גאלבוס (וילדגליפטין)
שייך לקבוצת:
מעכבי DPP-IV
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גאלבוס (וילדגליפטין) מיועד לטיפול פומי בסוכרת מסוג 2, שמאופיינת בירידה בהפרשת אינסולין  מהלבלב או בתגובת הגוף לאינסולין  או כשהלבלב מייצר יותר מידי גלוקגון. אינסולין מסייע להורדת רמת הסוכר בדם, בעיקר לאחר ארוחות. גלוקגון תורם לייצור סוכר על-ידי הכבד ובכך לעלייה ברמת הסוכר בדם. גאלבוס שייך לקבוצת גליפטינים (מעכבי האנזים DPP-4) תרופות חדשות לטפול בסוכרת מסוג 2.

גאלבוס גורם ללבלב ליצור יותר אינסולין בסמוך לארוחות ולהפחית את ייצור הגלוקגון, ובכך מסייע לאיזון רמת הסוכר בדם.
הרופא ימליץ על השימוש בגאלבוס בשילוב עם תרופה נוספת לטיפול בסוכרת, במידה שתרופה אחת אינה מספקת לאיזון רמת הסוכר בדם. עם זאת, חשוב להמשיך בתזונה ו/או בפעילות הגופנית בנוסף לטיפול בתרופה.

תגובה עם תרופות אחרות: עליך לדווח לרופא המטפל כדי למנוע סיכונים או אי-יעילות הנובעים מתגובות בין-תרופתיות.
במיוחד, לגבי תרופות מהקבוצות הבאות: תיאזידים, קורטיקוסטרואידים, תרופות מסוימות המשפיעות על מערכת.
מידע

אופן נטילת התרופה: ניתן ליטול גאלבוס עם או בלי ארוחה.
אין ללעוס! יש לבלוע את הטבליה בשלמותה עם כוס מים.תדירות וזמן נטילה: אם הרופא הורה לך ליטול את התרופה פעם אחת ביום- יש ליטול אותה בבוקר. לעיתים המינון הוא 2 טבליות ביום ואז יש ליטול אחת בבוקר ואחת בערב.טווח המינון: 2 -1 טבליות ביום.תחילת השפעה: לאחר מספר ימים.משך השפעה: השפעת התרופה נמשכת במשך כל זמן נטילתהתזונה: אין חשיבות להשפעת המזון על ספיגת התרופהאחסון: יש לשמור את התרופה במקום קריר ויבש.
מנה שנשכחה: אם שכחת ליטול תרופה זו בזמן קצוב, יש ליטול מנה מיד כשנזכרת. יש ליטול את המנה הבאה בזמן הקצוב. אולם, אם כמעט הגיע הזמן למנה הבאה, יש לדלג על המנה שנשכחה ולקחת את המנה הבאה בזמן הקצוב. אין ליטול מנה כפולה כדי לפצות על המנה שנשכחההפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול בגאלבוס מבלי להיוועץ ברופא מחשש להידרדרות מצב המחלה. מינון עודף: אם נטלת מנת יתר או אם בטעות בלע ילד מן התרופה פנה
לחדר מיון של בית החולים והבא אריזת התרופה איתך.

אזהרות

הריון: אם הינך בהריון או חושבת שאת בהריון או אם את מתכננת הריון. הרופא יסביר לך מהם/ הסיכונים הכרוכים בנטילת התרופה בזמן הריון.הנקה: במינון המקובל ובמתן חיצוני לא סביר שהתרופה תגרום נזק לתינוק.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל X.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידוע על תופעות כל שהן שמופיעות לאחר שימוש ממושך.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של סוכרת, הריון, הנקה, חמצת (acidosis), רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), מחלת כבד, מחלת כליה, אי ספיקת לב (heart failure)

תופעות לוואי

תופעות לוואי עקב שימוש בגאלבוס ומטפורמין:
תופעות לוואי שכיחות: רעד; כאב ראש; סחרחורת, בחילה.
תופעות לוואי עקב שימוש בגאלבוס וסולפונילאוריאה:
תופעות לוואי שכיחות: רעד; כאב ראש; סחרחורת; חולשה.
תופעות לוואי עקב שימוש בגאלבוס וגליטאזון:
תופעות לוואי שכיחות: עליה במשקל; נפיחות של כפות הידיים, הקרסוליים או כפות הרגליים (בצקת)..
תופעות לוואי שאינן שכיחות: כאב ראש.
תופעות לוואי אחרות שחלו במטופלים מסויימים כאשר לקחו גאלבוס בלבד או בשילוב עם
תכשירים אנטי-סוכרתיים אחרים : סרפדת.
תופעות לוואי המחייבות התיחסות מיוחדת: אם יש לך תסמינים של דלקת לבלב חריפה (פנקראטיטיס), כגון כאב בטן קשה מתמשך (לפעמים מקרין לגב).

שמות מסחריים

גאלבוס Galvus נוברטיס יוקריאס Eucreas נוברטיס