דוקסאזוסין (קדקס)
שייך לקבוצת:
חוסמי אלפא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דוקסאזוסין הוא חומר פעיל הנמצא בתרופה בשם קדקס – אחד החומרים שחוסמים באופן בררני את הקולטנים אלפא-1 של אדרנלין. 


יעיל לטיפול ב: 

דוקסאזוסין (קדקס) משמש לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) ובלחץ דם גבוה.


הנחיות חשובות: 

יש להיזהר בתחילת הטיפול או בהעלאת המינון של דוקסאזוסין (קדקס) או בנטילה בו זמנית של דוקסאזוסין (קדקס) עם תרופות לטיפול בהפרעות בזקפה בגלל הסיכון לנפילה בלחץ הדם כשקמים משכיבה לעמידה (orthostatic hypotension). רצוי להסדיר את הטיפול הקבוע בדוקסאזוסין (קדקס) לפני תחילת הטיפול בהפרעות זקפה ולהקפיד על שינוי תנוחה איטי משכיבה או ישיבה.

הרופא עשוי להמליץ על ביצוע בדיקה שגרתית לגילוי סרטן הערמונית אם אתה עברת את גיל ה-50 (או מעל גיל 40 ויש במשפחתך הקרובה מקרים של סרטן הערמונית).


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בדוקסאזוסין (קדקס) במקרים הבאים:

-אם את מניקה.

-אם יש אלרגיה לחומר הפעיל, למרכיבים הנוספים שבתרופה או לתרופות מקבוצת קוינאזולינים (כגון פרזוסין או טרזוסין).

-אם טרם מלאו לך 16 שנים.

-אם אתה סובל מהגדלה של בלוטת ערמונית ובעיות נוספות כמו לחץ דם נמוך, הפרעה בזרימת השתן בדרכי השתן, זיהום בדרכי השתן הנמשך לאורך זמן או אבנים בשלפוחית השתן.

-אם אובחן אצלך תת לחץ דם בעמידה, שעלול להחמיר את הירידה בלחץ הדם ולגרום לסחרחורת, כאב ראש, עייפות, טשטוש ואף עילפון במעבר מישיבה או שכיבה לעמידה.

-אם אתה סובל מאי שליטה במתן שתן (אין הרגשת צורך במתן שתן) או עצירת שתן עם או ללא בעיות בכליות.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב של דוקסאזוסין (קדקס) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות:

תרופות כלשהן לטיפול בהפרעות זקפה, כגון סילדנאפיל, טאדאלפיל, ורדנפיל מחשש לירידה בלחץ הדם במעבר לישיבה או לעמידה.

תרופות אחרות להורדת לחץ דם כמו פרזוצין או טראזוסין, עלולות לגרום לירידה חדה בלחץ הדם אם נלקחות יחד עם קדקס.

תרופות העלולות להשפיע על תפקודי הכבד. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. ניתן לחצות או לכתוש. יש לבלוע את התרופה עם מים. תדירות וזמן נטילה: פעם ביום. מומלץ ליטול את התרופה בשעה קבועה בבוקר או בערב. טווח המינון: מנת התחלה: 1 מ"ג; מנת אחזקה: 1-16 מ"ג ליום. מנה ממוצעת: 2-4 מ"ג ליום.
אין לעבור על מינון של: 8 מ"ג ביממה לטיפול בהגדלת יתר שפירה של הערמונית ו- 16 מ"ג ביממה לטיפול ביתר לחץ דם.  
תחילת השפעה: 1-4 שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במקום חשוך וקריר (עד 25 מעלות), הרחק מהישג ידם של ילדים מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. בשום מקרה, אין ליטול מנה כפולה. הפסקת התרופה: אין לשנות את המינון או להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות, אך נטילת מספר טבליות עלולה לגרום למצב מסוכן.

במקרה של נטילת מנת יתר או  אם מופיעים חולשה, עילפון או דפיקות לב, יש לפנות מייד לרופא או לחדר מיון. 

אזהרות

הריון: אין להשתמש בדוקסאזוסין (קדקס) מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב האם. מומלץ להימנע.תינוקות וילדים: יעילות ובטיחות התרופה לא הוכחה בילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועהניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות, גיל מעל 65., מחלת לב, רגישות למזון או תרופות

תופעות לוואי

יש להפסיק את השימוש בדוקסאזוסין ולהזעיק אמבולנס באופן מיידי בהופעת: 

התקף לב, חולשה בידיים, רגליים או בעיות בדיבור העלולים להעיד על שבץ, תגובה אלרגית (המתבטאת למשל בנפיחות בפנים, בלשון, בגרון או בקנה הנשימה, (המתבטאת בחסימת דרכי נשימה)).

