לא מומלצת לסובלים מהפרעות בקצב הלב, מחלת לב איסכמית, יתר לחץ דם ואי ספיקת לב.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות להרגעה, לשינה, אלכוהול]: בשילוב תרופות אלו עם קנבידיול + טטרה-הידרו-קנבינול גובר הדיכוי על מערכת העצבים המרכזית שמתבטא, בין היתר, בחוסר קואורדינציה, הפרעות בריכוז וביכולת לתגובה מהירה. יש להימנע ממתן משולב זה. [פנטניל]: קנבידיול + טטרה-הידרו-קנבינול מעכבים את האנזים האחראי לפירוק פנטניל ומכאן גובר הסיכון לתופעות לוואי מוגברות שלה. [אמיטריפטילין]: בשילוב עם קנבידיול + טטרה-הידרו-קנבינול עולה רמת אמיטריפטילין בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי שלה. אין ליטול יותר מ-75 מ"ג ביום של אמיטריפטילין.

מידע

אופן נטילת התרופה: תרסיס לפה (תת-לשוני).תדירות וזמן נטילה: לפי הצורך, עד מקסימום 12 ריסוסים ביום.טווח המינון: מינון התחלתי: ריסוס אחד (100 מיקרוליטר) כל 4 שעות ביום הראשון עד מקסימום של 4 ריסוסים ביום הראשון. לאחר מכן ניתן להעלות בהדרגה במינון עד מקסימום של 12 ריסוסים ביום.תחילת השפעה: מנה משפיעה תוך 15-40 דקות.משך השפעה: מספר שעות.תזונה: יש להימנע מצריכת אלכוהול במהלך הטיפול בתרופה זו.אחסון: לפני הפתיחה יש לשמור את התרסיס במקרר ולאחר הפתיחה ניתן לשמור בטמפרטורת החדר לתקופה של 28 יום. יש להגן מפני חום ואור.מנה שנשכחה: לא רלבנטי, כיוון שבאופן עקרוני המטופל שולט בכמות הריסוסים הדרושים לקבלת שיכוך כאב מספק.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תיעשה במידה והמטופל פיתח הפרעות פסיכיאטריות.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: הזיות, חרדה, פרנויה, טכיקרדיה או ברדיקרדיה ותת לחץ דם אורתוסטטי (במעבר משכיבה לעמידה). יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: יש להימנע מנטילת תרופה זו במהלך הריון.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא נבחנה השפעתה של התרופה לתקופה ממושכת מעבר ל-4-6 שבועות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, אפילפסיה (כפיון), תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, מחלת לב, אי ספיקת לב (heart failure), יתר לחץ דם, שסעת (סכיזופרניה), תכנון הריון, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי עשויות לכלול: כאב ראש, הפרעות בשיווי המשקל, דיכאון, הפרעות בזיכרון, גירוי בחלל הפה (יובש, כיבים, כאב), שינויים בתחושת הטעם, בחילה, הקאה, שלשול, חולשה, הגברת התיאבון וסחרחורת. כמו כן, תיתכן טכיקרדיה ותת לחץ דם אורתוסטטי בעיקר בתחילת הטיפול.

שמות מסחריים

סטיבקס Sativex ניאופרם