בלינטומומאב
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בלינטומומאב (Blinatumomab), השייכת לתרופות מקבוצת אימונותרפיה, מיועדת לטיפול בלוקמיה לימפובלסטית חריפה (ALL) עמידה לטיפול או חוזרת.

בלינטומומאבהוא נוגדן דו-ראשי הנקשר מצדו האחד לסמן ספציפי על פני תא לוקמי ומצדו השני לסמן שעל גבי תאי T (של מערכת החיסון) ובכך מפעיל תהליכים שהורסים את התא הממאיר. 


אין להשתמש בבלינטומומאב אם ידוע על רגישות לחומר הפעיל או לאחד מהמרכיבים הנוספים של התרופה.תגובה עם תרופות אחרות:

לא ידועות תגובות בין בלינטומומאב לתרופות אחרות, אך מומלץ לנטר את רמות התרופות בדם אם ניתן יחד עם תרופות אחרות שעלולות לגרום לרעילות כגון קומדין או ציקלוספורין.

מידע

אופן נטילת התרופה:

בלינטומומאב ניתן בעירוי תוך ורידי רציף.

תדירות וזמן נטילה:

עירוי רציף של 28 יום באמצעות משאבה ולאחריו שבועיים של הפסקה. עד שלושה מחזורים, בהתאם לתגובה. אפשר לתת חמישה מחזורי טיפול של בליצנטו לכל היותר בסך הכול.

טווח המינון:

מינון התחלתי של בלינטומומאב 9 מק"ג ליום למשך השבוע הראשון. לאחר מכן יש להעלות ל-28 מק"ג ליום להמשך המחזור עם אפשרות של מתן אמבולטורי על פי שיקול דעת רפואי. הטיפול יינתן באשפוז בשבוע הראשון וכן ביומיים הראשונים של כל מחזור טיפול. יש לתת 20 מ"ג דקסמטזון לתוך הווריד שעה לפני מתן המנה הראשונה בכל מחזור וכן בכל שלב של העלאת מינון (כגון ביום ה-1 וה-8) וכן במידה והעירוי מותחל מחדש לאחר הפסקה בת יותר מ-4 שעות.

תחילת השפעה:

בהתאם למדדי מעקב המטולוגיים.

משך השפעה:

בסביבות שישה חודשים.

תזונה:

אין הגבלות תזונה.

אחסון:

יש לשמור את התרופה במקום חשוך.

משך הזמן המקסימלי לאחסון בקבוקון בליצנטו מוכן לשימוש (בטמפרטורה שבין 23-27 מעלות צלסיוס) – 4 שעות, ובקירור (2-8 מעלות צלסיוס) עד 24 שעות.

פרק הזמן המקסימלי לאחסון שקית עירוי המכילה בלינטומומאב (בטמפרטורה בין 23-27 מעלות צלסיוס) – 48 שעות, ובקירור (2-8 מעלות צלסיוס) עד 8 ימים. זמן האחסון כולל גם את זמן העירוי. 

מנה שנשכחה:

יש לקבל את הטיפולים בבלינטומומאב בזמן, על-פי לוח הזמנים שנקבע. החזרת טיפול 4 שעות לאחר שהופסק מחייבת מתן חוזר של 20 מ"ג דקסמטזון.

הפסקת התרופה:

הפסקת הטיפול תעשה על-פי החלטת הרופא, בהתאם לתגובת החולה או תופעות הלוואי.

מינון עודף:

במקרה של מינון עודף, יש לנטר את החולה ולספק טיפול תומך בהתאם למצבו.

אזהרות

הריון:

אין להשתמש בהריון. הרופא ישקול תועלת צפויה לעומת הנזק האפשרי.

הנקה: יש להיוועץ ברופא לפני השימוש.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים מתחת לגיל שנתיים לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

הטיפול בבלינטומומאב ניתן במשך חמישה מחזורים לכל היותר.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של בלינטומומאב כוללות: חום, כאב ראש, נויטרופניה (ירידה בספירת כדוריות הדם האדומות) עם חום, בצקת היקפית, בחילה, ירידה ברמות אשלגן בדם (היפוקלמיה), עצירות, פריחה בעור, אנמיה, רעידות, סחרחורת, עלייה באנזימי כבד.

יתכנו גם תופעות לוואי חמורות הכוללות זיהומים, אילוח דם, דלקת ריאות, התנוונות המוח, רעידות.

יש להפסיק את הטיפול בבלינטומומאב במקרים הבאים:

סינדרום שחרור ציטוקינים (CRS) העלול להיות מסכן חיים. במידה והופיעו סימנים של הסינדרום יש להפסיק זמנית או באופן מלא את מתן התרופה.

רעילות למוח ולמערכת העצבים, שעלולה לסכן חיים, כולל התנוונות המוח, פרכוסים, הפרעות בהכרה, קשיים בדיבור, בלבול וחוסר התמצאות, בעיות בשיווי משקל. יש לשקול מתן סטרואידים או הפסקה זמנית או מלאה של מתן התרופה.

שמות מסחריים

בלינצטו Blincyto אמג'ן