דוקספין

שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון, נוגדי דיכאון טריציקליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


דוקספין משתייכת לקבוצת תרופות נוגדות דיכאון הנקראות תרופות טריציקליות ומשמשת בעיקר לטיפול בדיכאון. דוקספין משפרת את יכולת התפקוד, את איכות החיים ואת מצב הרוח של הסובל מדיכאון.

כיוון שלדוקספין השפעה אנטיהיסטמינית חזקה המדכאת את מערכת העצבים, התרופה יעילה כאשר הדיכאון מלווה בנדודי שינה.

תופעות הלוואי של תרופה זו נובעות מההשפעה האנטיכולינרגית שלה. במינון עודף עלולה דוקספין לגרום לתרדמה עמוקה ולהפרעות מסוכנות בקצב הלב.

לאחר חוסר הצלחה של טיפולים אחרים, דוקספין משמש גם לטיפול מקומי קצר טווח (עד 8 ימים) בגרד (pruritus) כתוצאה מדלקת של העור.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: מגבירות את ההשפעה של דוקספין. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: תרופות אלו בשילוב עם דוקספין עלולות לגרום לתגובה מסוכנת. [תרופות להורדת לחץ דם]: דוקספין עלול להפחית את יעילותן של תרופות מסוג זה. [בארביטוראטים]: מפחיתים את ההשפעה של דוקספין ועלולים להגביר את השפעותיו השליליות במינון עודף. [סימטידין, תרופות משתנות]: עלולות להגביר את רמת הדוקספין.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: כמוסות: 1-2 פעמים ביום, רצוי בלילה לפני השינה. קרם: 4 פעמים ביום , עם הפרש של לפחות 3-4 שעות בין מריחות.טווח המינון: כמוסות: 75-300 מ"ג ביום.תחילת השפעה: ההשפעה נוגדת הדיכאון יכולה להופיע תוך מספר ימים, אך ייתכן שיחלפו 2-6 שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: ההשפעה נוגדת הדיכאון עשוייה להימשך עד 6 שבועות. תופעות הלוואי נמשכות ימים מספר.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: כמוסות: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. קרם: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. יש לשמור על הפרש של לפחות 3-4 שעות בין מריחות.הפסקת התרופה: בטיפול בדיכאון, הפסקה פתאומית עלולה לגרום לתופעות קשות ולהישנות הבעייה המקורית. יש להיוועץ ברופא, אשר עשוי להחליט על ירידה הדרגתית במינון בפיקוחו.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של דפיקות לב, איבוד הכרה או פרכוסים.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה, יש להיוועץ ברופא. בחיות מעבדה לא נצפה כל נזק לעובר. מומלץ להימנע משימוש בתרופות אלו בתקופת ההריון (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים מתחת גיל 12 לא הוכחה. בילדים גדולים יותר המינון מופחת בהתאם למשקל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי במערכת העצבים המרכזית.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: כמוסות: לא צפויות בעיות. קרם: אין להשתמש בדוקספין לטיפול מקומי יותר מאשר 8 ימים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, פרכוסים, מחלת כבד, מחלת כליה, ברקית (glaucoma), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), יתר לחץ דם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי האפשריות נובעות בעיקר מהפעולה האנטיכולינרגית וכן מהפעולה הבולמת את המעבר של אותות חשמליים במסלולי ההולכה בלב. במינון גבוה ובקרב אנשים המועדים לכך, עלולים להופיע פרכוסים. טשטוש ושינה הינם תופעות לוואי אפשריות בקרב חולים המשתמשים בדוקספין בצורת קרם, בעיקר אם מדובר במריחה על אזורים נרחבים בגוף. כמו כן דוקספין בצורת קרם גורם לרגישות יתר לאור השמש, ועל כן יש להתרחק מאור השמש, ללבוש לבוש מתאים, ולהשתמש בקרם הגנה.

שמות מסחריים

גילקס Gilex רקח