דיאזפאם (אסיוול)

שייך לקבוצת:
בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי, שינה, תרופות ל
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי


דיאזפאם (אסיוול, Assival) שייך לקבוצת תרופות הרגעה ושינה שנקראת בנזודיאזפינים ומשמש במספר מצבים:

דיאזפאם (אסיוול, Assival) בבליעה נועד לטיפול קצר טווח בחרדה ובמצבי מתח ולהרפיית שרירים ועוויתיות.

דיאזפאם (אסיוול, Assival) בהזרקה משמש בנוסף גם במקרים הבאים:הקלה על סימפטומים גופניים ונפשיים במהלך טיפול גמילה מאלכוהול.

הקלת התקפי אפילפסיה חמורים או חוזרים.

דיאזפאם (אסיוול, Assival) משמש גם כטיפול מקדים לפני הליכים רפואיים חודרניים מסוימים בהזרקה לשריר, כדי להרגיע מטופלים ולשמור על שרירים רפויים.

חשוב לשים לב:

השימוש בדיאזפאם (אסיוול, Assival) מחייב מעקב רפואי, משום שטיפול רציף וממושך (מעל ארבעה שבועות) בתרופה זו עלול לגרום להתפתחות סבילות (הפחתת השפעת התרופה) ולתלות. 


אין להשתמש בדיאזפאם (אסיוול, Assival) במקרים הבאים:

רגישות או אלרגיה לדיאזפאם עצמו, למרכיבי התרופה או לחומרים נוספים ממשפחת בנזודיאזפינים. 

הריון, תכנון הריון או הנקה. 

בעיות חמורות בדרכי הנשימה - דיכוי נשימתי, אי ספיקה או מחלת ריאות חמורה, הפסקות נשימה בשינה (sleep apnea), ליקוי נשימתי חמור.

בעיות פסיכיאטריות.

מיאסטניה גרביס.

אי-ספיקת כבד חמורה.תגובה עם תרופות אחרות: שילוב דיאזפאם (אסיוול, Assival) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

אלכוהול ותרופות שפועלות על מערכת העצבים המרכזית, כמו תרופות להרגעה או לשינה, לטיפול בדיכאון ובחרדה, נוגדי פסיכוזה, לטיפול במחלות אפילפסיה או פרקינסון, חומרי רדמה המשמשים בניתוחים, נוגדי כאב נרקוטיים, אנטי-היסטמינים - עלולות להגביר את ההשפעות של דיאזפאם על מערכת העצבים המרכזית ולהיפך. 

אומפרזול, קלאריתרומיצין, אריתרומיצין, איטראקונאזול, פלוקונאזול, קטוקונאזול, חומצה ולפרואית, מטופרולול, פרופרנולול, גלולות למניעת הריון - עלולות לעלות את ריכוז הדיאזפאם בדם או את השפעתו יחד עם תופעות הלוואי. 

תרופות אנטי-ויראליות, ריפאמפין - עלולה להיווצר ירידה ברמות התרופות או דיאזפאם.

פניטואין ולבו-דופה - דיאזפאם (אסיוול, Assival) עלול להוריד את רמות התרופות בדם ולהפחית מהשפעתם.

דיגוקסין - ריכוזו עולה ועלולים להופיע סימני רעילות של דיגוקסין, לפיכך יש להתאים את המינון. 

תאופילין, קפאין ועישון - עלולים להפריע להשפעה המרגיעה של דיאזפאם (אסיוול, Assival).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות. תדירות וזמן נטילה: 1-4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: חרדה: 5-30 מ"ג ליום. עווית שרירים: 5-60 מ"ג ליום.תחילת השפעה: זריקות: השפעה מיידית; טבליות: 30  דקות עד שעתיים. משך השפעה: עד 24 שעות. השפעה מסויימת יכולה להימשך עד 4 ימים.תזונה: יש להימנע משתיית מיץ אשכוליות בעת הטיפול בדיאזפאם (אסיוול, Assival). אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים!מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת מנה הבאה תוך שעתיים, יש לקחת מנה אחת עכשיו ולדלג על המנה הבאה. אין לקחת שתי מנות של דיאזפאם (אסיוול, Assival) יחדיו. הפסקת התרופה: אם לוקחים דיאזפאם (אסיוול, Assival) באופן סדיר במשך פחות משבועיים, ניתן להפסיקה בביטחון כאשר לא זקוקים לה יותר.

בטיפול ממושך יותר, אין להפסיק ללא פיקוח רפואי כדי להימנע מתופעות גמילה. יתכן שיהיה צורך בהורדה הדרגתית של מינונים. מינון עודף: מנות עודפות גדולות של דיאזפאם (אסיוול, Assival) עלולות לגרום תרדמה יתרה. יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: לא מומלץ ליטול דיאזפאם (אסיוול, Assival) בהריון. אין להשתמש בשליש הראשון וסמוך ללידה.
אם אין ברירה אחרת ובהתאם להוראת הרופא, אפשר להיעזר במינון נמוך או כמנה בודדת בשליש השני והשלישי להריון. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיעה לרעה על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לפגום בעירנות ולהאיט את התגובות.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזית.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: דיאזפאם (אסיוול, Assival) אינו מיועד לשימוש מעל ארבעה שבועות, אלא בהוראה מפורשת מרופא, מחשש להתרגלות ולירידה בהשפעה. שימוש ארוך טווח באישור רופא מחייב ביצוע בדיקות דם, שתן ותפקודי כבד.

לפעמים, טיפול ממושך עלול לגרום לשינויים בהתנהגות, למחשבות טורדניות ולתלות בתרופה, שתגרור אחריה תופעות גמילה קשות.  ניטור: יש לדווח למרדים או למנתח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלות דרכי הנשימה, מחלת כבד, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לתרופות, נטילת תרופות אחרות, מחלת לב, גלאוקומה, עוויתות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של דיאזפאם (אסיוול, Assival) כוללות: נמנום וסחרחורת, קשורות להשפעתה על המוח וחוט השדרה. תופעות אלה פוחתות, בדרך כלל, לאחר ימים מספר כשהגוף מתרגל או לאחר התאמת המינון.


במקרה של תופעות לוואי הבאות יש להפסיק טיפול בדיאזפאם (אסיוול, Assival) ולפנות מיד לטיפול רפואי:

בלבול, כעס, התרגשות, חוסר שקט, עצבנות, דיכאון או מחשבות אובדניות, סיוטים, הזיות, איבוד קשר עם המציאות.

חוסר יציבות או קואורדינציה, בעיות בקיבה, אפתיה, כאב ראש, בעיות זיכרון, שינוי בתמונת הדם, הפרעות בראיה, צהבת, חולשה ועוויתות בשרירים, קושי במתן שתן, לחץ דם נמוך.

שמות מסחריים

אסיוול Assival טבע