דאנאזול

שייך לקבוצת:
הורמוני מין
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דאנאזול הוא הורמון סינתטי המעכב הפרשת הורמוני מין מבלוטת יותרת המוח. שימושו העיקרי הוא בטיפול ממושך באנדומטריוזיס, מחלה בה חלקים של ריקמת רירית הרחם צומחים מחוץ לרחם. דאנאזול משמש גם להקלת כאב, רגישות וגושיות בשדיים הנגרמים על ידי מחלה פיברוציסטית. לעתים משתמשים בדאנאזול לטיפול בווסת עם דימום קשה ולהפחתת הנפיחות בשדיים אצל גברים. אפשר לתת דאנאזול גם לאנשים עם נטייה לבצקת אלרגית תורשתית (מחלה נדירה הגורמת להתנפחות הלשונית). הטיפול עם דאנאזול מערער במקרים רבים את סדירות הווסת. הפסקת הווסת היא תופעה נורמאלית בזמן טיפול באנדומטריוזיס. תופעות לוואי אחרות כוללות: בחילה, סחרחורת, פריחה, כאב גב, עלייה במשקל וגלי חום. נשים הנוטלות מינונים גבוהים של דאנאזול עשויות להבחין בצמיחת שיער מוגברת ובהעמקת הקול.

תגובה עם תרופות אחרות:

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית כגון- תרופות להרגעה, פרקינסון ואפילפסיה, תרופות להרדמה, [נוגדי קרישה הנלקחים דרך הפה]: דאנאזול עלול להגביר את השפעתם.

[תרופות נגד סוכרת הנלקחות דרך הפה]: דאנאזול עלול להפחית את השפעתן.

תרופות ללחץ דם,תכשירים הורמונאליים,סטרואידים, תכשירים למיגרנה,, ציקלוספורין, קרבמזפינים,סטטנינים , דאנול מגביר השפעתם.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום עם מזון.טווח המינון: מבוגרים: אנדומטריוזיס: 200-800 מ"ג ליום לפי חומרת המחלה. [מחלה פיברוציסטית]: 200-400 מ"ג ליום. [בצקת אלרגית תורשתית]: 400-600 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תופעות לוואי והשפעות חיוביות במחלה פיברוציסטית מורגשות תוך חודש אחד. באנדומטריוזיס עשויים לחלוף 3-12 חודשים עד שמרגישים בהשפעות החיוביות.משך השפעה: 1-2 ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בשום אופן (X)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון.קשישים: לא סביר שיהיה צורך בתרופה.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לקחת תרופה זו במשך חודשים אחדים כדי שהשפעותיה החיוביות תורגשנה במלואן. קיים סיכון קל לנזק בכבד. ראה גם תופעות לוואי בעמוד זה. ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות של תיפקוד הכבד.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, אפילפסיה (כפיון), דימום לא מוסבר מהנרתיק, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

הערה: התופעות המופיעות בטבלה למטה: צמיחת שיער מוגברת, הקטנת השדיים ושינויים בקול הן לנשים בלבד. במינונים נמוכים נדיר שתהיינה תופעות לוואי. במינונים גבוהים יותר תופעות לוואי כגון פצעי בגרות (אקנה), עלייה במשקל ובחילה נגרמות על ידיד שינויים הורמונאליים. שינויים בקול וצמיחת שיער מוגברת אצל נשים חולפים לאחר הטיפול.

פריחה, בעיות בבליעה,, נפיחות בשפתיים,טשטוש בראייה,בעיות בכבד, כאב ראש, כאבים בידיים או ברגליים, סימנים כחולים, מיגרנה, הופעת דם בשתן.

שמות מסחריים

דנול Danol כצט