חיסון פוליו

שייך לקבוצת:
חיסונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

החיסון נגד פוליו מורכב מ-3 תת-סוגי נגיפי פוליו מומתים, (IPV inactivated poliovirus vaccine), ונקרא גם חיסון סאלק נגד פוליו. החיסון נכלל בתכנית החיסון הלאומית לילדי ישראל למניעת מחלת הפוליו החל משנת 2005. החיסון מומלץ לתינוקות, לילדים ולמבוגרים אשר לא חוסנו בעבר ו/או חוסנו באופן חלקי, וכן למטיילים לארצות שיש בהן סכנת הדבקה בפוליו כמו ארצות אפריקה וחלק מארצות אסיה. החיסון מומלץ לעולים למכה. מומלץ לבצע ניטור רמת החיסוניות אצל אלו המחוסנים באופן חלקי ולמטיילים לארצות אנדמיות, טרם מתן החיסון. החיסון השגרתי ניתן בהזרקה תת-עורית, בסדרה ראשונית של 3 מנות הזרקה ו-3 מנות דחף, ליצירת תגובה חיסונית יעילה וממושכת. בעת סיכון ממשי והתפרצות פעילה של מגפת פוליו, החיסון השגרתי אינו נותן מענה יעיל דיו, ומומלץ לחסן בחיסון אחר נגד פוליו, הקרוי POLIO SABIN, במקום החיסון השגרתי.
תגובה עם תרופות אחרות:

מידע

אופן נטילת התרופה:

הזרקה לתוך השריר

תדירות וזמן נטילה:

החיסון הראשוני בגיל הילדות כולל 4 מנות: 3 מנות ברווח זמן של 6-8 שבועות ביניהן, ומנת דחף 6-12 חודשים אחרי המנה השלישית. עם זאת, רווחי זמן בין המנות ארוכים יותר מהמומלץ לעיל אינם מבטלים את מנות התרכיב שניתנו בעבר.

מנת דחף תנתן בבכיתה ב' (גיל 7-8 שנים ) ע"י תרכיב משולב המכיל תרכיב IPV ותרכיבים נגדאסכרה, פלצת ושעלת (Tdap-IPV), בתרכיבים הזמינים באותה עת בישראל


טווח המינון:

נפח של מנה אחת, על- פי המידע הרשום בתוויות היצרן הינו 0.5 מ"ל. 


תחילת השפעה:

זמן קצר לאחר המתן.

משך השפעה:

לא רלוונטי.

תזונה:

אין הגבלה.

אחסון:

לשמור במקרר אך לא להקפיא. מלא אחר ההוראות שעל המיכל.

מנה שנשכחה:

יש להתייעץ עם רופא.

הפסקת התרופה:

לא רלוונטי.

מינון עודף:

יש ליידע מיד את הרופא / לפנות למיון.

אזהרות

הריון:

ניתן לתת את החיסון במצבים בהם יש צורך בהתחסנות מיידית בגלל הסיכון הגבוה לחשיפה לנגיף הפוליו. 


הנקה: תרופה זו ניתנת לנשים הנושאות את נגיף ה- HIV ובמצב זה לא מומלץ להניק. תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים מתחת לגיל שנתיים לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: לא ניתן.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

לא רלוונטי

ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

תופעות לוואי

לא נרשמו תופעות לוואי מיוחדות.

תגובה מקומית, אלרגיות, עליית חום - נצפו לעתים.


שמות מסחריים

אינפנריקס IPV היב INFANRIX IPV HIB גלקסו סמית קליין אינפנריקס הקסא INFANRIX HEXA גלקסו סמית קליין בוסטריקס פוליו BOOSTRIX POLIO גלקסו סמית קליין