אליסקירן

שייך לקבוצת:
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

התרופה מיועדת: לטיפול ביתר לחץ דם. ראסילז שייך לקבוצה חדשה של תכשירים הנקראת "מעכבי רנין", העוזרת בהורדת לחץ דם גבוה.
מעכבי רנין מפחיתים את כמות האנגיוטנסין ןן שהגוף יכול לייצר. אנגיוטנסין ןן גורם לכלי. הדם להתכווץ וכך מעלה את לחץ הדם. הורדת כמות האנגיוטנסין גורמת להרפיית כלי הדם ולירידה בלחץ הדם. יתר לחץ דם מגדיל את העומס על הלב והעורקים. במידה ויתר לחץ הדם נמשך לאורך זמן רב, הוא יכול לפגוע בכלי הדם של המח, הלב והכליות, ויכול לגרום לשבץ, לאי-ספיקת לב, להתקף לב ולכשל כלייתי. יתר לחץ דם מעלה את הסיכון להתקפי לב. הורדת לחץ הדם לרמה תקינה מפחיתה את הסיכון לבעיות אלו.

תגובה עם תרופות אחרות: יש לדווח לרופא אם הינך נוטל:
• ציקלוספורין (תרופה המשמשת למניעת דחיית שתל במושתלים או למצבים אחרים כגון rheumatoid arthritisatopic dermatitis). ווראפמיל (תרופה המשמשת להורדת לחץ דם, להסדרת קצב הלב או לטיפול באנגינה פקטוריס).
• קווינידין (תרופה המשמשת להסדרת קצב הלב).
• פורוזאמיד (תרופה משתנת)
• קטוקונזול (תרופה המשמשת לטיפול בזיהומים פטרייתיים)
• תרופות משתנות אוצרות אשלגן
• תרופות המכילות אשלגן, תוספי אשלגן או תחליפי מלח המכילים אשלגן.
• סנט ג'והן וורט (רמוטיב) וריפמפיצין: מפחיתים את הפעילות של אליסקירן.
• פורוזמיד – אליסקירן: מפחית השפעתו כמשתן. יש לעקוב אחר השפעתו ולהתאים מינון בהתאם.

מידע

אופן נטילת התרופה: יש לבלוע את הטבליות בשלמותן עם מים. אין ליטול את התרופה עם מיץ אשכוליות. אין ללעוס או לכתוש את הטבליות. יש ליטול את הטבליה לאחר ארוחה קלה, רצוי באותה שעה של היוםתדירות וזמן נטילה: המינון ההתחלתי הוא בדרך כלל טבליה אחת של 150 מ"ג פעם ביום. במקרים מסוימים, הרופא עשוי לרשום לך מינון גבוה יותר (כלומר, טבליה של 300 מ"ג, פעם ביום) או תרופה נוספת לטיפול ביתר לחץ הדם. רצוי באותה שעה של היום.טווח המינון: 150-300 מ"גתחילת השפעה: 85-90% מהמטופלים חווים ירידה בלחץ הדם תוך שבועיים מתחילת הטיפולמשך השפעה: 24 שעות לאחר נטילת המנה.תזונה: אין ליטול את התרופה עם מיץ אשכוליות. יש ליטול את הטבליה לאחר ארוחה קלה.אחסון: יש לאחסן באריזה המקורית, מתחת ל- 30 מעלות .
משך חיי המדף של התכשיר הוא שנתיים. יש להגן מחום.מנה שנשכחה: אם שכחת ליטול תרופה זו בזמן הקצוב, יש ליטול מנה מיד כשנזכרת. אם כמעט הגיע הזמן ליטול את המנה הבאה, יש לקחת את הטבליה הבאה בזמן הרגיל. אין ליטול מנה כפולה כדי לפצות על המנה שנשכחה. אם נטלת בטעות טבליות ראסילז מעל למנה המומלצת, פנה לרופא המטפל מיד.יתכן ותזדקק לטיפול רפואי.הפסקת התרופה: רצוי להפסיק את השימוש בתרופה באופן הדרגתימינון עודף: אם נטלת מנת יתר או אם בטעות בלע ילד מן התרופה פנה לחדר מיון של בית החולים והבא אריזת התרופה איתך.
אל תגרום להקאה ללא הוראה מפורשת מהרופא.

אזהרות

הריון: התרופה אסורה בהריון.הנקה: במינון המקובל ובמתן חיצוני לא סביר שהתרופה תגרום נזק לתינוק.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל X.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידוע על תופעות כל שהן שמופיעות לאחר שימוש ממושך.
במקרה של עלייה ברמת האשלגן בדם יש לדווח לרופא
ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, אי ספיקת לב (heart failure), לחץ דם גבוה או נמוך

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות: שלשול
תופעות לוואי לא שכיחות: פריחה בעור, עליה ברמות האשלגן בדם.
תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת: תגובה אלרגית הכוללת נפיחות של הפנים, השפתיים, הגרון ואו הלשון, שעלולה לגרום לקשיי נשימה ובליעה. במקרים אלו, יש להפסיק ליטול ראסילז ולפנות לרופא מיד.
כאב ראש, סחרחורת, עייפות, זיהום בדרכי נשימה עליונות, נזלת, שיעול, כאבי גב, שיגדון (gout), אבנים בכליות, עליה קלה ברמות חומצה אורית, אנמיה, ירידה ברמות המוגלובין והמטוקריט, דלקת שרירים.

שמות מסחריים

ראסילז RASILEZ נוברטיס