דופאמין
שייך לקבוצת:
תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דופאמין הינו חומר סימפאתומימטי, המהווה מעביר עצבי במוח ובמערכת העצבים הסימפאתטית. דופאמין נוצר מלבודופה, ומשמש מעביר עצבי הן בזכות עצמו (בעיקר במוח) והן בזכות היותו חומר המוצא של נוראדרנאלין. היום חושבים כי מחלות פסיכיאטריות מסויימות, ובעיקר פסיכוזות, נגרמות עקב הפרעה במאזן הדופאמין במוח. רמות הדופאמין במוח ירודות בחולי פארקינסון. כתרופה יש לדופאמין מספר שימושים: במינון נמוך, משמשת התרופה להגברת קצב ההשתנה ושיפור התיפקוד הכלייתי; במינון בינוני משמשת התרופה להגברת עוצמת פעילות הלב בחולים הסובלים מאי ספיקת לב, ובמינון גבוה - לכיווץ כלי דם והעלאת לחץ הדם במקרי הלם. תופעות הלוואי העיקריות של התרופה כוללות הפרעות בקצב הלב, בחילות, אי שקט ועלייה ניכרת בלחץ הדם. כיוון שהתרופה ניתנת רק בבית חולים, תחת ניטור קפדני, השכיחות של תופעות אלה נמוכה מאוד.

תגובה עם תרופות אחרות: לא משמעותי.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות תוך ורידיות.תדירות וזמן נטילה: טפטוף ממושך בקצב מבוקר.טווח המינון: מבוגרים: 2-20 מיקרוגרם לק"ג לדקה, תלוי בהשפעה שרוצים להשיג. ילדים: 2-20 מיקרוגרם לק"ג לדקה.תחילת השפעה: תוך 1-2 דקות.משך השפעה: התרופה משפיעה במשך כל זמן נתינתה ומפסיקה להשפיע מספר דקות לאחר הפסקתה. בנתינה ממושכת עלולה להתפתח הסתגלות לתרופה.תזונה: אין הגבלות. ייתכן שיהיה צורך בהגבלות מסויימות עקב המחלה שעבורה ניתנת התרופה.אחסון: תרופה זו ניתנת רק בבית חולים.מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת בהשגחה קפדנית.הפסקת התרופה: התרופה ניתנת בהשגחה רפואית.מינון עודף: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת בהשגחה קפדנית.

אזהרות

הריון: בדרך כלל תרופה זו ניתנת במצבים בהם הצורך בה הוא מוחלט, ולכן לא קיימת הגבלה בהריון (C)הנקה: אין מיניקים בזמן מתן תרופה זו.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם למשקל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. דרושה התאמת המינון בהתאם לתגובת החולה.נהיגה: אין נוהגים בזמן מתן התרופה.אלכוהול: אין שותים בזמן מתן התרופה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ניתן לתקופות ממושכות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של פאוכרומוציטומה, הפרעות קצב בלב, מחלות בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בחילות, אי שקט, עלייה מסוכנת בלחץ הדם והפרעות בקצב הלב מהוות את תופעות הלוואי השכיחות, בעיקר במינון גבוה. הפחתת המינון מפחיתה את תופעות הלוואי.

שמות מסחריים

דופמין HCI פרסניוס Dopamine HCl Fresenius מדיק-תרים