אבירטרון
שייך לקבוצת:
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אבירטרון הינה תרופה חדשה יחסית שמיועדת לטיפול בגברים הסובלים מדרגה מתקדמת של סרטן ערמונית גרורתי שלא ניתן לטיפול על-ידי ניתוח ועמיד לתרופות להורדת טסטוסטרון. התרופה אושרה בארה"ב ובאירופה משנת 2011 וקיבלה אישור לשיווק בישראל החל משנת 2012. החל מ- 2013 התרופה נכללה בסל התרופות. אבירטרון פועלת כמעכב סלקטיבי של אנזים Cyp 17 הדרוש ליצור אנדרוגנים, וכך מורידה את רמות הטסטוסטרון בדם וגם בגידול הסרטני עצמו. התרופה ניתנת יחד עם תרופה סטרואידלית פרדניזון (Prednisone).

באופן כללי לאבירטרון יש תופעות לוואי קלות יותר לעומת הטיפולים הכימותרפיים, ועל כן היא יכולה להתאים גם לחולים המצויים במצב רפואי מורכב המונע מהם לקבל טיפול אחר.

תגובה עם תרופות אחרות: התרופה עלולה להשפיע על רמות של תרופות רבות מאוד, לכן חשוב לדווח לרופא ורוקח על כל התרופות שהינך נוטל – כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה.

נטילת תרופות לטיפול בפטרת כגון Ketoconazole, Itraconazole, תרופות אנטי-ויראליות כגון Indinavir, תרופות אנטיביוטיות כגון Clarithromicin, Rifampin, תרופות אנטי-אפילפטיות כגון Phenytoin, Carbamazepine ומגוון תרופות אחרות עלולות להשפיע על רמות של זייטיגה בדם.

בזמן הטיפול בזייטיגה אין ליטול שום תרופה חדשה ללא תיאום עם הרופא המטפל.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליותתדירות וזמן נטילה: בדרך כלל פעם ביוםטווח המינון: בדרך כלל, המינון הינו 1000 מ"ג (4 כדורים) פעם ביום. יש ליטול תרופה על קיבה ריקה – אין לאכול שעתיים לפחות לפני ושעה לפחות אחרי נטילת התרופה.
בדרך כלל התרופה נלקחת במקביל לפרדניזון (Prednisone) 5 מ"ג פעמיים ביום.תחילת השפעה: תוך שעתיים מרגע נטילת התרופה, אם כי השפעת התרופה מצטברת במהלך נטילה רב פעמית.משך השפעה: לפחות 24 שעותתזונה: יש ליטול תרופה על קיבה ריקה – אין לאכול שעתיים לפחות לפני ושעה לפחות אחרי נטילת התרופה. שילוב עם מזון עלול להביא להגברה משמעותית ולא מבוקרת בספיגת התרופה, וכך להגברת תופעות לוואי. יש ליטול את הכדורים בשלמותם (אין לרסק!) יחד עם כוס מלאה של מים.אחסון: לשמור מתחת ל-25 מעלות במקום סגור, קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לדלג על המנה ולחזור לקחת את התרופה למחרת. אין לקחת 2 מנות יחד או בטווח קצר זו מזו.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה ללא ייעוץ עם הרופא המטפלמינון עודף: יש להתייעץ מיד עם הרופא המטפל ו/או לפנות למיון

אזהרות

הריון: התרופה אסורה לשימוש בתקופת ההריון (X). בד"כ התרופה לא מיועדת לנשים כלל. על נשים בהריון או כאלו שעשויות להיות בהריון יש להימנע ממגע ישיר עם התרופה.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות, אך אלכוהול עשוי להחמיר את המחלה עבורה ניתנת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה עדיין. נטילה ממושכת של התרופה תעשה רק בהמלצה ובמעקב של רופא מומחה.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת כלי דם, לחץ דם גבוה או נמוך, היפוקלמיה , מחלת כבד, הפרעות קצב בלב, הפרעות נשימה, סוכרת, אי ספיקה של בלוטת האדרנל

תופעות לוואי

התרופה עלולה להשפיע על רמות של תרופות רבות מאוד, לכן חשוב לדווח לרופא ורוקח על כל התרופות שהינך נוטל – כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה.

נטילת תרופות לטיפול בפטרת כגון Ketoconazole, Itraconazole, תרופות אנטי-ויראליות כגון Indinavir, תרופות אנטיביוטיות כגון Clarithromicin, Rifampin, תרופות אנטי-אפילפטיות כגון Phenytoin, Carbamazepine ומגוון תרופות אחרות עלולות להשפיע על רמות של זייטיגה בדם.

בזמן הטיפול בזייטיגה אין ליטול שום תרופה חדשה ללא תיאום עם הרופא המטפל.

שמות מסחריים

זייטיגה Zytiga ג'נסן סילאג