יש לפנות מיד לרופא אם מופיעות תופעות לוואי הבאות של דוקסאזוסין (קדקס):

כאב בחזה, תעוקת חזה, קוצר נשימה או קושי בנשימה, הפרעות בקצב הלב כגון: קצב לב גבוה/נמוך או לא קבוע, דפיקות לב חזקות, עילפון, הצהבת העור או העיניים (צהבת), ירידה בספירת תאי דם לבנים או בטסיות העלולה לגרום לזיהומים תכופים, לחבורות או נטייה לדימומים, זיקפה ממושכת וכואבת, נפיחות (בצקת) ברגליים, בקרסוליים או באצבעות הידיים.  

תופעות לוואי נוספות של דוקסאזוסין (קדקס):

תופעות לוואי שכיחות: לחץ דם נמוך, סחרחורת, כאבי ראש, ורטיגו, ברונכיטיס, שיעול, זיהומים בדרכי הנשימה (אף, גרון וריאות), גודש באף, התעטשות ו/או נזלת (הנגרמים מדלקת באף), כאב בטן, בחילות והקאות, הפרעות במערכת השתן כגון: זיהומים בדרכי השתן, אי שליטה על סוגרי מערכת השתן, דלקת בשלפוחית השתן, ישנוניות, חולשה כללית, קשיי עיכול, צרבת, יובש בפה, גרד, כאב גב, כאבים בשרירים, סימפטומים דמויי שפעת.

תופעות לוואי שאינן שכיחות:  דלקת בקיבה ובמעיים העלולה לגרום לשלשולים והקאות, דימום מהאף, צלצולים או רעש באוזניים, הפרעות במערכות העיכול כגון: עצירות, שלשול, גזים, הקאות, כאב או חוסר נוחות במתן שתן, תכיפות במתן שתן, דם בשתן, דלקת במפרקים (gout), כאבים במפרקים, כאב כללי, (בצקת) נפיחות בפנים, הגברת התיאבון או איבוד תאבון (אנורקסיה), עליה במשקל, כאב כללי, שינויים בתוצאות בדיקת כבד, רעד, רגישות שונה או מופחתת במגע של כפות הידיים והרגליים, חרדה, דיכאון, אי-שקט, נדודי שינה, עצבנות, הפרעות במערכת המין הגברית כגון: אין-אונות, חוסר יכולת להגיע לזקפה, פריחה, שבץ.

תופעות לוואי נדירות מאד:  התכווצות שרירים או חולשת שרירים. דלקת בכבד (הפטיטיס), הפרעות בדרכי המרה,  תגובה אלרגית בעור (חרלת, hives), כתמים אדומים או סגולים על העור, דימומים מתחת לעור, נשירת שיער, תחושת נימול, עקצוץ או חוסר תחושה בידיים וברגליים, עייפות, תחושה כללית לא טובה, צפצופים בנשימה, טשטוש ראייה, גלי חום, הפרעות במתן שתן, צורך במתן שתן בלילה, עלייה בכמות השתן, חוסר נוחות או הגדלת השדיים בגברים, זקפה ממושכת וכואבת, תת לחץ דם בעמידה.

תופעות לוואי ששכיחותן אינה ידועה: 

פליטה ללא או עם מעט זרע בעת יחסי מין, שתן עכור לאחר יחסי מין, בעיות בעיניים במהלך ניתוח קטראקט, בחילה, הפרעות בנשימה, הפרעות בראיה, הזעת יתר, ירידה ביצר המיני, בעיה באספקת דם היקפית, הפרעות בתנועה, הפרעות בהליכה (אטקסיה), מתח שרירים גבוה, הסמקה, דלקת הלחמית/כאב בעיניים, בעיה בתיפקוד המיני, חיוורון, צימאון, רמות נמוכות של אשלגן בדם, מחלת בלוטת לימפה, כאב בשדיים, עור יבש, אקזמה, שיתוק חלקי, עוויתות, בילבול, מיגרנה, הפרעות בריכוז, סיוטים, שיכחה, אי-יציבות ריגשית, מחשבות חריגות, שינוי בתפיסת האישיות העצמית (דפרסונליזציה), הפרעה בחוש הריח, כאב אזניים, הפרעות בחוש הטעם, רגישות לאור, דמיעה לא תקינה, אי-שליטה על סוגרי מערכת הצואה, סינוסיטיס, דלקת הלוע, אבנים בכליות, זיהומים, חום, קשיחות שרירים, ירידה במשקל, החמרה בעווית הסמפונות (התכווצות של דרכי הנשימה), ירידה בחדות חושים.

שמות מסחריים

קאדקס Cadex דקסל