לפלונומיד
שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

לפלונומיד (או בשם המסחרי ערבה) היא תרופה ביולוגית אנטי דלקתית המשמשת כקו טיפול שני לחולי דלקת פרקים ראומטית. התרופה מפחיתה בצורה משמעותית את תסמיני המחלה, ומחקרים הראו שיפור בכאב, הנפיחות וטווח התנועה לאחר שימוש בתרופה. מנגנון הפעולה של התרופה הוא עיכוב האנזים המיטוכונדריאלי dihydroorotate dehydrogenase, אשר משמש לייצור ה-DNA. עיכוב האנזים מפחית את ייצור התאים המתחלקים מהר ובעיקר הלימפוציטים, ובכך מפחית את התגובה הדלקתית. בדומה לתרופות ביולוגיות אחרות, התרופה מפחיתה בצורה משמעותית את פעילות מערכת החיסון ואת התגובה הדלקתית, ובכך פוגעת בתהליכים השונים הקשורים לדלקת הפרקים. Lefunomide ניתנת בטבליות (יתרון לעומת תרופות ביולוגיות אחרות הניתנות בזריקה), ועלולה לגרום לפגיעה בתפקודי הכבד והכליות. כמו כן, התרופה גורמת למומים מולדים בעובר (גם אם הופסקה לפני הכניסה להריון), ועל כן אינה מומלצת לנשים בגיל הפוריות.תגובה עם תרופות אחרות:

קומדין - שימוש בערבה יכול להאריך את משך הקרישה ויש להתאים את המינון

מתוטרקסט - יש להיזהר מפני פגיעה משמעותית במח העצם בשילוב שתי התרופות

מומלץ להימנע מקבלת חיסונים פעילים בזמן השימוש בתרופה מפני חשש לזיהום

שילוב עם תרופות ביולוגיות או אימונוסופרסיביות אחרות יכול לגרום לכשל חיסוני קשה, ומומלץ רק לצד מעקב צמוד.


מידע

אופן נטילת התרופה:

דרך הפה

תדירות וזמן נטילה:

פעם ביום. 

טווח המינון:

20 מ"ג. בתחילת הטיפול מתחילים עם מינון "העמסה" גבוה יותר ובהמשך יורדים עד 20 מ"ג ביום.

תחילת השפעה:

הקלה בתסמינים תוך מספר שבועות

משך השפעה:

מספר שבועות

תזונה:

רגילה

אחסון:

יש לשמור מתחת ל- 25 מעלות, במקום חשוך

מנה שנשכחה:

יש לקחת מיד כשנזכרים

הפסקת התרופה:

באישור רופא בלבד

מינון עודף:

יש לדווח לרופא באופן מיידי

אזהרות

הריון:

אין להשתמש במהלך ההריון, והתרופה אינה מומלצת לנשים בגיל הפוריות. שימוש בתרופה הוכח כגורם למומים מולדים בעובר גם אם מפסיקים אותה זמן רב לפני ההריון, ולכן אינה מומלצת לנשים צעירות.

הנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות, אך אלכוהול עשוי להחמיר את המחלה עבורה ניתנת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

רגישות משמעותית לזיהומים, אשר יכולה להתבטא בהתפרצות מחלות חבויות כמו שחפת, הרפס, CMV והפטיטיס. בשל הרגישות, השימוש בתרופה לא מומלץ לנשאי HIV או לחולים במחלות המטולוגיות אשר סובלים מכשל חיסוני גם כך. 

כמו כן, התרופה יכולה לגרום נזק כבדי וכלייתי ארוך טווח ועל כן יש לעקוב אחר תפקודי הכבד והכליה, וכן אחר ספירת הדם.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, שחפת

תופעות לוואי

תופעת הלוואי העיקרית של השימוש בתרופה היא שלשולים, אשר מופיעים בכ-20% מהמטופלים. בדרך כלל השלשולים פוחתים עם הזמן או משתפרים לאחר טיפול בתרופות נגד שלשולים, אך במקרים קשים במיוחד יש צורך בהפחתת מינון התרופה או בהפסקת השימוש בה.

בנוסף, התרופה יכולה לגרום לבחילה, הקאות וכאבי בטן, וכמו כן לתסמינים עוריים כמו פריחה, אקזמה, יובש או נשירת שיער.

חשוב לזכור שבדומה לתרופות ביולוגיות אחרות קיים סיכון לזיהומים, בעיקר לזיהומי דרכי הנשימה העליונות ולזיהומים בשתן.

תופעות לוואי פחות נפוצות הם יתר לחץ דם, כאבים בחזה, דפיקות לב, כאבי ראש וסחרחורות, הפרעות בווסת, כיבים בחלל הפה, ואנמיה.

כמו כן, השימוש בתרופה יכול לגרום להפרעה בתפקודי הכבד ואבנים בכיס המרה, ועל כן יש לעקוב באמצעות בדיקות דם אחר תפקודי הכבד ולהימנע משתיית אלכוהול.


שמות מסחריים

ערבה Arava סנופי אוונטיס