דוקסיציקלין (דוקסילין)

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, טטראציקלינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דוקסיציקלין (דוקסילין) הוא חומר אנטיביוטי מקבוצת הטטראציקלינים, המשמש לטיפול בזיהומים של חיידקים הרגישים אליו:

בעיקר, זיהומים בדרכי הנשימה ובלוטת הערמונית.

זיהומים במערכת המין, במיוחד נגד זיהומי כלמידיה.

פצעי בגרות (אקנה).

כמו כן, דוקסיציקלין (דוקסילין) משמש גם למניעת מלריה כשתרופות אחרות אינן מתאימות או אינן עוזרות.

חשוב לשים לב:

דוקסיציקלין (דוקסילין) עלול לגרום כתמים בשיניים מתפתחות, ולכן השימוש בו אינו מומלץ לילדים קטנים ולנשים הרות.

יש להימנע מחשיפה לשמש או לקרינת UV בזמן נטילת דוקסיציקלין (דוקסילין) מחשש להופעת אדמומית או פריחה באזורים החשופים. מומלץ להקפיד על ביגוד שמכסה היטב את הגוף או מריחת קרם הגנה מהשמש. 

דוקסיציקלין (דוקסילין) עלול לגרום לדלקת ולכיבים בוושט. מומלץ ליטול אותו בעמידה או בישיבה זקופה עם הרבה מים, אין לשכב חצי שעה לאחר מכן.

במקרים הבאים אין להשתמש בדוקסיציקלין:

רגישות לדוקסיציקלין, למרכיבים אחרים בתרופה או לתרופות אחרות ממשפחת טטראציקלינים.

הריון, במיוחד במחצית השנייה של הריון.

הנקה.

אין לתת דוקסיציקלין (דוקסילין) לילדים מתחת לגיל 8 שנים.

אין להשתמש בדוקסיציקלין (דוקסילין) אחרי שהתוקף שלו פג או במקרה שהוא נחשף לחום או לחות מחשש לרעילות לכליות או תופעות חמורות אחרות.

תגובה עם תרופות אחרות: שילוב דוקסיציקלין (דוקסילין) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית כגון: תרופות להרגעה, לשינה, פרקינסון, אפילפסיה, ברביטורטים, קרבמזפין או פניטואין ; אלכוהול - עלולים להוריד את רמות הדוקסיציקלין (דוקסילין) ואת יעילות הטיפול האנטיביוטי.

תרופות נגד קרישת דם כגון ווארפרין - תיתכן הגברת השפעה נוגדת קרישה.

תרופות משלשלות, אסטרוגנים הניתנים בבליעה וגלולות למניעת הריון - ירידה ביעילות, כך שמומלץ להיעזר באמצעי מניעה נוסף, סיכון לדימום.


סותרי חומצה - מפחיתים את ספיגת האנטיביוטיקה יש להמתין כשעתיים בין נטילתם.

פניצילינים - הפרעה לפעילות אנטיביוטית של פניצילינים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות. אין לכתוש, ללעוס או לחצות.תדירות וזמן נטילה: ביום הראשון פעמיים ביום, ולאחר מכן פעם ביום. 
יש ליטול דוקסילציקלין (דוקסילין) עם כוס מים לפחות בעמידה או בישיבה, אין לשכב במשך 30 דקות לאחר בליעת התרופה. לא מומלץ ליטול בסמוך לשעת השינה.
טווח המינון: מבוגרים: 200 מ"ג ביום הראשון, ולאחר מכן 100 מ"ג ליום. בזיהומים מסוימים המינון הוא 200 מ"ג ליום.
 ילדים: מינון מופחת על פי הגיל והמשקל.
תחילת השפעה: 4-12 שעות.משך השפעה: 1-2 ימים.תזונה: אפשר ליטול דוקסילין עם האוכל, על מנת למנוע גירוי במערכת העיכול.

יש לחכות שעתיים לכל פחות בין נטילת דוקסיציקלין (דוקסילין) לבין נטילת סותרי חומצה, תוספי סידן, מוצרי חלב, סודה לשתיה, תכשירי ברזל או תכשירים המכילים אבץ או אלומיניום. כמו כן, מומלץ להמתין כשלוש שעות לפני נטילת תרופה אחרת.  אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר (לא יותר מ-25 מעלות) ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. אין להשתמש אם התרופה נחשפה לחום או ללחות מחשש לקלקול. מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול בדוקסילין במלואו .גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את נטילת דוקסילין מוקדם מדי. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של דוקסילין אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון. דוקסיציקלין (דוקסילין) עלול לגרום להפרעה בהתפתחות השלד ולצביעה קבועה של השיניים מן הלידה ועד גיל 8.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אמנם לא צפויות בעיות מיוחדות, אך יש לערוך בדיקות דם תקופתיות. שימוש ממושך בחומרים אנטיביוטיים עלול לגרום להופעת פטרת בלשון או בנרתיק ולשלשולים. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לאנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין, נטילת תרופות אחרות, סוכרת, ליקוי במערכת הנשימה, שלשול קשה, מחלת כבד, מחלת כליה, זיהום פטרייתי בפה או בנרתיק

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של דוקסיציקלין (דוקסילין) הינן שלשול, סחרחורת, בחילה, כאב בטן או הקאה. 
תופעות לוואי נדירות אחרות כוללות פריחה, גרד, רגישות מוגברת של העור לאור השמש העלולה להביא להתפתחות של פריחה, וכן זיהומים פטרייתים בלשון או בנרתיק. בגלל הסיכון של דלקת הוושט יש לקחת את התרופה עם מזון ושתייה ולא לפני השינה.

במצבים הבאים יש להפסיק נטילת דוקסילין ולפנות לטיפול רפואי:
חום, הרגשת חולי, קשיי נשימה, כאבי חזה, נפיחות בידיים, צואה דמית, כאבי בטן, רעד שיעול, כאב גרון, כאב פרקים או גב.

במקרה של פריחה או גירוי בעור או בפנים, שינוי גוון העור, הצלקות, השיניים או החניכיים לכהה יותר, שינוי בצבע השיניים אצל ילדים, זיהום פטרייתי משני בנרתיק או בלשון - יש להמשיך בנטילת התרופה ולפנות מיד לרופא . 

שמות מסחריים

דוקסי 100 Doxy 100 ויטמד דוקסילין Doxylin דקסל